Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Senát navrhl vyznamenat Kaplického

Česko

PRAHA Státní vyznamenání by měli podle Senátu dostat někdejší rakouský prezident Thomas Klestil, předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková nebo zesnulý architekt Jan Kaplický.

Tato jména se objevila na seznamu 27 kandidátů, který horní komora schválila.

Mezi kandidáty chybí členové protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů, byť je senátoři v uplynulých pěti letech pravidelně navrhovali.

Důvodem bylo podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) to, že letos Mašíny nikdo nenominoval. Navrhování Mašínů v minulosti tradičně odmítala levice, díky vítězství v loňských volbách nyní získala ČSSD silnější pozici. Na rozdíl od předchozích let bylo letos schvalování kandidátů jen několikaminutové, provázel je malý zájem senátorů. Pro nominace navržené senátním podvýborem pro státní vyznamenání hlasovalo 22 z pouhých 34 přítomných členů horní komory, přičemž nikdo nebyl proti a nikdo se ani nepokoušel seznam obohatit.

Schválené nominace Senát podobně jako sněmovna a vláda předkládá prezidentu Václavu Klausovi, který k jejich nominacím může, ale také nemusí přihlížet; může si vybrat jen vlastní kandidáty.

Hlava státu vyznamenání uděluje a propůjčuje zpravidla 28. října. Sněmovna by měla své kandidáty na státní vyznamenání schvalovat v pátek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!