Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Senát schválil Šimíčka a Lichovníka jako ústavní soudce, Nykodýma odmítl

Česko

  16:11aktualizováno  17:18
PRAHA - Senát schválil povýšení soudců Vojtěcha Šimíčka a Tomáše Lichovníka mezi ústavní soudce. Advokáta Jiřího Nykodýma, jenž se jako ústavní soudce loni podílel na zamítnutí stížnosti na církevní restituce, ale v tajném hlasování odmítl. Prezident Miloš Zeman tak bude muset najít nového kandidáta.

Ústavní soudce Jiří Nykodým. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Senát dnes schválil povýšení soudců Vojtěcha Šimíčka a Tomáše Lichovníka mezi ústavní soudce. Advokáta Jiřího Nykodýma, jenž se jako ústavní soudce loni podílel na zamítnutí stížnosti na církevní restituce, ale v tajném hlasování odmítl. Prezident Miloš Zeman tak bude muset najít nového kandidáta.

Nykodým získal pouze 23 z 58 odevzdaných hlasů, oznámil senátorům předseda senátní volební komise Tomáš Kladívko (ODS). Šimíček dostal 56 hlasů, Lichovník 51 hlasů.

Proti Nykodýmovu zvolení se ještě před hlasováním postavili senátoři Pavel Lebeda (za ČSSD) a bývalý zemanovec Vladimír Dryml (dříve ČSSD). Oba svůj názor zdůvodňovali právě postojem někdejšího ústavního soudce k projednávání senátorského návrhu na zrušení zákona o církevních restitucích. Podle Lebedy by Nykodýma neměl podpořit žádný senátor, který se ke stížnosti připojil. Nykodým na tyto výtky při schůzi nijak nereagoval.

Zeman vyzdvihl Nykodýma jako advokáta

Zeman v projevu k senátorům před volbou na Nykodýmovi vyzdvihl to, že má zkušenosti z advokacie a že právě advokát mu v týmu ústavních soudců chybí. Nykodým je odborníkem na správní, majetkové a rodinné právo, ústavním soudcem byl do prosince loňského roku. Mimo jiné připravoval nálezy v případu rehabilitace někdejšího disidenta a pozdějšího důstojníka BIS Vladimíra Hučína nebo k loňskému rozhodnutí o protiústavnosti úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví.

Lichovník je místopředsedou Krajského soudu v Brně, specializuje se na občanské právo. Prezidentem Soudcovské unie je od roku 2008 a již dříve uvedl, že se nyní této funkce vzdá. V řeči k senátorům nabídl svoji osmadvacetiletou praxi právníka i více než dvacetileté soudcovské zkušenosti. Právě na ni poukázal Zeman s tím, že u Ústavního soudu bude nyní konečně soudce z praxe.

'Ne každý hloupý zákon je protiústavní'

Šimíček v rámci Nejvyššího správního soudu předsedá senátu, který rozhoduje ve věcech volebních a ve věcech politických stran. Rozhodoval například o rozpuštění extremistické Dělnické strany nebo o odvoláních kandidátů na prezidenta republiky. Svoji nominaci označil za projev Zemanovi velkorysosti.

Reagoval tak na to, že prezident před senátory ocenil jeho odvahu, s níž po Zemanově zvolení prezidentem kritizoval některé aspekty jeho volební kampaně. "Nelze tvrdit, že bych s touto kritikou zcela souhlasil, pane Šimíčku. On je velký rozdíl mezi úmyslnou nepravdou a neúmyslnou nepravdou," uvedl Zeman. Věří, že Šimíček se stejnou razancí bude soudit i další případy. Prezident také řekl, že Šimíček "vstoupil do mého srdce větou, že ne každý hloupý zákon je nutně protiústavní".

Nykodým je teprve druhým kandidátem, kterého Senát Zemanovi neschválil. Loni to byl předseda pražského městského soudu Jan Sváček. Nového kandidáta by měl navrhnout do září.

Zemanovi kandidáti

Tomáš Lichovník (50)

  • Datum narození: 25. února 1964
  •  Vzdělání: absolvent Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
  • Současné funkce: prezident Soudcovské unie (od 2008), předseda jihlavské pobočky Krajského soudu v Brně, místopředseda Krajského soudu v Brně
  • Kariéra: v letech 1986 až 1991 pracoval jako podnikový právník, v roce 1992 byl jmenován soudcem a v roce 1994 předsedou Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou, v letech 2005 až 2008 byl viceprezidentem Soudcovské unie
  • Ostatní: Specializuje se na občanské právo, zvláště na řízení ve věcech s cizím prvkem.
  • Přednáší pro Justiční akademii.
  • V minulých létech spolupracoval s nizozemskými kolegy na projektu zaměřeném na podporu bulharské nezávislé justice a stavovské organizace bulharských soudců.

Vojtěch Šimíček (44)

  • Datum a místo narození: 19. srpna 1969 v Ostravě
  • Vzdělání: absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (1992; nyní Masarykova univerzita); v roce 1995 ukončil na této fakultě i postgraduální studium a habilitoval v roce 2001 (jmenován docentem); absolvoval studijní pobyty v Německu (v Řezně a v Bochumi) a stáž v německém Spolkovém sněmu.
  • Současné funkce: soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) v Brně; u NSS předsedá senátu finančně-správního kolegia a senátu ve věcech volebních a ve věcech politických stran.
  • Kariéra: v letech 1996 až 2003 pracoval jako asistent soudce Ústavního soudu Vojena Güttlera; v roce 2003 byl jmenován soudcem a přidělen k Nejvyššímu správnímu soudu; přednáší na Katedře ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity.
  • Ostatní: Je autorem či spoluautorem řady odborných textů a publikací.
  • U NSS mimo jiné předsedal soudnímu senátu, který v roce 2010 rozhodl o rozpuštění Dělnické strany. NSS vyhověl v pořadí druhému návrhu vlády, podle níž byla strana extremistická a ohrožovala demokracii.
  • Počátkem roku 2011 měl dostat cenu Právník roku v kategorii správního práva, ale pocty se sám vzdal. Mimo jiné to odůvodnil tím, že "ocenění vypadalo jako za rozpuštění Dělnické strany" a takovou cenu by podle něj soudce přijmout neměl.
  • Šimíček předsedá volebnímu senátu NSS, který například rozhodoval o stížnostech kandidátů vyřazených z loňské přímé volby prezidenta (NSS do boje o Hrad vrátil Janu Bobošíkovou, neuspěli Tomio Okamura a Vladimír Dlouhý).
  • NSS loni také rozhodoval o volebních stížnostech na prezidentské volby a žádné ze 119 stížností nevyhověl. Soud tak potvrdil vítězství Miloše Zemana, přestože v kampani našel přinejmenším tři protizákonnosti. "Volební výsledek byl takový, že jsme nedospěli k přesvědčení, že kdyby k těmto protizákonnostem nedošlo, že by volby mohly dopadnout jinak," řekl poté Šimíček. Podle časopisu Týden o volební kampani Miloše Zemana řekl: "Označili jsme tři skutečně lživá tvrzení... Nepoužili jsme slovo nepravda, ale lež. Protože to lži byly."

Jiří Nykodým (68)

  • Datum a místo narození: 10. července 1945 ve Vojkově na Benešovsku
  • Vzdělání: vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy
  • Funkce: advokát, do prosince 2013 byl soudcem Ústavního soudu
  • Kariéra: po studiu krátce působil na Obvodním soudu pro Prahu 3 a od roku 1969 v Městském sdružení advokátů Praha, v roce 1972 byl zapsán do seznamu advokátů a působil jako advokát, mimo jiné byl členem představenstva České advokátní komory působil a členem legislativní rady vlády, před jmenováním ústavním soudcem byl šéfem advokátní kanceláře JUDr. Nykodým a spol., soudcem Ústavního soudu byl od prosince 2003 do prosince 2013
  • Ostatní: -Nykodým je znám jako odborník na správní, majetkové a rodinné právo.
  • Jako advokát hájil například lékařku Hanu Burešovou stíhanou za šíření tuberkulózy a v případu pomluvy zastupoval proti deníku Super herce Libuši Šafránkovou a Josefa Abrháma. Pro někdejšího ministra zahraničí Jana Kavana posuzoval nedostatky ve smlouvě týkající se pronájmu Českého domu v Moskvě. Zastupoval také Konferenční centrum Štiřín, které žalovalo někdejšího ředitele Václava Hrubého kvůli údajně neoprávněně vypláceným odměnám.
  • U Ústavního soudu jako soudce zpravodaj mimo jiné připravoval nálezy v případu rehabilitace někdejšího disidenta a pozdějšího důstojníka BIS Vladimíra Hučína za jeho činnost před rokem 1989, k návrhu na opakování komunálních voleb v Praze v roce 2010 a k loňskému rozhodnutí o protiústavnosti úhradové vyhlášky ministerstva zdravotnictví. Loni se mimo jiné podílel na zamítnutí stížnosti na církevní restituce.
  • Loni v prosinci řekl, že po vypršení mandátu u Ústavního soudu se vrátí k advokátní praxi.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!