28. března 2017 19:58, aktualizováno  20:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Politici Drahošovu kandidaturu vítají, má podporu STAN a TOP 09. Hradní mluvčí ho začal urážet

Předseda Akademie věd Jiří Drahoš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Akademie věd Jiří Drahoš. | foto: Lidové noviny

PRAHA Za seriózního člověka a důstojného kandidáta na prezidentské křeslo považují bývalého šéfa akademie věd Jiřího Drahoše předsedové vládního hnutí ANO Andrej Babiš a opozičních Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík. Mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček, přes prohlášení Miloše Zemana, že na protikandidáty nebude útočit, Drahoše začal urážet.

„Pana Drahoše považuju za seriózního člověka. Pan Drahoš nestojí o podporu žádné strany ani hnutí, což potvrdil i jeho mluvčí. Hnutí ANO na toto téma čeká interní referendum, naší prioritou jsou sněmovní volby,“ sdělil šéf ANO Andrej Babiš.

Předseda STAN Petr Gazdík uvedl, že Drahošovu kandidaturu vítá. „Pokládám ho za důstojného kandidáta a domnívám se, že může do prezidentské volby výrazně zasáhnout,“ uvedl Gazdík. Dodal, že svému hnutí doporučí, aby Drahošovu kandidaturu podpořilo. „Budu o tom jednat i s naším partnerem KDU-ČSL,“ dodal šéf STAN. Starostové a lidovci utvoří před volbami společnou koalici s jedním názvem, logem i programem.

„Budu kandidovat na prezidenta. Jdu do toho proto, aby zvítězily hodnoty, které jsou pro každou zem nejdůležitější. Pravda, rozum a slušnost.“

Jiří Drahoš

Za důstojného kandidáta na prezidenta považuje Drahoše i šéf ODS Fiala. ODS svůj postup ohledně voleb představí, do té doby nechce kandidáty komentovat. Z dosavadních kandidátů na prezidenta má Drahoš jednoznačnou podporu TOP 09, řekl šéf strany Kalousek. Sám by si přál kandidaturu Pitharta. Šéf KDU-ČSL Bělobrádek vítá, že se kandidaturou Drahoše okruh kandidátů na prezidenta rozšířil. Lidovci zatím vlastního kandidáta nechystají, uvedl.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka není kandidatura Jiřího Drahoše žádné velké překvapení. Na twitteru uvedl, že bývalého šéfa Akademie věd „nadšeně podporují“ média i politické strany, jmenoval opoziční TOP 09 a okolí předsedy sociálních demokratů, premiéra Bohuslava Sobotky. „Přímá volba prezidenta republiky bude o výběru mezi kandidátem občanů naší krásné země a kandidátem médií, který je umělým produktem PR,“ napsal Ovčáček.

28.března 2017 v 18:47, příspěvek archivován: 28.března 2017 v 19:51

Česká republika potřebuje prezidenta, který se zastane občanů, jako třeba v situaci migrační krize. Ne kývala, který pronese prázdný projev.

Prezident Miloš Zeman oznámil to, že se bude znovu ucházet o post prezidenta, svým příznivcům 9. března na Hradě. Později řekl, že na své protikandidáty nebude útočit a že s nimi také nepůjde do žádných předvolebních debat. Zeman má nyní každý týden svůj pravidelný pořad v televizi Barrandov. Jeho mluvčí Ovčáček ovšem během jedné hodiny uveřejnil na sociální síti na Drahošovu adresu několik urážlivých poznámek včetně té, kde ho přirovnává k fíkusu.

Dalším z uchazečů o prezidentský úřad je i textař a podnikatel Michal Horáček. Serveru Info.cz řekl, že Drahoš bude kandidátem politických stran a podporu jim také bude muset vrátit. Horáček chce na svou podporu získat 150.000 podpisů, kampaň si zaplatí sám, řekl serveru.

Stejně jako ANO i sociální demokracie chce vybrat kandidáta ve stranickém referendu. Minimálně část sociálních demokratů má blízko k prezidentu Miloši Zemanovi, část se ale proti jeho podpoře staví. Například ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) řekl, že Zemana podpoří. Média v uplynulých týdnech spekulovala, že by Drahoše mohli podpořit lidovci, TOP 09 nebo STAN.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz