Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Důchodová reforma Senátem prošla hladce, i přes výhrady opozice a odborů

  14:38aktualizováno  21:08
Senát ve středu večer schválil beze změn důchodovou reformu. Diskuse před hlasováním trvala přibližně šest hodin, vystoupilo v ní 33 senátorů, někteří opakovaně. Pro reformu hlasovalo 48 ze 66 přítomných senátorů. Proti pak bylo 15 senátorů, a to 14 z hnutí ANO a nezařazená Daniela Kovářová.
Senát začal projednávat důchodovou reformu. Ta by mimo jiné postupně zvýšila...

Senát začal projednávat důchodovou reformu. Ta by mimo jiné postupně zvýšila věk odchodu do penze z 65 na 67 let. Na snímku ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. (4. prosince 2024) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Hlasování se zdrželi Břetislav Rychlík z klubu ODS a TOP 09, spolu s ním Přemysl Rabas a Martin Krsek z klubu SEN21 a Piráti. Reformu nyní musí podepsat prezident Petr Pavel.

Důchodová reforma bude znamenat zvyšování věku odchodu do penze pro lidi narozené po roce 1965, každý následující ročník má jít do penze o měsíc později. Zvyšování se zastaví na 67 letech, to se bude týkat lidí narozených v roce 1989 a později. Například ročník narození 1972 má jít do penze v 65 letech a 7 měsících, ročník narození 1975 v 65 letech a 10 měsících.

Hnutí ANO tvrdí, že když se dostane do vlády, bude důchodovou reformu „revidovat“. Co přesně bude taková revize znamenat, se teprve uvidí.

„Aby byl systém udržitelný“

Do Senátu před hlasováním dorazil také ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, který reformu obhajoval. „Soubor těchto opatření je zásadní, aby byl systém udržitelný,“ uvedl ministr s tím, že pokud by vláda nedělala nic, došlo by k propadu. Největší by byl kolem roku 2055.

Věkovou hranici pro odchod do penze zvýší podle Jurečky vládní důchodová reforma postupně až na 67 let v roce 2056, týkat se má lidí narozených po roce 1989. „Povinný příspěvek zaměstnavatelů na penzijní spoření pracovníků v rizikových profesích bude zavedený od roku 2026,“ řekl dále v Senátu Jurečka. Současně uvedl, že například mladší generace častěji mění zaměstnání.

Opozice se s koalicí i v Senátu přela o to, zda vládní reforma penzí stabilizuje důchodový systém. Do debaty se odpoledne hlásila desítka senátorů.

„Doufám, že se vrátíme ke zvyklostem“

Poté, co předsedající Jiří Drahoš (za STAN) v kritickém projevu vůči postoji ANO k důchodové reformě zmínil i předsedu Andreje Babiše, jak mění názory, pustili se do přestřelky i šéfka senátorského klubu ANO Jana Mračková Vildumetzová a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Myslím si, že politik by měl mít konzistentní názory,“ zastal se Drahoše Jurečka. To ale nadzvedlo Vildumetzovou. „Mám vám připomínat, co jste měli ve volebním programu? Neměli jste tam, že nebudete zvyšovat věk do důchodu? Měli. Když tady něco říkáte, měl byste začít u sebe,“ vrátila to Vildumetzová Jurečkovi. Nato si vzal nečekaně slovo předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

„Toto, co bylo předneseno paní senátorkou Vildumetzovou, nebyla faktická poznámka,. Doufám, že do budoucna se to změní a vrátíme se ke zvyklostem,“ ukončil rozjíždějící se hádku Vystrčil.

„Je to spravedlnost mezi generacemi“

Ještě před samotným jednáním vystoupily jednotlivé senátorské kluby. Hnutí STAN uvedlo, že se něco s důchody udělat muselo. Podle hnutí to mohla udělat už minulá nebo předminulá vláda.

Předsedkyně senátorského klubu ANO Jana Mračková Vildumetzová řekla, že dneska je jediná možnost napravit to, co prošlo Sněmovnou. „Bohužel tak, jak vláda avizuje, že je to důchodová reforma. Tak v žádném případě to důchodová reforma není,“ zdůraznila.

Hnutí ANO chtělo jednat o rušení úřadů práce

Rušení poboček úřadů práce se nelíbí hnutí ANO, které o tom chtělo jednat v Senátu. Předsedkyně senátorského klubu ANO Jana Mračková Vildumetzová chtěla využít toho, že do Senátu dorazil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, který s návrhem přišel.

Úřad práce chce 83 ze svých 369 poboček postupně zrušit a úředníky přesunout do větších center. Za nimi by pak měli přejíždět i klienti. „Půjde o mobilní pracoviště,“ nelíbilo se Mračkové Vildumetzové. Senát však jednání o úřadech odmítl. Měl být projednán po návrhu důchodové reformy.

V rámci důchodové reformy bude ANO chtít podat sedm pozměňovacích návrhů mimo jiné na zastropování věku odchodu do důchodu a narovnání náročných profesí. Hnutí také uvedlo, že bude chtít, aby se před vládním návrhem důchodové reformy projednal jejich návrh na zmrazení platů politiků na pět let a také bod o rušení Úřadů práce.

Předseda senátorského klubu TOP 09 Jan Grulich ohledně reformy podotkl, že jde o ekonomickou udržitelnost. „Je to spravedlnost mezi generacemi,“ poznamenal. Předseda senátorského klubu ODS Zdeněk Nytra uvedl, že zřejmě největší diskuze bude o náročných profesí. „Dá se říct, že v našem klubu je na návrhu důchodové reformy shoda,“ doplnil Nytra.

Část senátorů má obavy

K nejspornějším částem reformy patřilo omezení počtu pracovníků v náročných profesích s nárokem na předčasný důchod bez jeho krácení. Nárok na něj by měli mít podle reformy pouze pracovníci v náročných profesích nejrizikovější čtvrté kategorie, což prosadila koalice ve Sněmovně. Týkalo by se to tak jen zhruba 12 tisíc ze 120 tisíc lidí.

Možnost financování předčasné penze ostatních pracovníků v rizikových provozech chce koalice řešit povinným přispíváním jejich zaměstnavatelů do třetího, individuálního penzijního pilíře.

Příspěvek by měl činit asi čtyři procenta hrubé mzdy. Návrh má ministerstvo financí připravit do konce roku. Část senátorů má ale obavy, zda se návrh podaří včas prosadit.

Autoři: , , ,