Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 18 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senát odmítl zvýšení DPH. Je to balíček zoufalství, řekl Štěch

Předseda Senátu Milan Štěch hovoří na schůzi horní komory parlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Senátu Milan Štěch hovoří na schůzi horní komory parlamentu. | foto: ČTK

PRAHA Senát podle očekávání odmítl vládní daňový balíček, který počítá s jednoprocentním zvýšením daně z přidané hodnoty na 15 a 21 procent a ruší některé daňové výhody.

Zamítnutí prosadila ČSSD, která má v horní komoře většinu. Veto Senátu může koalice za dva týdny přehlasovat ve Sněmovně. S přijetím balíčku počítá státní rozpočet na příští rok. Premiér Petr Nečas (ODS) se omluvil lidem za nejistotu. "Já bych se chtěl ještě jednou podnikatelům omluvit za komplikace," řekl Nečas.

Premiér věří, že u všech "ostatních, s výjimkou sociální demokracie, převáží odpovědnost." Přání adresoval zejména nepřímo prezidentu Václavu Klausovi. Nečasovi jde o to, aby prezident DPH těsně před koncem roku nevetoval. 

ČTĚTE TAKÉ:

"Je to balíček zoufalství vlády a vládní koalice," prohlásil Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Zpochybnil tvrzení, ze se jedná o dočasná opatření, která by měla do tří let skončit. "Bude to bumerang, který praští ty, kteří ho obrazně řečeno hodili do vzduchu," prorokoval. Pro zamítnutí po zhruba půldruhé hodiny trvající debatě, v níž dominovala kritika vlády, hlasovalo 50 ze 67 přítomných členů horní komory.

Záležet bude na Klausovi

Včasné přijetí by mohl zkomplikovat prezident Václav Klaus. Na něj bude podle Štěcha vyvíjen tlak, aby balíček co nejdříve podepsal. Pokud by se balíček nepodařilo prosadit do konce měsíce, od příštího roku by platila sjednocená sazba DPH ve výši 17,5 procenta.

Citelněji by se patrně zvýšily ceny potravin nebo léků, které nyní patří do snížené 14procentní sazby. Levnější by naopak mohlo být spotřební zboží, které podléhá 20procentní sazbě DPH.

Pohrdání Senátem

Řešit by se to podle sociálních demokratů dalo rychlým přijetím další novely, kterou by se sazby ponechaly aspoň na současné úrovni. "Všichni dobře víme, že se nevybere ani o korunu více," uvedl ke zvýšení sazeb předseda senátorů ČSSD Petr Vícha. Poukazoval spolu s kolegy na to, že se ani po zvýšení DPH na současnou úroveň nepodařilo získat peníze na pokrytí důchodového deficitu. Balíčku vytýkali také nepřehlednost a nepřezkoumatelnost.

Za pohrdání Senátem označovali sociální demokraté také to, že balíček přišel místo ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) obhajovat jeho stranický kolega a ministr zdravotnictví Leoš Heger. Podle místopředsedy senátorů ODS Miloše Vystrčila za krizi a nevybírání daní nese vinu také opozice tím, že straší lidi. Podle Víchy mají lidé naopak strach ze současné vlády.

Co přinese balíček

Pokud se balíček nakonec podaří vládě prosadit, přinese kromě zvýšení DPH ještě sedmiprocentní dodatečnou daň z příjmů pro lidi pobírající nad 100.000 korun měsíčně. Podle vlády se to dotkne asi 80.000 lidí.

Živnostníkům se omezí výdajové paušály, zemědělcům se postupně zruší vratka části spotřební daně z nafty. Pro příští dva roky se zruší stropy pojistného na zdravotní pojištění. Tříprocentní daň z převodu nemovitostí se má zvýšit na čtyři procenta. Státnímu rozpočtu by měly všechny změny přinést podle vlády přes 20 miliard korun.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma
Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...