Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Senát hladce schválil, aby Baxa, Wintr i Zemanová byli ústavními soudci

Česko

  7:22aktualizováno  14:45
Senát kývl na to, aby se novými ústavními soudci stali bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a bývalá šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová. „Žádné kupčení nedělám, ani dělat nebudu,“ řekl před tím kategoricky prezident Petr Pavel, který přišel své kandidáty obhajovat do Senátu.

Baxa dostal v tajném hlasování 63 hlasů od 79 hlasujících senátorů, Wintr 64 hlasů a Zemanová 59 hlasů.

„Ta nabídka nepadla,“ odpověděl Baxa na otázku, zda by přijal nabídku prezidenta , aby se stal novým předsedou Ústavního soudu.

„Dostala jsem informaci, že ke jmenování by mělo dojít v pondělí odpoledne,“ řekla po volbě budoucí ústavní soudkyně Daniela Zemanová.

Kancelář prezidenta Pavla to později potvrdila. Hlava státu jmenuje všechny tři nové ústavní soudce 5. června v 16:30.

Pavla výsledek hlasování potěšil. „Mým cílem bylo, aby byl proces výběru ústavních soudců transparentní a zakládal se na posuzování odborných kritérií, nikoli politických tlaků. Jsem přesvědčený, že Daniela Zemanová, Jan Wintr i Josef Baxa jsou zárukou, že Ústavní soud bude složený z různorodých osobností s vysokou morální integritou, kompetencí a schopností odolávat všem možným tlakům,“ okomentova prezident výsledek jednání.

Wintr navrhne, aby byl vyloučen z rozhodování o ústavní stížnost ANO na nižší valorizaci penzí

A Jan Wintr ve středu zopakovl, že sám navrhne, aby byl jako ústavní soudce vyloučen pro podjatost z rozhodování o ústavní stížnosti ANO na nižší valorizaci penzí. Jako právník totiž mnohokrat komentoval průběh schvalování zákona.

Před hlasováním senátorů odmitl prezident jakékoli handlování. „Jmenování ústavních soudců je natolik důležitá věc, že by se neměla stávat předmětem jakéhokoliv kupčení,“ uvedl ve středu Pavel. Odvětil tak na dotaz, zda musel někomu v Senátu slíbit, že Baxa nebude v čele Ústavního soudu.

Právě o Baxovi se totiž již delší dobu mluví jako o možném kandidátovi na nového šéfa Ústavního soudu. Tuto možnost připustil i sám Pavel v jednom z rozhovorů v kampani před prezidentskou volbou.

Senátorům prezident před hlasováním v tajné volbě řekl, že od nich čeká, že jasně sdělí své konkrétní námitky, pokud nepodpoří některého z jeho tří kandidátů do Ústavního soudu.

Kovářová vyčítala prezidentovi „nehoráznost“

Dotčena se tím cítila nezařazená senátorka Daniela Kovářová, která dokonce označila prezidentovu výzvu za „nehoráznost“.

Chtěla naopak od všech tří kandidátů na nové ústavní soudce odpovědi na své otázky. Ptala se jich na možnost ústavního zakotvení práva na placení v hotovosti, manželství jako výlučně svazku muže a ženy a na možnost korespondenční volby.

Pavel užslova Kovářové neslyšel. Zhruba po hodině jednání horní komory parlamentu opustil a odjel na oficiální cestu do Rakouska.

Danielu Zemanovou před senátory prezident Pavel označil za přemýšlivou a empatickou soudkyni. „Oslovil mě schopností vysvětlovat rozhodnutí široké veřejnosti,“ obhajoval Josefa Baxu. „Těší se respektu napříč stranami,“ hodnotil Jana Wintra. Zdůraznil, že nejsou zatíženi žádným skandálem.

Baxa se označil za liberála, mírně napravo

„Základem pro fungování soudu je společenská důvěra v soudce,“ řekl senátorům jBaxa. „Nejsem nepopsaný listem, a tak jsem byl vybrán, aniž bych se sám o tuto funkci ucházel,“ řekl Baxa. „Považuji se spíše za liberála mírně napravo od středu,“ prohlásil budoucí ústavní soudce.

„Nikdy jsem nezastávala mechanickou aplikaci právní normy, ale ani aktivistický přístup,“ uvedla ve vystoupení před senátory Zemanová.

„Vždy jsem byl na omezování svobody velmi citlivý,“ řekl Wintr. Ústavní soud, jako ochránce práv a svobod člověka a občana, má podle něj zasáhnout jen tehdy, vykročí-li zákonodárce z ústavních mantinelů a nepřiměřeně omezí některé základní právo, případně nějaký jiný důležitý ústavní princip

Senátní výbor pro lidská práva podpořil den před volbou všechny tři adepty, ústavněprávní výbor minulý týden překvapivě pouze Wintra, ale Senát jako celek měl diametrálně odlišný názor než ústavně-právní výbor.

„Nepochybuji o tom, že Senát má se mnou společný zájem na tom, abychom obsadili Ústavní soud kvalitními odborníky, kteří zajistí rychlé a nestranné fungování nejvyšší soudní instituce v našem státě,“ řekl minulý týden prezident v reakci na to, že se ústavněprávní výbor postavil proti Zemanové i Baxovi.

Žádný kandidát nezklamal, řekl šéf senátního klubu Starostové a nezávislí

Všichni tři kandidáti na ústavní soudce se byli v úterý představit na jednání senátního klubu Starostové a nezávislí. „Z mého pohledu žádný kandidát nezklamal,“ řekl před schůzí předseda klubu Jan Sobotka.

Baxa, Wintr, Zemanová navštívili i senátní klub ODS a TOP 09. „Náš klub nebude hlasovat jednotně,“ připustil předseda senátního klubu Zdeněk Nytra.

Na dotaz iDNES.cz, zda se v klubu diskutovalo i to, že prezident Petr Pavel by měl větší šanci v Senátu se svými návrhy na ústavní soudce, kdyby nominace nějakou formou „předjednával“, Nytra odvětil, že i takový názor zazněl, ale on to vidí jinak. „Je úplně jedno, jakým způsobem ke svým návrhům dospěje. Je to jeho ústavní právo navrhnout,“ řekl Nytra.

„Chceme podpořit všechny tři kandidáty,“ uvedl šéf senátního klubu KDU-ČSL Josef Klement. I lidovci se sešli s kandidáty prezidenta Petra Pavla.

Tři noví ústavní soudci mají obsadit místa po Jaroslavu Fenykovi, Janu Filipovi a Miladě Tomkové, jejichž mandát skončil 3. května.

Podívejte se i na naše další živé přenosy

Sledovat na iDNES.tv

Senát kývl na 2 procenta HDP na obranu

Senát ve středu hladce schválil zákon o financování obrany České republiky.

Pro zákon, podle kterého bude Česko od příštího roku vydávat každý rok nejméně 2 procenta HDP na obranu v souladu se závazky v NATO, bylo 65 ze 73 přítomných senátorů.

Ministerstvu obrany by mohly vzrůst v roce 2024 příjmy o 21,5 miliardy korun.

Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby
Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby

Maminky z redakce vyzkoušely ekologický prací prostředek na kojenecké prádlo Frosch EKO Baby. Dokáže si úspěšně poradit s různými typy odolných...