21. dubna 2017 15:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéfkou Jihočeských nemocnic by podle KDU-ČSL měla být Roithová

Zuzana Roithová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zuzana Roithová | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE Předsedkyní představenstva firmy Jihočeské nemocnice chtějí lidovci udělat místopředsedkyni své strany a krajskou zastupitelku Zuzanu Roithovou. Na twitteru to v pátek uvedl šéf jihočeské KDU-ČSL, krajský zastupitel a také místopředseda strany Jan Bartošek. Roithová je připravena firmu vést, protože koalice akceptovala její požadavky. Patřilo mezi ně snížení odměn managementu, revize dostupnosti zdravotních služeb a audit na výběrová řízení na dodavatele.

Lidovci utvoří spolu ČSSD, Pro Jižní Čechy a Jihočechy 2012 novou krajskou koalici. Původní koalice ČSSD, ANO a Jihočechů 2012 se nedávno rozpadla právě kvůli sporům kolem krajských nemocnic.

„Jsme připraveni udělat v Jihočeských nemocnicích pořádek. Proto jsme připraveni vyslat na pozici předsedkyně představenstva nemocnic Zuzanu Roithovou,“ sdělil Bartošek. Nynější předseda představenstva Jihočeských nemocnic Martin Bláha v úterý uvedl, že dá svou funkci k dispozici.

„Nabídku na převzetí řízení holdingu nemocnic jsem nyní připravena přijmout, neboť v pátek byly akceptovány moje tři požadavky do koaliční smlouvy,“ napsala Roithová. Doplnila, že žádala zásadní snížení odměn managementu, systémovou revizi dostupnosti kvalitních zdravotních služeb pro jihočeské obyvatele a audit na výběrová řízení, která se týkala dodavatelů.

Vysoké odměny pro Bláhu byly jedním z důvodů roztržky tehdejších koaličních partnerů ANO a ČSSD, po které se původní vedení kraje rozpadlo. ANO kritizovalo fakt, že Bláha za své funkce ročně bere 7,2 milionu korun a nechává stavět pro hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD) rekreační dům v Lipně nad Vltavou. Noví koaliční partneři se již shodli, že hodlají systém odměňování ve vedení nemocnic řízených krajem změnit.

Financování členů představenstva krajských nemocnic i Zimolův rekreační objekt na Lipně kritizovali také opoziční zastupitelé. Získali dostatečnou podporu pro svolání mimořádného zastupitelstva, které pak Zimola svolal na 27. dubna. Na zasedání rezignuje na funkci hejtmana a znovu už o ni nebude usilovat.

Novou hejtmankou se pravděpodobně stane dosavadní náměstkyně hejtmana Ivana Stráská (ČSSD). Sociální demokraté budou dohlížet na zdravotnictví a krajské finance. Uskupení Pro Jižní Čechy připadnou doprava a rozvoj a investice. KDU-ČSL bude mít v gesci školství a sociální věci a Jihočeši 2012 oblast venkova, kultury a životního prostředí.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz