Středa 28. září 2022, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéfoval Rusnokově kanceláři, chtěl i kandidovat na prezidenta. V pouhých 48 letech zemřel Karel Štogl

Česko

  15:32
Praha - Bohuslavu Sobotkovi dělal na ministerstvu financí osobního tajemníka, za vlády Jiřího Rusnoka šéfoval kabinetu premiéra a v roce 2017 dokonce oznámil kandidaturu na prezidenta. Právník Karel Štogl v pátek 11. června zemřel. Bylo mu pouhých 48 let. Oznámila to jeho rodina.

Karel Štogl foto: CC BY-SA 4.0: KarelStogl; Wikimedia

Brněnský rodák si dlouhá léta prošlapával cestičku v sociální demokracii. Vystudovaný právník se po škole věnoval praxi, později však tíhnul k politice. Začal jako tajemník městského úřadu v Mikulově, kde vyrůstal, později se stal také zastupitelem. 

V roce 2002 jej vytáhl na ministerstvo obrany Jaroslav Tvrdík a jméno Štogl začalo být širší veřejnosti známé. Stal se poradcem nynějšího šéfa fotbalové Slavie, čímž se odrazil ke kariéře vysokého státního úředníka.

Později se přesunul do Vídně, kde působil jako vojenský diplomat v rámci Stálé mise ČR při OSN, OBSE a ostatních mezinárodních organizacích ve Vídni.  V letech 2005 až 2006 pracoval jako poradce a osobní tajemník tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky. 

Parte Karel Štogl

Vrcholem jeho úřednické kariéry se stal rok 2013, kdy mu tehdejší premiér Jiří Rusnok nabídl pozici ředitele Sekce kabinetu předsedy vlády České republiky. V březnu roku 2017 oznámil kandidaturu na prezidenta. „Cítím se na vrcholu svých fyzických a duševních sil a myslím si, že mám velkou šanci v prezidentských volbách uspět. Mám schopnost lidi spojovat a dostat z nich metodou cukru a biče to nejlepší, co v nich je,“ říkal tehdy Štogl.

Svých slov však nakonec nedostál, protože se o post prezidenta nakonec neucházel. Naopak v roce 2018 v Břeclavi kandidoval do Senátu jako nestraník za Piráty, jenže ve volbách neuspěl. Další roky pak působil v soukromém sektoru.

Štogl hovořil anglicky, německy i rusky a mezi svými blízkými byl považován za sportovce. Poslední rozloučení se podle oznámení rodiny uskuteční ve středu 16. června ve 14. hodin v Mikulově. 

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné
Pavlína: Moje práce je báječná. Z obyčejných žen dělám neobyčejné

Realizovat se a přitom si vydělávat a dělat něco, co má smysl. Takovou výzvu přijala Pavlína Heyduková, která už téměř 20 let dělá, podle svých...

Mohlo by vás zajímat