Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Druhé kolo voleb do Senátu netáhne, výjimkou je souboj Vystrčil vs. Nagyová

Předseda Senátu Miloš Vystrčil u 2. kola voleb do Senátu v Telči. (30. září 2022) foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Česko vstoupilo do finále senátních voleb. Lidé na Jihlavsku rozhodnou o tom, zda bude ve funkci předsedy Senátu pokračovat Miloš Vystrčil z ODS, který podle svých slov nesoupeří s kandidátkou ANO Janou Nagyovou, ale s antikampaní vedenou předsedou hnutí Andrejem Babišem. Zájem voličů je zatím nízký. Do večera dorazila k urnám v průměru asi desetina. Volební místnosti se opět otevřou v sobotu v 8 ráno.
  9:29aktualizováno  1. října

Volby skončí v sobotu ve 14 hodin. Poté bude výsledky hlasování zveřejňovat Český statistický úřad na volebním webu. O 24 budoucích senátorech z 48 finalistů by mohlo rozhodnout celkem 2,5 milionu voličů.

Nejsledovanějším soubojem 2. kola je duel Vystrčila s Janou Nagyovou, která je s šéfem ANO Andrejem Babišem obžalovaná v kauze dotace na stavbu Čapího hnízda. Předseda Senátu nepočítá s velkou účastí ve druhém kole voleb.

„Snažili jsme se vysvětlit, že to druhé kolo senátních voleb je teprve rozhodující a že tam začínají oba kandidáti od nuly. Jestli se nám to podařilo, to uvidíme,“ řekl novinářům Vystrčil v Telči poté, co odevzdal svůj hlas.

Vystrčil zopakoval, že kampaň před letošními volbami byla odlišná od těch, které dřív zažil. Přijde mu, že spíš soupeří s předsedou hnutí ANO a bývalým premiérem Andrejem Babišem.

„Nevnímal jsem, že bych měl soupeřku Janu Nagyovou, ale že soupeřem je Andrej Babiš se svým nekonečným množstvím peněz a nekonečným množstvím pomocníků,“ řekl předseda Senátu.

Kampaň ze strany hnutí ANO byla podle něho vedená útočně a byla dehonestující. Chyběla v ní soutěž názorů na to, čím by měl být budoucí senátor prospěšný regionu, když Nagyová nepřišla na žádnou z navržených debat a nevyužila ani Vystrčilovu nabídku debaty ve čtvrtek, kdy měli oba kandidáti v Jihlavě takřka ve stejný čas své předvolební mítinky.

Postup je pro mě velký úspěch, řekla Nagyová

Podle Nagyové je Vystrčil silný soupeř. Při odevzdání hlasu řekla, že mohl dělat kampaň kontinuálně díky funkci šéfa Senátu. Postup do druhého kola senátních voleb považuje Nagyová za velký úspěch.

Jana Nagyová kandidující do Senátu na Jihlavsku odevzdala svůj hlas v druhém kole senátních voleb. (30. září 2022)

„Pro mě je velký úspěch, obrovský úspěch - pro nás všechny - že jsme se dostali tak daleko, že jsme zvedli tolik lidí, uvidíme, kolik jich zvedneme ve druhém kole. Ať to dopadne, jak to dopadne, pro nás už to, kde jsme dneska, je malé velké vítězství,“ řekla Nagyová.

Předvolební kampaň podle ní může zajistit vyšší účast ve volbách, aktivovala nejen příznivce hnutí ANO, ale i voliče Vystrčila. „Pokud by to bylo jednoznačné, mnozí by si říkali, že vlastně ani k volbám jít nemusí, že se to rozhodne za ně,“ řekla Nagyová.

Zájem o druhé kolo senátních voleb je zatím nízký. V prvních hodinách v pátek dorazilo k urnám v průměru zhruba pět procent voličů, podobně jako v několika předchozích volebních finále do horní parlamentní komory. Do večera se počet příchozích zvýšil zhruba na desetinu. Na Jihlavsku, kde bojují Vystrčil a Nagyová, je účast 20 až 30 procent.

Výsledky druhého kola senátních voleb budou známé v sobotu. Vystrčil, který je společným kandidátem ODS, KDU-ČSL a TOP 09 do něho postoupil se ziskem 45,62 procenta hlasů. Nagyová získala 30,56 procenta hlasů.

První kolo ovládlo hnutí ANO

I v dalších 23 obvodech voliči určí, zda si opoziční hnutí ANO bude moci poprvé založit senátní klub jen ze svých kandidátů, nebo zda posílí klub ODS a TOP 09. Bez ohledu na výsledek letošních voleb je nicméně jisté, že současná vládní koalice si v horní komoře udrží většinu.

Ve druhém kole se volí podobně jako před týdnem v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. První volební kolo, které se konalo koncem minulého týdne souběžně s obecními volbami, dopadlo tradičně nejlépe pro kandidáty ANO.

Ladislav Václavec z ANO byl znovu zvolen na Bruntálsku už v prvním kole a 17 kandidátů opozičního hnutí se probojovalo do finále, z nichž ovšem jen šest úvodní rozstřel vyhrálo. ANO obhajuje vítězství ve třech senátních obvodech v předchozích volbách v roce 2016.

ODS má sice jen devět finalistů, osm z nich ale úvodní kolo vyhrálo a obhajuje čtyři mandáty. V sedmi obvodech se utká se zástupci ANO.

TOP 09, která obhajuje jedno křeslo, má šanci přidat dva mandáty. Už v prvním kole byl znovu zvolen místopředseda Senátu Jiří Růžička, kterého navrhla TOP 09. Ten je ovšem v klubu Starostů.

Klub Starostů přišel už v prvním kole o tři ze šesti členů, kteří mandát obhajovali. Tři kandidáty včetně Aleny Dernerové ze SD-SN má stále ve hře. KDU-ČSL už v prvním kole uhájila mandát na Orlickoústecku, kde Petra Šilara vystřídá Petr Fiala, a má šanci obhájit i zbývajících šest křesel.

Jen tři lidovci ale postoupili do finále z prvního místa. ČSSD má šanci zopakovat alespoň jedno ze dvou vítězství z voleb v roce 2016. Pirátští kandidáti se letos do finále neprobojovali, na rozdíl od adeptky SPD Evy Chromcové, což je pro toto hnutí historický úspěch.

Nejblíže ke zvolení ve finále jsou podle výsledků úvodního kola senátor a starosta Chrastavy Michael Canov ze SLK na Liberecku, kardiochirurg Jan Pirk, kterého navrhla TOP 09 v Praze 10, a lékař Zdeněk Matušek z ANO na Frýdecko-Místecku. Všichni dostali přes 40 procent hlasů, stejně jako Vystrčil, jehož očekávané znovuzvolení ale může zkomplikovat masivní antikampaň za účasti lídrů ANO.

Za favority jsou díky zisku z prvního kola pokládáni bookmakery také senátoři ODS Tomáš Jirsa a Jiří Oberfalzer, Hana Kordová Marvanová, kterou navrhla ODS v Praze 11, Jarmila Smotlachová z ODS na Mělnicku, záchranářka a exposlankyně ANO Věra Procházková na Karlovarsku a Lucie Pluhařová za ANO na Kroměřížsku, Miluše Horská na Pardubicku a Jaromíra Vítková – obě za KDU-ČSL – na Blanensku nebo Tomáš Czernin z TOP 09 na Jičínsku.

Podle údajů Českého statistického úřadu vítězství z prvního kola zopakuje v průměru 70 procent kandidátů. Bookmakeři považují za favority osm kandidátů ODS, po čtyřech kandidátech ANO a KDU-ČSL a po dvou kandidátech TOP 09 a z klubu Starostů. Jako nejvyrovnanější vidí bookmakeři duely na Plzeňsku, Ústecku, Kutnohorsku a Olomoucku.

Klub ODS a TOP 09 s minimálně 22 jistými senátory zůstane i po volbách nejpočetnější frakcí s právem opět nominovat předsedu horní komory. Klub Starostů a nezávislých má v současné podobě jistých 19 členů, lidovci šest, klub Pirátů a hnutí Senátor 21 pět a díky kandidátům hnutí může zůstat sedmičlenný. Z frakce ProRegion, kterou tvoří ANO a ČSSD, by bez posil zůstali čtyři senátoři, bez klubové příslušnosti by zatím zůstal jen Pavel Fischer.

Hlasovací lístky lidé dostanou až ve volebních místnostech, do nichž by si stejně jako před týdnem měli vzít průkaz totožnosti. Hlasovat může 2,48 milionu voličů, kteří si letos nezvolili senátora v prvním kole. V něm přišlo hlasovat 42,65 procenta voličů. Výsledky voleb by měly být zveřejněny během sobotního odpoledne na volebním webu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat