Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéfka ERÚ Vitásková přešla do útoku. Hrozí krachy elektráren a sankce

Česko

  11:08
PRAHA - Poziční válka o předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou dospěla do dosud nejvyhrocenější fáze. Od ledna kvůli tomu může Česko upadnout do několikanásobného chaosu – začnou krachovat elektrárny, regulátor bude bez předsedy, z jedné strany přijdou arbitráže a z druhé sankce od Bruselu. O situaci se podle zdrojů LN zajímá i ČNB.

Alena Vitásková, šéfka Energetického regulačního úřadu foto: MAFRA- Tomáš Krist

Přestože se již několik let vypisuje podpora pro obnovitelné energetické zdroje, i když nemají schválení od Evropské komise, ERÚ nyní vyhlásil, že žádnou takovou podporu nevypíše, jak jako první upozornily HN. Vitásková má na své straně prezidenta Miloše Zemana, který jediný ji může odvolat.

„Dlouhodobě odmítám státní podporu obnovitelných zdrojů jako plýtvání penězi daňových poplatníků,“ vzkázal LN prezident přes mluvčího Jiřího Ovčáčka.

Vitásková čelí několika trestním oznámením, kvůli chybě v zákoně přijde velmi pravděpodobně od 1. ledna o funkci a legislativní rada vlády její úřad klepe přes prsty, aby se při psaní vyhlášek důsledně držel zákonů. Právě důsledným držením se zákonů teď přešla Vitásková, která za snahami o své sesazení vidí „energetickou mafii“, do protiútoku.

Nečeřit vody

Důsledky mohou být obrovské. Nevypsání podpory by se dotklo elektráren spuštěných mezi lety 2005 až 2012, tedy v době solárního boomu, kdy díky veleštědrým výkupním cenám Českou republiku zaplnily fotovoltaické elektrárny – pro rok 2016 by ERÚ nevypsalo podporu za zhruba 41 miliard korun. Výsledkem by byla řada insolvencí, problémy by měly i banky, které na podporované zdroje rozdaly úvěry za více než 70 miliard.

Stát by musel čelit arbitrážím za zmařené investice, zaniklo by několik tisíc pracovních míst a odnesl by si to i spotřebitel. Ten by sice ušetřil asi deset procent na účtech za elektřinu, protože by odpadla část podpory, ale vrátilo by se mu to z druhé strany pravděpodobným skokovým zdražením tepla.

Ministerstvo průmyslu, pod které energetika patří, nemůže nezávislému regulátorovi nic nařídit, nicméně názor šéfa resortu Jana Mládka (ČSSD) je, že by se mělo postupovat jako doposud. „Protože situace se nikterak nezměnila a není důvod teď čeřit vody. ERÚ má čas do konce listopadu, protože skutečný problém nastane, pokud celou otázku nedořeší do konce tohoto měsíce,“ řekl LN Mládek.

Vitásková oponuje, že už nechce udělat nic, co by k ní mohlo znovu přivést policejní vyšetřování, ve zjevné narážce na trestní stíhání za to, že najala Renatu Veseckou, aniž by bývalá nejvyšší státní zástupkyně měla zákonem předepsanou praxi v oboru. K tomu přišla nedávno i legislativní rada vlády s tím, že ERÚ píše vyhlášky nad rámec zákona. Na metodice úřadu se přitom nic nezměnilo a roky předtím praxi nikdo nekritizoval. Vitásková vlastně v odmítnutí vypsání podpory udělala totéž – co na tom, jak se to léta dělalo; není bruselská notifikace, nebudou peníze.

„Dlouhodobě upozorňujeme na politický, policejní i další nátlak nejen směrem k paní předsedkyni, ale i dalším pracovníkům úřadu,“ vysvětluje mluvčí ERÚ Jiří Chvojka, proč bude regulátor na formálních pravidlech lpět.

Prezident ochránce

Motivace předsedkyně ERÚ je zjevná. Potřeba protitahu spočívá v tom, že se ve sněmovně začíná realizovat plán na její rychlý konec ve funkci. V současné době jsou v rozporu schválené verze energetického a služebního zákona a novelu, která by to napravila, se podařilo zdržet natolik, že je téměř nemožné, aby platila od 1 .ledna 2016, kdy „legislativní temno“ nastane. A tak celé vedení ERÚ od příštího roku spadne pod služební zákon. Pro Vitáskovou to znamená automatický konec, protože ve službě nemůže být nikdo, kdo je trestně stíhaný.

Na druhou stranu je tu smlouva na dobu určitou, podle níž Vitásková úřad řídí do poloviny roku 2017, a energetický zákon, který neumožňuje, aby byl nezávislý regulátor podřazený jinému úředníkovi.

Solární asociace už přišla s návrhem, aby Vitásková odstoupila, pokud se bojí cenový výměr podepsat, a nechala místo „odvážnějším“. To se nestane. „Paní předsedkyně v žádném případě nevidí důvod k odstoupení. Pokud má kdokoli zákonnou oporu k jejímu odvolání, může se o to pokusit,“ dodává Chvojka.

V tom je pro Vitáskovou velká pojistka, protože zmíněný pokus by mohl udělat jen prezident Miloš Zeman, který patří k jejím tradičním ochráncům a sám zdůrazňuje potřebu boje se „solární mafií“.

R ýsu je se tak výhled na velmi podobný pat, jaký od ledna nastane i s velvyslankyní Evou Filipi v Damašku. Podle služebního zákona musí skončit, protože už jí bylo sedmdesát, současně velvyslance může odvolat jenom prezident, který se k tomu nechystá.

Bude i nebude

Obdobně i Vitáskové hrozí, že bude i nebude v čele úřadu současně. To je situace, která jen těžko unikne pozornosti bruselských úředníků, zvláště když Česká republika v současnosti chystá odpovědi na otázky, jestli je tu v energetice všechno v pořádku, regulátor je nezávislý, trh přehledný a spravedlivý. V nejzazším případě by Českou republiku mohlo čekat i řízení před Soudním dvorem EU.

Na tom, aby problémy nedospěly ke katastrofickému závěru, má vedle Vitáskové zájem i ministr Mládek. Stále patří k členům vlády, kteří nemají své místo v kabinetu jisté, a podle informací LN by případný ponovoroční chaos mohl zafungovat jako záminka pro jeho odvolání.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...