7. ledna 2019 11:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéfoval nemocnicím během Rathovy korupce. Nyní získal lukrativní post v České poště

Česká pošta – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká pošta – ilustrační foto. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Byl poslaneckým asistentem někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha. Rovněž šéfoval představenstvu krajských nemocnic v době, kdy byla zmapována korupční kauza, kvůli níž soud Rathovi nepravomocně udělil osmapůlletý trest. Nyní právník Robert Georgiev získal manažerský post v České poště, s údajnou měsíční mzdou přes 160 tisíc korun.

Třiačtyřicetiletý Georgiev podle serveru Seznam zprávy, který informaci přinesl, zastává od listopadu v České poště nově utvořenou pozici ředitele vnějších a vnitřních vztahů.

„Prošel jsem konkurzem,“ řekl serveru Georgiev.

Ve výběrovém řízení skutečně uspěl, šlo ovšem o konkurz na šéfa kanceláře generálního ředitele pošty Romana Knapa. Jenže posléze došlo k vytvoření nového úseku, podle mluvčího pošty Matyáše Vitík kvůli zefektivnění. „Panu Georgievovi byla tato pozice nabídnuta a on ji přijal,“ vysvětlil Vitík.

Nový ředitel vnějších a vnitřních vztahů České pošty, Robert Georgiev.

Nový ředitel vnějších a vnitřních vztahů České pošty, Robert Georgiev.

Robert Georgiev serveru řekl, že během svého působení ve státní podniku nebude řešit žádné zakázky. Člen sociální demokracie zároveň odmítl, že by jeho nová pracovní pozice souvisela s tím, že instituce spadá po ministerstvo vnitra vedené lídrem ČSSD Janem Hamáčkem.

Mzdy vrcholných představitelů Česká pošta obvykle nezveřejňuje. Podle Seznamu ale šéfové jednotlivých úseků pobírají plat přes 160 tisíc korun měsíčně. Navíc mají možnost služebního automobilu.

Georgiev: Zakázky jsem zdědil

Georgiev byl předsedou představenstva středočeských nemocnic od března 2011 do července 2013. Právě z této doby je i pět zakázek, které jsou součástí obžaloby proti Davidu Rathovi a jeho spolupracovníkům. „Myslím, že většinu z těch zakázek jsem zdědil už rozjetých,“ uvedl právník s tím, že základ těchto korupčních tendrů měl být položen ještě před jeho příchodem, tudíž je nemohl ovlivnit.

Jak ale upozornil server, například zakázka na vybavení pavilonu N kolínské nemocnice, za kterou exhejtman a jeho spolupracovníci obdrželi podle odposlechů úplatek 12 milionů korun, byla v rejstříku uveřejněna 21. listopadu 2011. Tehdy už Georgiev šéfoval představenstvu devět měsíců.

Ačkoliv měl být Georgiev tím, kdo měl řídit středočeské zdravotnictví, podle obžaloby v Rathově kauze tomu tak nebylo. Podle státního zástupce o všem rozhodovala jedna ze spolupracovníků někdejšího hejtmana, Kateřina Kottová. S manželem Petrem nakonec odešla od soudu s nepravomocným trestem sedm a půl roku vězení.

Robert Georgiev zůstal v představenstvu nemocnic i po zatčení Davida Ratha. V říjnu 2014 se pak stal ředitelem úřadu. Ve funkci skončil loni, tehdy to oznámila hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Lidovky.cz