130 let

Senátoři schválili návrh na nižší růst penzí. Teď rozhodne prezident Pavel

Česko
  •   6:53aktualizováno  19:34
Nižší růst penzí od června letošního roku, jak to navrhla vláda, schválil Senát. Zákon nyní dostane k posouzení nový prezident Petr Pavel. Pokud ho podepíše, obrátí se ANO na Ústavní soud. Penze mají od června vzrůst v průměru o 760 korun. Pokud by změna nebyla přijata, musel by stát kvůli inflaci důchodcům od června přidat v průměru 1770 korun.

Na podporu vládního návrhu vystoupil předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS. „V zájmu všeho lidu to je,“ řekl Vystrčil. Je podle něj třeba zabránit mezigeneračním rozporům, k nimž by vedlo další zadlužování.

„Měl by zaznít jasný signál z našeho jednání, že stát musí šetřit,“ řekl také senátor Zdeněk Hraba z klubu ODS a TOP 09, který byl zvolen za STAN.

Pro zákon hlasovalo 48 ze 72 přítomných senátorů. Někteří senátoři zvolení za vládní strany se zdrželi nebo dokonce hlasovali proti.

„Je vysoce pravděpodobné, že zákon bude zkoumat Ústavní soud. My jsme přesvědčeni, že návrh je v souladu s Ústavou. Jinak bychom ho nepodávali,“ řekl v Senátu ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS.

Šetřit se má naráz, řekl lidovec Čunek. Divil se tomu, že vláda začíná na důchodcích

Řada senátorů k zákonu vystoupila kriticky. Vyčítala mu jak to, že šetření vláda začíná na důchodcích, tak retroaktivitu, tedy to, že penzistům již nárok na vyšší přidání již vznikl.

„Já nevím, proč máme začínat zrovna důchodci,“ oponoval vládě lidovec Jiří Čunek, jeden z dvanácti senátorů, kteří hlasovali proti. Šetřit se má podle něj naráz na více místech. Čunek zároveň v Senátu ohlásil střet zájmů, který má už patnáct dnů, ale důchod mu nebyl zatím vyměřen.

„Je nepřijatelné, že úspory hledá stát u nich a na nich, a ne u sebe. Stát musí začít u sebe,“ řekla také nezařazená senátorka Daniela Kovářová.

O retroaktivitě vládního návrhu mluvili jak Michael Canov z klubu STAN, tak Lukáš Wagenknecht zvolený za Piráty.

Obstrukce jako ve Sněmovně nebyly

Na rozdíl od schvalování zákona ve Sněmovně, kterou minulý týden sevřely obstrukce, probíhalo jednání v klidu. „Nikdo nečte žádnou bakalářskou práci. Snášejí se argumenty pro i proti,“ řekl senátor Jiří Růžička. Kultivovanou rozpravu ocenil i Stanjura.

„Obstruovat Senátu nepřísluší,“ řekl šéf senátorského klubu ANO a ČSSD Miroslav Adámek. „Vláda utahuje opasky těm nejpotřebnějším a to jsou naši důchodci,“ řekl jeho kolega Ladislav Václavec.

Růžička se jen podivoval tomu, jak jsou nyní nastavena pravidla a že když člověk odejde do předčasného důchodu, vydělá na tom oproti tomu, kdo čeká na věk, kdy by měl jít do penze. Výrazně tak vzrostl počet žadatelů o předčasný důchod.

Senátor Petr Vícha z klubu ANO a ČSSD varoval, že zákon může smést Ústavní soud a lidé pak ztratí důvěru nejen ve vládu, ale i ve stát, který navíc vše bude muset doplatit.

Jde až o 340 miliard, varoval Stanjura

Podle návrhu vlády, který se vládní koalici podařilo ve Sněmovně prosadit minulý týden přes mohutné obstrukce opozice, by tak penze měly vzrůst v průměru o 760 korun.

Kdyby pravidla pro nižší růst důchodů vláda nestihla prosadit do 22. března, vzrostly by penze podle současných pravidel v průměru o 1770 korun. Na červnovou valorizaci by stát dal o 15 miliard korun navíc. Pokud by novela nebyla schválena, výdaje státního rozpočtu na penze by vzrostly letos o 34,4 miliardy korun.

V následujících sedmi letech do roku 2030 by se zvýšily postupně na 291,3 miliardy korun, řekl senátorům ministr Stanjura. K tomu je podle něj třeba připočítat ještě náklady na obsluhu státního dluhu ve výši 50,5 miliardy korun, celkem by se tedy náklady navýšily na 342 miliard korun.

Jedenáct senátorů chtělo penze vyřadit z programu, ANO ale neuspělo

Senátorům opozičního ANO se nepodařilo vyřadit schvalování nižšího růstu penzí z programu schůze horní komory parlamentu. Pro návrh vyřadit bod z programu bylo 11 senátorů (6 členů klubu ANO a ČSSD, za Piráty zvolení Adéla Šípová a Lukáš Wagenknecht, senátor STAN Jiří Vosecký, Jiří Růžička z klubu ODS a TOP 09 a nezařazená Jana Zwyrtek Hamplová).

Do přesvědčování senátorů, ať podpoří vládní návrh na nižší růst penzí, se už den před schůzí osobně zapojili premiér Petr Fiala a šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, kteří přišli za senátory z klubu ODS a TOP 09. Ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan zamířil za členy senátorského klubu STAN.

„Vysvětlovali, jak to vznikalo na vládě,“ řekl iDNES.cz šéf senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra.

Na úterní jednání klubu STAN dorazil i předseda hnutí, ministr vnitra Vít Rakušan. Předseda senátního klubu Starostů a nezávislých Jan Sobotka řekl, že po dlouhé diskusi na klubu STAN se většina rozhodla podpořit vládní návrh. „Jistě proti budou jen tři senátoři z klubu,“ hlásil Sobotka. Nakonec proti návrhu vlády hlasovali dva senátoři z klubu STAN a čtyři se zdrželi hlasování

Jedním z těch, kdo hlasoval proti, byl Michael Canov, který obhajoval svůj návrh na zamítnutí, který prosadil i při jednání ústavně-právního výboru. Ani senátní výbor pro sociální politiku novelu nepodpořil. Pro její schválení byl stejný počet členů výboru jako pro její zamítnutí.

„Pane poslanče, nebojte, schválíme. Dělali jste ze sebe šašky bezdůvodně,“ napsal pak na Twitteru senátor za ODS Roman Kraus v reakci na tweet poslance ANO Radka Vondráčka, že opozice 5 dní a 4 noci neblokovala ve Sněmovně přijetí zákona zbytečně. A senátor Kraus se při své odpovědi nemýlil. Zákon hladce prošel.

Špičky ANO napsaly zvolenému prezidentovi Pavlovi. Přijme je příští týden

Hlava státu má podle Ústavy 15 dnů na to, aby se ke schváleným zákonům vyjádřila.Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová a předseda stínové vlády ANO, místopředseda Sněmovny Karel Havlíček dopisem vyzvali Petra Pavla, aby se s nimi sešel ještě před tím, než se rozhodne, jak s návrhem vlády naložil. Své rozhodnutí chce Pavel oznámit v pátek, den poté, kdy složí slib.

Schillerová ve Sněmovně novinářům řekla, že politiky ANO prezident Petr Pavel přijme ve středu 15. března,

ANO už oznámilo, že je připraveno usilovat o zrušení zákona i u Ústavního soudu. Stejnou ambici má i hnutí SPD, které vyzvalo ANO ke společnému postupu. SPD má dvacet poslanců, to k podání ústavní stížnosti nestačí.

Autor: Josef Kopecký
  • Vybrali jsme pro Vás