Pro zákon hlasovalo 35 ze 65 přítomných senátorů, ke schválí přitom bylo třeba alespoň 33 hlasů.
Zákon má pomáhat domácnostem s příjmy do 1,43násobku životního minima. Počítá se zřízením sítě kontaktních míst, která budou poskytovat poradenství směřující k prevenci ztráty bydlení.
Původně návrh počítal s tím, že kontaktní místa bydlení vzniknou u obcí s rozšířenou působností, mělo jich tedy být 205. Koalice ale ve Sněmovně prosadila, že jich bude jen 115.
Vzniknout má dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a finančních příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi.
V prvním roce má fungování zákona stát státní pokladnu 600 milionů korun a po plném náběhu 1,5 miliardy korun. Kulhánek zdůrazňoval, že už nyní bytová nouze stojí státní pokladnu 4,1 miliardy korun.
Máme černé na bílém, že Svaz měst a obcí nesouhlasí, řekla Mračková Vildumetzová
„Kdybyste si přečetli dopis od Svazu měst a obcích, nemohli byste ten návrh podpořit,“ řekla před hlasováním šéfka senátorského klubu Jana Mračková Vildumetzová. Uvažovala dokonce o tom, že přinese na jednání 81 kopií dopisu od Svazu měst a obcí, aby si ho každý senátor přečetl. „Máme černé na bílém, že Svaz měst a obcí nesouhlasí,“ prohlásila.
„Připomínkami Svazu měst a obcí jsme se zabývali,“ oponovala jí senátorka z klubu ODS a TOP 09 Hana Kordová Marvanová. „Je to jenom první fáze,“ hájila návrh zákona.
„Je to zákon zbytečně složitý, překombinovaný, je špatný,“ řekla nezařazená senátorka Jana Zwyrtek Hamplová.
„Za mě ten zákon je střípek do mozaiky,“ zastal se vládního návrhu senátor Ondřej Lochman z klubu vládního hnutí STAN.
„Nepřinese ani jeden nový byt, je úplně zbytečný,“ prohlásil o návrhu už ve Sněmovně místopředseda dolní komory parlamentu z opozičního hnutí ANO Aleš Juchelka. Návrh charakterizoval jako státní realitku za 1,5 miliardy korun, která přinese 300 nových pracovních míst, ale lidem nic.
Senát navrhl, aby NKÚ kontroloval hospodaření České televize i Českého rozhlasu
Senát také podpořil návrh na změnu ústavy, podle které by Nejvyšší kontrolní úřad měl dostat právo kontrolovat hospodaření České televize a Českého rozhlasu. Podpořilo to 60 ze 62 přítomných senátorů
Návrh nyní zamíří do Sněmovny. Aby prošel, bude třeba ho schválit schválit ústavní většinou v obou komorách parlamentu.
Na projednání a schválení změny Ústavy už nemají poslanci téměř žádný čas. Sněmovna má totiž jednat jen do poloviny června.