Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Selhal v krizi. Hrozí mu odvolání

Česko

NEW YORK Ve Washingtonu roste nespokojenost s americkým ministrem financí Timothym Geithnerem. Hlavním důvodem je kritika kvůli tomu, jak řeší úvěrovou krizi a záchranu velkých finančních institucí.

List New York Post s odvoláním na informované zdroje napsal, že někteří politici uvažují o jeho nahrazení šéfem banky JP Morgan Chase Jamiem Dimonem. Geithner je v poslední době terčem útoků zákonodárců při prakticky každém svém vystoupení v Kongresu. Minulý týden se dostal do palby otázek kongresmanů ohledně své role při záchraně pojišťovny AIG.

Demokrat Peter DeFazio v televizi MSNBC řekl, že Geithner by neměl setrvávat ve funkci, protože je příliš vstřícný vůči bankéřům z Wall Street a málo dělá pro obyčejné Američany.

Republikán Kevin Brady využil čtvrtečního slyšení společného hospodářského výboru Kongresu, aby ministrovi položil sugestivní otázku: „V zájmu pracovních míst v této zemi odstoupíte ze své funkce?“ Velmi nespokojena s Geithnerem je i americká veřejnost. Průzkum agentury Rasmussen Reports z minulého týdne ukázal, že 42 procent Američanů se domnívá, že ministr odvádí „špatnou práci“, zatímco dobrý výkon mu přiznalo 20 procent dotázaných.

Geithner měl potíže už při svém jmenování do funkce. Těsně před jeho schvalováním v Senátu se ukázalo, že neplatil daně z příjmu v celkové výši kolem průměrné roční mzdy, když v letech 2001 až 2004 působil v Mezinárodním měnovém fondu. Geithner tehdy tvrdil, že jeho chyby v placení daní pramenily z nedbalosti. Podle řady pozorovatelů však musely být z velké části záměrné, už jen vzhledem k tomu, že MMF mu povinnost zaplatit daň z příjmu pravidelně připomínal. Přesto se Bílý dům zatím Geithnera zastává.

Mluvčí Bílého domu prohlásila, že ministr přispěl k vyvedení americké ekonomiky od okraje propasti.

Geithner navíc hovoří o nutných reformách. „Způsob regulace, který tak zklamal a vedl až k finanční krizi, je bohužel přesně ten způsob regulace, který máme i teď,“ řekl Geithner. „Proto samotné oživení nestačí. Abychom zajistili životaschopnost, sílu a stabilitu ekonomiku, musíme náš systém finanční regulace přenést do 21. století,“ řekl ministr před hospodářským výborem amerického Kongresu. Reformou dohledu už se zabývají vybrané výbory v obou komorách Kongresu.

***

Kdo povede americké finance? Timothy Geithnera nahradí Jamie Dimon?

Současný ministr financí Timothy Geithner je podle kritiků příliš vstřícný vůči bankéřům z Wall Street a málo dělá pro obyčejné Američany. Vyčítají mu loňskou záchranu krachujících bank a pojišťovny AIG. Američany popudily zejména bonusy, které si bankéři chtěli vyplatit.

Má ho nahradit Jamie Dimon, šéf banky JP Morgan Chase. JP Morgan si vedla v krizi velmi dobře, a dokonce koupila krachující banku Bear Stearns. Jamie Dimon byl ale tehdy ve správní radě newyorské pobočky centrální banky, která půjčila JP Morgan na nákup Bear Stearns.

Autor: