22. srpna 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéfovi ‚českých teroristů‘ prodloužili vazbu. Nepomohl mu ani slib, že neuteče

Anarchista se zápalnou lahví. (ilustrační fotografie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anarchista se zápalnou lahví. (ilustrační fotografie) | foto: Shutterstock

PRAHA Soud šéfovi údajných prvních českých „teroristů“ Petru S., který měl připravovat žhářský útok na vojenský vlak, prodloužil pobyt ve vazbě. Anarchista byl ochoten podepsat i prohlášení, že neuteče a pravidelně se bude hlásit na policejní stanice. Ani to však soudce neobměkčilo.

Už přes čtyři měsíce jsou anarchisté Petr S. a Martin I. ve vazbě. Kriminalisté je totiž viní z přípravy teroristického útoku zápalnými lahvemi na vlak s vojenským materiálem či vozy značky Hyundai. Sami anarchisté a jejich přátelé tvrdí, že jsou pacifisté a nikoho by nikdy neohrozili. 

Petr S. se ale na svobodu minimálně tři měsíce nepodívá. Údajnému vůdci „teroristické“ skupiny Obvodní soud pro Prahu 5 prodloužil vazbu. Rozhodnutí serveru Lidovky.cz potvrdila mluvčí soudu Vanda Činková. „Ve středu bylo rozhodováno o vazbě Petra S. a ten byl ve vazbě ponechán,“ řekla.

Důvod přiblížil anarchistův advokát Petr Šťastný. „Vzhledem k výši potenciálně hrozící trestní sazby, která je velmi vysoká, je státní zástupce přesvědčen, že vazební důvody trvají,“ tvrdí obhájce Petra S.

Aby se obviněný anarchista vyhnul vazbě, byl ochoten písemně slíbit, že po propuštění bude pravidelně hlásit svůj pobyt a bude se snažit být vyšetřovatelům k dispozici. Na nabídku ale soud nekývl, i když se v případu od zadržení Petra S. objevily nové skutečnosti.

Kriminalisté například vyloučili, že by skupina měla něco společného se žhářskými útoky na policejní auta a mýtnou bránu, kvůli kterým začala policie anarchisty sledovat, k čemuž použila i štěnice a dva „agenty“ v utajení. Také byl k samostatnému řízení vyloučen případ Aleše K. z Brna, u něhož se v bytě objevilo nástražné zařízení (více ZDE).

Ohledně rozhodnutí soudu plánuje advokát Petra S. podat stížnost. „Uděláme tak po obdržení detailního odůvodnění rozhodnutí soudu,“ tvrdí Šťastný.

Železniční most v Praze Braníku známý jako most inteligence. Zde se měl podle...

Železniční most v Praze Braníku známý jako most inteligence. Zde se měl podle policie odehrát teroristický útok na vlak.

S Petrem S. zatím zůstává ve vazbě i Martin I., o jeho propuštění ale zatím soud nerozhodoval. „Podal jsem za svého klienta minulý týden žádost o propuštění z vazby. Zatím nevím, kdy se o tom bude rozhodovat, termín stanovený nemáme,“ tvrdí advokát Ondřej Štefáník.

Z přípravy teroristického útoku je viněna ještě Alexandra Š. Ta se však nachází po celou dobu vyšetřování na svobodě. Dvěma dalším dívkám ze skupiny policie připisuje, že se nepokusily plán útoku překazit.

Agenti i nádoby s hořlavinou

Vyšetřovatelé ještě oficiálně neodhalili, jaké důkazy proti skupině mají. Advokáti obviněných anarchistů dosud neměli možnost nahlédnout do celého spisu a zatím viděli jen část přepisu odposlechů. Kriminalisté také doposud nevyslechli policejní „agenty“.

Před dvěma měsíci proběhl také unikátní vyšetřovací pokus, při kterém se kriminalisté pokusili zrekonstruovat plánovaný útok zápalnou směsí. Zapůjčený vlak se jim nakonec podařilo zapálit, jak upozornil deník MF Dnes.

K dispozici má policie ještě nádoby s hořlavinou, kterou poblíž místa útoku měli zakopat sami anarchisté. V tom jim měl podle zdroje blízkého vyšetřování pomoc i jeden z nasazených agentů. Nádoby s hořlavinou ale nebyly vybaveny žádnou roznětkou či doutnákem.

PSALI JSME TAKÉ:

Útok na ministra Stropnického

Zátah proti extrémistům¨

Z čeho extrémisty policie viní?

Detaily případu

Jakub Zelenka

Autor

Jakub Zelenkajakub.zelenka@lidovky.czČlánky