20. července 2017 21:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senát kritizoval Sněmovnu za postup projednávání registru smluv

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Sněmovna - ilustrační foto  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněmovna - ilustrační foto | foto: MAFRA: Dan Materna

PRAHA Senátní plénum ve čtvrtek podpořilo kritické stanovisko své ústavní komise ke sněmovnímu postupu projednávání novely zákona o registru smluv, který jí v minulosti vrátila horní komora. Poslanci o ní dosud nehlasovali, a naopak přijali vlastní předlohu. Ústavní komise uvedla, že postup Sněmovny byl v rozporu s ústavními pravidly i s pravidly jednacího řádu dolní komory. Její místopředseda Radek Vondráček (ANO) se vůči výtkám ohradil.

„Poslanci mají jiné názory, co se týče suverenity Sněmovny,“ řekl Vondráček při senátním projednávání nové poslanecké novely o registru smluv. Její přijetí ve čtvrtek Senát umožnil tím, že k ní nepřijal žádné usnesení. Poputuje tak automaticky k podpisu prezidentovi.

Komise se vyjadřovala k procesu posuzování předlohy, která by ve sněmovní verzi zavedla zejména plošné výjimky ze zveřejňování smluv v internetovém registru pro některé státní, krajské a obecní společnosti. Senátoři navrhli tyto firmy do zákona vrátit. Tato norma se sice dostala na program sněmovní schůze, poslanci o ní navzdory tomu nerozhodli.

Mnozí senátoři Sněmovně postup v debatě vytýkali, Libor Michálek (za Piráty, Zelené a KDU-ČSL) na něj dokonce zvažuje ústavní stížnost. Vondráček ale tvrdí, že se nejednalo o účelové chování poslanců, normu podle něho neprojednali z časových důvodů. Senát vyzval dolní komoru, aby projednávání novely dokončila.

Poslanecká novela o registru smluv, jejíž přijetí ve čtvrtek Senát umožnil, má původní předlohu v podstatě nahradit. Některé státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů a obcí díky ní dostanou částečnou výjimku ze zveřejňování dohod. Horní komora k novele nedala usnesení i kvůli postupu komory dolní ohledně původní předlohy.

ČTK
  • 0Diskuse
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na Lidovky.cz