Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Senát odmítl novelu, který by správě hmotných rezerv umožnila nákup respirátorů bez tendru

Česko

  21:22aktualizováno  21:30
Praha - Senát odmítl pro nadbytečnost poslaneckou novelu, která by měla umožnit Správě státních hmotných rezerv (SSHR) nákup prostředků proti koronaviru bez zadávacího řízení. Předloha se tak vrátí do Sněmovny, která má možnost veto horní komory přehlasovat.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK/AP

Novelu předložili poslanci ANO, ČSSD a KSČM. Zdůvodnili ji potřebou operativně doplnit zásoby Správy státních hmotných rezerv. Výjimka by podle předlohy měla platit jen šest měsíců po vyhlášení novely ve Sbírce zákonů.

Vláda zaujala k návrhu neutrální stanovisko. Vyjádřila v něm pochybnosti ohledně nezbytnosti navrhované změny. Podle vlády už řešenou situaci pokrývají výjimky v zákoně o zadávání veřejných zakázek. Na to poukazovali i kritici novely z řad senátorů. Novela by podle některých z nich umožnila SSHR koupit prakticky cokoli bez možnosti kontroly.

Část senátorů proto doporučila výběr dodavatele prostředků souvisejících s epidemií bez zadávacího řízení podmínit souhlasem vlády. Chtěli by také vyloučit uchazeče, kteří se podobným dodávkám dříve nevěnovali, nedoložili by dostatečně vlastnickou strukturu a byli by ve střetu zájmů.

V únoru vzbudil pochybnosti výběr dodavatele antigenních testů pro školáky, jímž se stala firma Tardigrad International Consulting. Výběrová komise z tendru vyřadila společnost Chironax, která předložila lepší cenu. Stalo se tak podle ministerstva vnitra kvůli varování BIS, že je firma napojena na stíhané osoby.

Senátní hospodářský výbor chtěl ze zákona odstranit nedávno vložené pasáže, podle nichž zadavatelé veřejných zakázek musí dodržovat zásady sociálně a environmentálně odpovědného zadávání a inovací.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat