Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senátor z ČSSD inkasoval 1,6 milionu. Státu z náhrad vrátil 96 korun

Petr Gawlas (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Gawlas (ČSSD) | foto: Reprofoto

PRAHA Přesně 96 korun ušetřil státu sociálnědemokratický senátor Petr Gawlas. Kromě mzdy mu vloni na účet v podobě senátorských náhrad přiteklo 1 636 800 korun. Jen o necelou stokorunu méně, než mu dovoluje jeho roční limit.

Vyčerpat náhrady do poslední koruny se v roce 2011 nepodařilo nikomu. Senátor Gawlas byl však stropu jednoznačně nejblíže. 96 korun "ušetřil" za takzvané experté, přesněji "Náhradu prokázaných výdajů za odborné a administrativní práce". Ve všech ostatních kolonkách čerpal sto procent.

Kolik si senátoři vyúčtovali na náhradách v roce 2011

Podobně úspěšný byl i jeho kolega z ČSSD, karvinský senátor Radek Sušil. Tomu se nepodařilo vyčerpat jen 2 436 korun. Stejně jako Gawlas neutratil maximum (155 196) za expertné, státu nevyúčtoval ani celých 326 400, z kterých mohl zaplatit nájem a vybavení kanceláře. I tak na jeho účet putovalo na náhradách přesně 1 670 460 korun.

Pro připomenutí: senátorovi garantuje náhrady zákon a nemůže se jich předem vzdát. Je však na každém zákonodárci, jestli a v jaké výši je vyčerpá. Část paušálu chodí senátorovi přímo na účet, například za dopravné, takzvané expertné dostane až na základě předložených faktur.

ČTĚTE TAKÉ:

Zveřejněním senátorských náhrad splnili zákonodárci loňský slib, že odtajní, kolik si z eráru nechávají zaplatit za telefon, dopravu, poradce a analýzy, asistenty nebo nájmy a vybavení kanceláří.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...