Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pan prezident není v dobrých rukou. Článek 66 není o jeho odvolání, ale jde o jeho ochranu, řekl Vystrčil

Česko

  17:40aktualizováno  20:46
Předseda Senátu Miloš Vystrčil v pátek na tiskové konferenci řekl, že pokud se situace ohledně zdraví prezidenta Miloše Zemana nevyjasní do 8. listopadu, je odebrání pravomocí na základě aktivace ústavního článku 66 reálná možnost. Rovněž zdůraznil, že prezident není v dobrých rukou, pokud jde o jeho spolupracovníky. „Po dohodě s rodinou pana prezidenta se chystám na počátku příštího týdne veřejně vystoupit a vyvrátit lži, které se šíří," reagoval kancléř Vratislav Mynář.

„Jsem přesvědčen, pokud mluvím o pracovnících Kanceláře prezidenta republiky, že pan prezident není v dobrých rukou. Nejsem si jistý, že všechny činěné kroky jsou s prezidentem konzultovány. Jak ho znám, jsem přesvědčen, že by některé věci neschválil a nesouhlasil s nimi,” prohlásil Vystrčil.

Připomněl, že Senát již v pondělí požádal kancelář prezidenta o prognózu způsobilosti vykonávat úřad prezidenta. Ani do pátku kancelář vedená kancléřem Vratislavem Mynářem však na žádost neodpověděla.

„Dnes jsem odeslal řediteli ÚVN profesoru Miroslavu Zavoralovi dopis, v němž se táži nemocnice jako instituce, jak to s prezidentem je z hlediska způsobilosti vykonávat jeho úřad. Očekávám, že pan ředitel bude rychlejší než kancelář prezidenta,” řekl Vystrčil.

Ovčáček: Prezidentovo zdraví je nezajímá

Vystrčil také na tiskové konferenci řekl, že považuje za nutné a správné, říct několik slov k situaci, která se prezidenta týká. „Aby normálně a standardně probíhala jednání vlády, není potřeba čin prezidenta. Do 8. listopadu není nutný krok prezidenta, aby fungovalo všechno normálně a standardně. Pokud jde o článek 66, tak nedochází k tomu, že by prezident přestával být prezidentem. Článek 66 není o odvolání prezidenta, ale jde o jeho ochranu. Když je nemocný, tak nemusí pracovat a má klid, aby se mohl léčit a vrátit se nazpátek,“ pronesl šéf Senátu.

Bylo to včera, nejsem blázen, hájí Vondráček svou verzi návštěvy u Zemana

„Zajímá nás, jak to je. Sledujeme to velmi pečlivě, konzultuji to s nově zvolenými poslanci. Naším cílem je udělat všechno, aby měl pan prezident klid. Potřebujeme také vědět, zda je schopen přijmout demisi vlády. Musíme tuhle situaci řešit, ale nemůžeme jí řešit sami,“ pokračoval šéf Senátu s tím, že prezident není v dobrých rukou. 

„Musíme s jistotou vědět, že pan prezident nekoná nebo nemůže konat,“ uvedl k tomu místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer. Pokud Senát do listopadové schůze lékařská dobrozdání o Zemanově stavu mít nebude, senátoři se budou muset rozhodovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, dodal Oberfalzer. Předpokládá se, že Senát by se příští měsíc sešel 5. listopadu.

„Je namístě, aby Kancelář prezidenta republiky skončila se svou prapodivnou stínohrou a podala jasné informace,” dodal místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu Starostů.

Na slova Senátu stihl již reagovat mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. „Už chápu, proč si pan prezident vyžádal do nemocnice knihu o Winstonu Churchillovi,“ napsal na Twitter.

Ovčáček v dalším tweetu přidal přehled roků 1938, 1948, 1968 a 2021, ke kterým dodal: „Letošní rok se přiřadí k osudovým naší historie. A že nekončí na osmičku? To proto, že v roce 2018 Miloš Zeman obhájil funkci prezidenta republiky. Dostali jsme díky tomu tři roky svobody a demokracie navíc.“ 

Redakce iDNES.cz Ovčáčka oslovila s dotazem, kdy Hrad poskytne informaci, zda je prezident schopný vykonávat funkci. Ten však odpověděl velmi stručně. „Pohnutky Senátu jsou nízké a zavrženíhodné,“ odepsal mluvčí prezidenta. Redakce se snažila kontaktovat i kancléře Mynáře. Ten však na SMS zprávu nereagoval a telefon měl nedostupný.

Ústavní komise se sejde 19. října

Vystrčil požádal hradního kancléře Vratislava Mynáře o informace, jaké jsou prognózy vývoje zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana v úterý 12. října. Prezident je hospitalizován na ARO v Ústřední vojenské nemocnici od neděle.

Ústavní komise Senátu má příští týden 19. října jednat o tom, zda je prezident Miloš Zeman schopný vykonávat svůj úřad. Zároveň si chce ujasnit, jak postupovat, kdyby se jeho zdravotní stav nezlepšil. 

Veřejnost i ústavní činitelé si stěžují, že nemají v současnosti dostatek informací o stavu prezidenta a jeho schopnosti projevit svobodně svou vůli a přijímat rozhodnutí. Podle ústavního právníka a vedoucího katedry ústavního práva a politologie brněnské právnické fakulty Davida Kosaře by měli politici tlačit na prezidentovo okolí, aby informovalo transparentněji.

Ve čtvrtek odpoledne manželka prezidenta Ivana Zemanová na rychlo svolané tiskové konferenci pouze řekla, že Zeman je nemocný a spekulace o jeho zdravotním stavu jsou neetické.

14. října 2021

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!