Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Seina teče... A lidi se vraždí

Česko

Kdo si počká, ten se dočká. Právě takhle přistupuje ke své práci pařížský policejní komisař Jean-Baptiste Adamsberg, pověstný dlouhými procházkami, zmačkanými šaty a odporem k dedukci. Je ostatně známá věc, že velcí detektivové jsou podivíni, kteří své okolí přivádějí do rozpaků.

Adamsberg - podobně jako jeho slavný literární kolega Maigret -vyčkává, nechává se trpělivě unášet okolnostmi vyšetřování, všímá si drobností a vydává se tam, kam ho ony malé náznaky zavedou. Podle jeho podřízeného poručíka Danglarda je ovšem komisařova metoda „volovina“. A tak se není co divit, že kvůli svému věčně zasněnému šéfovi Danglard pije dvojku bílého za dvojkou už dopoledne a pak druhý den shání prášky proti bolení hlavy8230] Štědrý večer, ta barbarská noc Komisaře Adamsberga známe už z několika pozoruhodných románů francouzské archeoložky a historičky Frédérique Audoin-Rouzeauové (1957), která si pro svou literární tvorbu zvolila pseudonym Fred Vargas. Povídkový soubor A Seina teče vyšel původně v roce 2002, krátce po autorčině nejznámějším a zřejmě nejlepším románu Uteč rychle a vrať se pozdě.

Do fiktivní chronologie adamsbergovských příběhů však tuto trojici příběhů zařadíme obtížně; o tom, kdy se odehrávají, se nedozvíme nic. Ze všeho nejvíc přitom připomínají skici, zárodky zápletek, které by nevydaly na román, ale takto, lehce načrtnuté, obstojí i samy - coby literární etudy.

V první povídce nazvané Zdar a svobodu chce někdo Adamsbergovi dokázat, že komisař je úplný blbec. A tak mu dotyčný napíše, že zabil. Koho, kdy, kde a proč? Pachatel tvrdí, že policie je natolik zabedněná, že se na to nikdy nepřijde. Předem ohlášená vražda není v detektivkářské tradici nic nového, mezi jinými Agatha Christie, Ed McBain či Georges Simenon tento motiv zdařile využili již dříve.

Avšak to literární kvality autorčiny povídky nesnižuje. Naopak. I když Fred Vargas nenabídne čtenářům dostatek stop na to, aby je mohli sami sledovat a odhalit pachatele, podařilo se jí vytvořit sugestivní, neromantickou atmosféru prázdninové Paříže a intenzivní portréty tří naprosto různých lidí -Adamsberga, Danglarda a žebráka Vasca -, kteří celé léto musejí nedobrovolně strávit spolu.

Prostřední povídka Surová noc, jejíž ústřední motiv dal knize název, patří mezi nejlepší příběhy s komisařem Adamsbergem vůbec. Je to sevřená, suverénně napsaná a žánrově čistá detektivní miniatura. Na Štědrý večer kdosi hodí ženu do Seiny. Zkušený Adamsberg žádnou příjemnou službu v tento čas nečeká -vždyť „je to den jako každý jiný, jen mnohem horší“. Přesto mu přinese pozoruhodný případ8230]

Působivý popis štědrovečerní služby na policejní stanici může připomenout McBainovu povídku Štědrý večer na 87. revíru - Adamsbergův postup při vyšetřování, vymykající se policejní rutině, ovšem ukazuje, že příběhy francouzské autorky nejsou a nechtějí být realistickým zachycením policejní práce. Ne, tato próza je především literární hra, v níž autorka rozmarně pracuje s leitmotivy šatního ramínka a malé směšné „prkotě, ze které se ale zrodí velká věc, a to pořádně velká“.

A konečně v povídce Za pět franků kus se bezdomovec Pi, který si odjakživa potrpěl na čísla, stane svědkem vraždy „přítelkyně pana ministra“. Nejprve nechce Adamsbergovi pomoct, protože „ti nahoře“ se nezajímají o něj a on se nezajímá o ně, jenže komisař jej přesvědčí, že všichni lidé jsou stejně důležití a „každý život má cenu života“.

V této poslední povídce, či spíše črtě je kriminální motiv vlastně podružný, Fred Vargas nám v ní zejména přibližuje, jak účinná je Adamsbergova „zenová“ metoda vyšetřování, díky níž si - na rozdíl od všech ostatních kriminalistů - dokáže získat důvěru jediného, a tedy rozhodujícího svědka zločinu.

HODNOCENÍ LN **** Fred Vargas: A Seina teče

Přeložila Kateřina Vinšová Garamond, Praha 2008, 126 s.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...