Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česko se připravuje na první vlnu uprchlíků. Vyčlenila jim na pomoc miliardu a půl

Vít Rakušan a ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis na mimořádné schůzi Senátu. (25. února 2022) foto:  Petr Topič, MAFRA

V první uprchlické vlně z Ukrajiny by do Česka mohlo přijít zhruba pět tisíc lidí, řekl na páteční mimořádné schůzi Senátu ministr vnitra Vít Rakušan. Na pomoc uprchlíkům chce vláda vyčlenit 1,5 miliardy korun. Senát vybídl k vyloučení Ruska i Běloruska z mezinárodních organizací, sankce by podle horní komory Parlamentu měly být přísnější.
  12:05aktualizováno  13:01

Česko podle Rakušana podporuje co nejráznější postup proti Rusku, nezapomíná ani na boj s dezinformačními weby. Neměly by se opakovat chyby z minulosti. „Mentalita diktátorů a totalitně uvažujících lidí se nemění, nemění se ani jejich argumentace,“ uvedl vicepremiér a ministr vnitra. 

Podotkl, že ruský prezident Vladimir Putin obhajuje útok na Ukrajinu snahou ochránit ruské občany, přičemž ve 30. letech nacistický vůdce Adolf Hitler obhajoval obsazení československého pohraničí potřebou ochránit sudetské Němce. 

Putinovy „územní a mocenské choutky“ by vedly k uspořádání Evropy v době před rozšířením NATO o evropské postsocialistické státy včetně Česka, řekl ministr.

Slova již nestačí

Mimořádné schůze horní komory se zúčastnil i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen Perebyjnis. Ukrajina potřebuje okamžitou podporu v podobě dodávek zbraní, vyjádření solidarity už nestačí, řekl senátorům diplomat.

„Nejdůležitější dnes, a to bych chtěl zdůraznit, je podpora Ukrajiny zbraněmi, pohonnými hmotami a vším, co je nezbytné k tomu, aby naši vojáci mohli čelit největší armádě kontinentu,“ prohlásil Perebyjnis. 

Jeho země, jak uvedl, potřebuje především protitankové a protiletadlové systémy. „Každý den prodlení znamená stovky lidských životů. Evropa se musí probudit z letargie a začít okamžitě pomáhat Ukrajině,“ zdůraznil.

Barbarský a protilidský útok

Na Ukrajině se bojuje za Prahu a za všechny Evropany, prohlásil předseda Senátu Miloš Vystrčil. Útok ruských vojsk na Ukrajinu označil za agresivní, barbarský a protilidský. 

Pokud nebudeme jednotní a nebudeme s dalšími demokratickými zeměmi bránit Ukrajinu i za cenu vlastních ztrát a vlastní bolesti, může se stát, že jednou to samé postihne i nás, zdůraznil Vystrčil. „Na Ukrajině se bojuje za svobodu a demokracii celého světa,“ uvedl.

Události na Ukrajině se podle předsedy horní komory dotýkají všech, kteří ctí svobodu, demokracii, nezávislost a územní celistvost. Totalitní vůdce, ruský prezident Vladimir Putin útočí na zemi, jež má demokraticky zvolené představitele a spravuje své území podle vůle obyvatel, uvedl. Ukrajinu je třeba podle Vystrčila podpořit slovy i činy.

Vystrčil dále ocenil, že Česko je od počátku iniciátorem opatření, která je třeba zavést, aby demokratický svět Putinovi ukázal, že tvrdě zaplatí za to, jak se chová.

Ministryně obrany Jana Černochová uvedla, že se Putin se chová jako bandita a terorista. Zopakovala, že Česko je připraveno vyslat celkem 580 vojáků do aliančních sil velmi rychlé reakce na východním křídle NATO. 

„Naším cílem není situaci eskalovat, nejsme žádní váleční štváči. Pokud ale nezastavíme Putina teď, můžeme i my čelit ruské rozpínavosti,“ uvedla. Podle ní se Putin chová jako terorista a reakce Západu musí být co nejsilnější.

„Vladimir Putin válku, již nesmyslně rozpoutal, prohraje,“ řekl senátorům ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Kreml se prý vrátil k imperiální rozpínavé politice Sovětského svazu. 

Ruský útok na Ukrajinu je podle ministra útokem proti svobodě a demokracii a nově přijaté protiruské sankce Putinovi jasně ukážou, že jsou jeho kroky nepřijatelné. Lipavský také uvedl, že se chystají kroky proti aktivitám ruských tajných služeb.

Autoři: ,

Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu
Deníčková soutěž: Napište příběh nejen o sexu a vyhrajte valentýnskou cenu

Sdílejte příběhy o randění, sexu nebo lásce a vyhrajte dva lubrikační gely pjur WOMAN ve dvou variantách, které zaručí tu nejdivočejší noc....

Mohlo by vás zajímat