28. října 2014 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Semily povede koalice z přeběhlíků, která vyšachovala vítěze voleb

Lena Mlejnková (Volba pro Semily) a Věra Blažková (ANO). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lena Mlejnková (Volba pro Semily) a Věra Blažková (ANO). | foto: Reprofoto

PRAHA/SEMILY V Semilech vytlačila vítěze voleb směs nezávislých kandidátů v „převléknutých kabátech“. Většina z nich totiž v minulých volbách kandidovala za úplně jiná seskupení. Ve městě s velkým náskokem vyhrálo již potřetí místní hnutí Volba pro Semily. Tentokrát však do vedení města jeho zástupci nezasednou, ostatní uskupení se semkla proti němu. Otěží se chopí i známé tváře z minulosti.

Do vedení města Semily se dostali lidé, kteří chtějí pracovat pro město, ale nejsou zvyklí se zavazovat stranám ani hnutím. Většina (8 z 11) nového vedení jsou nezávislí, kteří v minulých volbách kandidovali za jiná uskupení (viz aplikace Českého rozhlasu).

ČTĚTE TAKÉ:

Na druhém místě se s velkým odstupem (viz Výsledky voleb) umístilo hnutí ANO. Přesto se s vítězem voleb nesešlo, s ostatními zvolenými stranami vyjednalo koalici a výsledek oznámilo vítězné Volbě pro Semily v ranním telefonátu ve středu 22. října. 

Staronové vedení

Zastupitelstvo téměř devítitisícového města Semily má 21 křesel. Koalici zde utvoří 11 zastupitelů ze čtyř politických uskupení: z hnutí ANO, SPOLU, Semiláci s KDU-ČSL a ČSSD.

Kromě Věry Blažkové (ANO, dříve za SOS - OF PRO SEMILY), která se má stát novou semilskou starostkou, do funkce místostarosty míří bývalý starosta František Mojžíš (nyní za SPOLU, dříve za SOS - OF PRO SEMILY). Vladimír Šimek (nyní za ČSSD, dříve SNK-ED či ODS) bude druhým místostarostou.

Hnutí dosavadního starosty Jana Farského Volba pro Semily bylo v roce 2006 první vlaštovkou politického fenoménu, se kterým se dnes setkáváme běžně, a sice nástupu nových místních politických hnutí, která prosazují například větší transparentnost rozhodování. Jeho hnutí dokázalo s tímto přístupem vyhrát volby třikrát po sobě. Letos však náskok nebyl tak velký a ostatní politická uskupení jej vyšachovala.

Jan Farský jako poslanec. ČTĚTE VÍCE:

Všichni proti jednomu

Nad celým děním visí otázka, jak je možné, že se různé strany tak jednotně semkly proti vítězi voleb. „Tady se vytvářely uskupení účelově, aby se změnilo vedení města,“ vysvětluje Blažková, podle níž bylo načase svrhnout „vládu jednoho muže“ (starosty Jana Farského), který jako poslanec sedí v Praze a řídí město odtud.

Lídryně Volby pro Semily a zároveň nejúspěšnější kandidátka voleb Lena Mlejnková ale žádný signál nevole vůči jejímu hnutí před volbami nezaznamenala. „Byla tu klidná kampaň, nic se nedělo, nikdo se nevymezoval proti nikomu, nebyl jakýkoli signál, že by měl někdo problém s Volbou pro Semily,“ říká. Dokonce jejímu hnutí na povolebním jednání další ze zvolených hnutí, hnutí SPOLU, vyjádřilo podporu jakožto vítězi.

Je ANO řízeno shora?

Za hnutí ANO pak překvapivě místo lídryně kandidátky Věry Blažkové s vítězným hnutím Volba pro Semily komunikoval manažer ANO pro Semily Tomáš Hyka. Podle Mlejnkové je hnutí ANO řízeno direktivně shora. Když se jí totiž v sobotu (po volbách) po několika pokusech podařilo Blažkovou zastihnout na pevné lince, „do druhého telefonu říkala, že čeká na instrukce z Prahy, že se teď s námi nemůže bavit.“

Lídryně Blažková však zásadně odmítá, že by ANO bylo řízeno svrchu. Proč tedy s vítězným hnutím jako lídryně kandidátky ANO nejednala? „Nejsem místním manažerem,“ uvedla pro Lidovky.cz.

Jak se k současnému dění kolem radnice postaví místní? Budou jen přihlížet? „Zastupitelstvo je svoláno na 7. listopadu, předpokládáme, že se přijde veřejnost podívat, protože si myslíme, že to není standardní situace,“ komentuje Mlejnková stav, kdy se vedení města ujmou jiní lidé, než které zvolila většina voličů. 

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz