Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéfové firem, snižte si plat, žádá Bílý dům

Česko

Obamova vláda začne vybírat „daň“ za štědrou státní pomoc firmám v krizi. Sedm firem s nejštědřejší státní podporou bude muset výrazně snížit odměny svým nejlépe placeným manažerům.

NEW YORK Bílý dům prý nařídí bankám a firmám, jimž americká vláda poskytla finanční pomoc, aby omezily výši platů svých vedoucích pracovníků.

Reaguje tak prý na rozhořčení přinejmenším části veřejnosti nad vysokými platy šéfů firem, které se poměrně nedávno dostaly do úzkých a potřebovaly pomoc státu. Informoval o tom deník The New York Times s odvoláním na nejmenovaného vysokého představitele americké administrativy.

Bílý dům podle něj plán oznámí v příštích dnech. Sedm firem, které od vlády obdržely největší prostředky, bude muset v průměru snížit platy svých 25 nejlépe placených vedoucích pracovníků o 90 procent proti loňskému stavu.

Spolu s bonusy a příspěvky na důchod bude pokles nižší, a to zhruba padesátiprocentní. Týká se to bank Citigroup, Bank of America, pojišťovny American International Group (AIG) a automobilek General Motors a Chrysler, včetně obou jejich finančních poboček.

V divizi finančních produktů AIG, jež je hlavním zdrojem problémů, kvůli kterým firma od daňových poplatníků obdržela přes 180 miliard dolarů, by tak žádný vrcholový manažer neměl obdržet více než 200 tisíc dolarů ročního platu. Proti loňsku, kdy ve firmě mnoho lidí zbohatlo, to je drastický pokles, podotkly The New York Times. Dolů půjdou i benefity Pojišťovna AIG také bude muset dodržet svůj slib, že výrazně sníží částku na odměny, jež slíbila svým zaměstnancům v divizi finančních produktů v souhrnné výši 198 milionů dolarů.

Vládní restrikce se dotkne také benefitů, které vedle platu a odměn představují další formu kompenzace manažerů.

Jde například o soukromá letadla, limuzíny či firemní auta. Pokud jejich souhrnná výše přesáhne hodnotu 25 tisíc dolarů, bude je muset povolit vláda prezidenta Obamy. Podle deníku The New York Times chystaný plán americké administrativy přesně ilustruje ponižující pád někdejších pyšných obrů, ze kterých se nyní stali svěřenci státu.

A tento stát navíc ještě rozhoduje o výši mezd jejich šéfů.

Ukazuje ale i to, jak Washington vzhledem k počtu firem, jež jej požádaly o pomoc, stále silněji ovlivňuje podnikové zvyklosti.

Pravidla pro odměňování vytvořilo ministerstvo financí v okamžiku, kdy řada bank, jež obdržela menší, ale přesto významnou státní pomoc, oznámila vysoké bonusy pro své šéfy.

Zprávy o nich v posledních dnech zvýšily napětí mezi Bílým domem a Wall Streetem, když tyto odměny kritizovali hned dva poradci prezidenta Baracka Obamy krátce po sobě.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...