Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sekat a snít

Česko

Šéf Letiště Praha Miroslav Dvořák (38) o meditaci se sekačkou, smyslu pro detail a dětech v kanceláři

Všichni ještě spí, je sobotní ráno, rodí se letní den. Božský klid. Vzpomenu na svého oblíbeného malíře Františka Kupku, který každý den zahajoval tím, že cvičil nahý na zahradě. Sám o tom napsal: „Je to jako modlitba, s níž se obracím k vycházejícímu slunci, když je za krásného počasí jeho velký ohňostroj doprovázen zpěvem ptáků a do celého mého těla pronikají vůně a paprsky světla.“ Já po ránu nabírám nových sil taky na zahradě. Jak kapky rosy postupně mizí, nadchází ten pravý čas začít stříhat trávník. Dokonale upravený anglický trávník – to je moje sobotní meditace.

Snídáme až okolo jedenácté, to už jsou na nohou naše dvě malé děti a s manželkou Radkou vymýšlíme program na odpoledne. Naštěstí máme podobný vkus. Naposledy jsme strávili příjemné odpoledne v Národní galerii s Kupkou, Čapkem a Filou. Čas od času se zajedeme podívat do brněnské Vily Tugendhat či pražské Müllerovy vily. Znovu a znovu mě fascinuje smysl pro detail, jak tu nic neschází, nic nepřebývá.

Možná to zní trochu neobvykle, ale občas trávíme sobotní odpoledne v mé kanceláři. Je z ní totiž skvěle vidět na celé letiště. Mé děti leží na parapetu, s neskrývaným nadšením sledují dění na ploše, popojíždění letadel i vozíků se zavazadly. Po chvíli si hrají s modely letadel, které mám v kanceláři vystavené. Naše návštěva letiště obvykle končí v dětském koutku, ze kterého své potomky nikdy nedostanu dřív než za dvě hodiny.

Příjemnou tečkou ideálního víkendového dne je pak večeře v některé z našich oblíbených restaurací či posezení na terase našeho domu u sklenky dobrého vína. Pohodlně sedím v křesle a poklidný večer mi dovoluje se zasnít. Paolo Coelho to napsal za mne: Člověk nikdy nesmí přestat snít, protože sen je potravou duše, tak jako jídlo je potravou těla.

A pak mám ještě jednu zálibu, při níž si dokonale odpočinu. Tréninky thajského boxu. Během výstavy ani procházek se nedá tok myšlení zastavit, a tak se mi stejně vybavují věci spojené s letištěm. Kdybych se na chvilku zamyslel při thai-boxu, tak to bude bolet. Tréninky se snažím stihnout brzy ráno během týdne. Víkendy patří mé rodině.

zaznamenal Milan Vidlák

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!