Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
29. února 2012 20:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senátor z ČSSD inkasoval 1,6 milionu. Státu z náhrad vrátil 96 korun

Petr Gawlas (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Gawlas (ČSSD) | foto: Reprofoto

PRAHA Přesně 96 korun ušetřil státu sociálnědemokratický senátor Petr Gawlas. Kromě mzdy mu vloni na účet v podobě senátorských náhrad přiteklo 1 636 800 korun. Jen o necelou stokorunu méně, než mu dovoluje jeho roční limit.

Vyčerpat náhrady do poslední koruny se v roce 2011 nepodařilo nikomu. Senátor Gawlas byl však stropu jednoznačně nejblíže. 96 korun "ušetřil" za takzvané experté, přesněji "Náhradu prokázaných výdajů za odborné a administrativní práce". Ve všech ostatních kolonkách čerpal sto procent.

Kolik si senátoři vyúčtovali na náhradách v roce 2011

Podobně úspěšný byl i jeho kolega z ČSSD, karvinský senátor Radek Sušil. Tomu se nepodařilo vyčerpat jen 2 436 korun. Stejně jako Gawlas neutratil maximum (155 196) za expertné, státu nevyúčtoval ani celých 326 400, z kterých mohl zaplatit nájem a vybavení kanceláře. I tak na jeho účet putovalo na náhradách přesně 1 670 460 korun.

Pro připomenutí: senátorovi garantuje náhrady zákon a nemůže se jich předem vzdát. Je však na každém zákonodárci, jestli a v jaké výši je vyčerpá. Část paušálu chodí senátorovi přímo na účet, například za dopravné, takzvané expertné dostane až na základě předložených faktur.

ČTĚTE TAKÉ:

Zveřejněním senátorských náhrad splnili zákonodárci loňský slib, že odtajní, kolik si z eráru nechávají zaplatit za telefon, dopravu, poradce a analýzy, asistenty nebo nájmy a vybavení kanceláří.

samMartin Samek
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.