4. června 2008 17:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senát chce vyznamenat Mašíny

Bratři Mašínové na ilustrační fotografii | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bratři Mašínové na ilustrační fotografii | foto: Lidové noviny

PRAHA Senát popáté navrhl šestici členů protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů na státní vyznamenání. Prezident Václav Klaus, který dosud přání horní komory nevyslyšel, by měl podle senátorů udělit Mašínům a jejich spolubojovníkům Medaili Za hrdinství. Nominaci tradičně odmítli zástupci ČSSD a KSČM.

Skupina Mašínů vedla v 50. letech ozbrojený boj s komunistickým režimem. Podle kritiků se dopustili vražd, podle zastánců bojovali ve válce. Ctirad a Josef Mašínové a Milan Paumer letos získali ocenění od premiéra Mirka Topolánka. Mezi členy skupiny patřili také Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák; které komunistický režim popravil.

Senát navrhl vyznamenat celkem 34 osobností, o devět více než loni. Mezi jeho kandidáty jsou například profesor Oldřich Jirsák, jehož tým vyvinul jako první na světě stroj na výrobu nanovláken, disident Pavel Wonka nebo opětovně hudební historik a publicista Zdeněk Mahler a někdejší federální ministr vnitra a první šéf slovenského Ústavu paměti národa Ján Langoš.

Lidovky.cz