Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéfovat ODS? Možná, ale krizi strany to nevyřeší, vzkazuje Fiala

Česko

  7:00
PRAHA - Jen několik dnů po vstupu do ODS se o něm mluví jako o žhavém kandidátovi na šéfa strany. Petra Fialu nominovala organizace Brno-město, exministr školství a bývalý rektor Masarykovy univerzity Lidovým novinám již před tím potvrdil, že možnost vážně zvažuje. Postavil by se tak Miroslavě Němcové, která již kandidaturu ohlásila.

Ministr školství Petr Fiala foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Fiala do voleb vedl občanské demokraty na jižní Moravě, kde získal velký počet preferenčních hlasů, dokonce překonal i tradičně oblíbeného Jiřího Pospíšila. V úterý pak delegáti sněmu ODS Brno-město schválili jeho nominaci na předsednický post.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nominaci na post předsedy ODS velice vážně zvažuji. O tom, zda ji přijmu, se rozhodnu v příštích dnech. Každé takovéto podpory, které se mi dostává, si velice vážím a zavazuje mě," řekl Fiala LN. Zda nabídku skutečně zvedne, se chce rozhodnout během několika dnů. Jako hlavní podmínku si však klade vyslyšení voličů ke změně ODS.

"Hlavním impulzem pro mne bude právě to, jestli by moje rozhodnutí stranu vést vedlo k jejímu sjednocení, zvýšení akceschopnosti a důvěryhodnosti. Nyní proto diskutuji s řadou lidí na různých úrovních strany – a až na základě těchto rozhovorů mohu dospět k závěru, zda existují podmínky pro to, aby mělo moje větší angažmá ve vedení smysl," deklaruje Fiala.

Pouhá změna vedení však podle něj nestačí. "Voliči nyní dali jasný signál, že chtějí změnu, že jim současná podoba strany nevyhovuje. Nikdo si nemůže myslet, že ODS zvolí nové vedení a tím se vše vyřeší. ODS potřebuje hlubší změnu, současná krize nevznikla v posledních měsících," míní exministr.

Kvůli komunálním volbám by občanští demokraté podle Fialy měli zvednout hlavu velmi brzy. "Není moc času, už lednový kongres by měl ukázat, že strana je připravena nastoupit cestu vzhůru," vyzývá Fiala.

ODS bude žádat post primátora, řekl po jednání novinářům primátor Bohuslav Svoboda (ODS), jemuž v úterý klub vyslovil jednoznačnou podporu.
Miroslava Němcová.

Bohuslav Svoboda a Miroslava Němcová

Kromě něj a Miroslavy Němcové se v souvislosti s předsednickým postem mluví o šéfovi pražské ODS Bohuslavu Svobodovi. Ten spolustraníky zaskočil, když odmítl funkci obhajovat s tím, že míří do celostátního vedení ODS. Připouští také, že kdyby Němcová nakonec nekandidovala, o předsednický post by se mohl ucházet.

Spolupráci si však dovede představit i s Fialou. "Já si myslím, že kolega Fiala patří do vedení ODS přesto, že je ve straně krátce. Prokázal to jak ve volbách, tak v ministerské práci v rezortu školství," řekl serveru Týden.cz.

Autoři: ,