Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Jiní senátoři, jiný názor. Pavel s kandidáty do Ústavního soudu náhle uspěl

Kandidáti do Ústavního soudu. Zleva Josef Baxa, Daniela Zemanová a Jan Wintr. foto: Koláž iDNES.cz

Senátní výbor pro lidská práva v úterý doporučil schválit jako ústavní soudce někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu, stejně jako exšéfku Soudcovské unie Danielu Zemanovou i profesora ústavního práva Jana Wintra. U Baxy a Zemanové tak přijal opačné doporučení než minulý týden ústavně-právní výbor horní parlamentní komory.
  11:49aktualizováno  13:24

Wintrovu nominaci v úterý doporučil schválit senátní výbor pro lidská práva hlasy všech sedmi přítomných členů. Jeho nominaci podpořil minulý týden také senátní ústavně-právní výbor.

Také pro Zemanovou hlasovalo v tajné volbě všech sedm přítomných členů výboru. Minulý týden Zemanová v ústavně-právním výboru získala podporu pouze dvou z deseti členů výboru.

Baxa v tajné volbě získal podporu šesti ze sedmi přítomných členů výboru. O třech kandidátech na ústavní soudce bude Senát rozhodovat ve středu. Svou nominaci má senátorům zdůvodnit prezident Petr Pavel. Předseda výboru pro lidská práva Jiří Růžička (za TOP 09) nominaci ocenil, naplňuje podle něj představu o názorové pestrosti členů Ústavního soudu.

Ústavně-právní výbor vzal „na milost“ před týdnem pouze třetího nominanta, profesora z katedry teorie práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jana Wintra. Senátorům, kteří se rozhodli Pavlovi vzdorovat, se údajně nelíbí, že s nimi Pavel své nominace nepředjednával.

Členové výboru pro lidská práva na rozdíl od kolegů z ústavně-právního výboru neměli na Baxu a Zemanovou žádné otázky. Na Wintra směřoval jen jeden dotaz senátora STAN Pavla Kárníka ohledně změny působiště z Prahy do Brna, kde Ústavní soud sídlí. Wintr uvedl, že Brno má rád a že nechce skončit jako „profesor, který bude opakovat stále totéž“. Slíbil zdrženlivé rozhodování s vyvažováním ústavou stanovených práv a svobod.

Baxa je soudce po čtyři desetiletí, roli ústavního soudce by chápal jako završení celoživotní služby spravedlnosti, nikoli posun v kariéře. Baxovu nominaci v pondělí podpořila Soudcovská rada Nejvyššího správního soudu. O Baxovi se spekuluje jako o možném adeptovi na předsedu Ústavního soudu po Pavlu Rychetském, jehož mandát vyprší 6. srpna. Prezident Pavel to nepotvrdil, ale ani nedementoval.

Třiašedesátiletý Baxa je soudcem od roku 1984. Předsedou NSS byl jmenován hned po jeho ustavení v roce 2003, a to až do září 2018. U Nejvyššího správního soudu nadále působí. Podílel se na založení Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni.

V roce 1998 se stal prvním náměstkem ministra spravedlnosti a byl jím až do roku 2002 – pracoval postupně pro Otakara Motejla, Jaroslava Bureše a Pavla Rychetského před jeho odchodem mezi ústavní soudce. Účastnil se příprav a prosazení velké novely trestního řádu i tvorby nového rámce správního soudnictví. Ve veřejných vystoupeních se Baxa zaměřuje na kritickou analýzu fungování soudnictví a jeho možné reformy.

25. dubna 2023

Jednapadesátiletá Zemanová je soudkyní od roku 2001, aktuálně působí jako místopředsedkyně ústeckého krajského soudu pro pobočku v Liberci. Předtím pracovala u Nejvyššího správního soudu a poté u pražského městského soudu.

V čele Soudcovské unie stála v letech 2014 až 2020. Zaměřovala se zejména na oblast přípravy a výběru soudců, na podmínky působení a výběru funkcionářů a na problematiku státní správy soudů. Od Jednoty českých právníků získala medaili za přínos justici. Profesně se zaměřuje mimo jiné na péči o nezletilé a ochranu nezletilých dětí v soudním řízení. Dlouhodobě se věnuje otázkám soudcovské etiky.

Autoři: ,