Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Senát umožnil zvýšení platů politiků o 7 procent, lednový dostanou později

  7:29aktualizováno  18:00
Návrh na zvýšení platů politiků o 6,95 procenta míří na Hrad k prezidentovi Pavlovi. Senát ho sice o tři hlasy neschválil, ale neshodl se pak ani na vrácení zákona s pozměňovacími návrhy. Stejná věc se Senátu přihodila minutý týden při hlasování o novele lex Ukrajina. Prezident Petr Pavel už dříve slíbil, že podepíše zvýšení platů politiků, na kterém se shodne Sněmovna.

Pro schválení vládního návrhu, který zvyšuje platy politiků, hlasovalo 28 z 60 přítomných senátorů.

Šéfka senátorů ANO Jana Mračková Vildumetzová pak neprosadila zmrazení platů do konce roku 2029, což hnutí ANO a SPD neúspěšně prosazovala už ve Sněmovně.

V dalších letech se mají platy politiků zvyšovat maximálně o 5 procent, což ve Sněmovně prosadil lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

„Vracíme se k původnímu mechanismu, kdy jsou platy navázány na průměrnou mzdu v národním hospodářství. Když se zvyšují průměrné platy, zvyšují se i soudcům, státním zástupcům a představitelům veřejné moci,“ řekl senátorům Jurečka.

„Navýšení platů politika o 6,95 procenta není namístě,“ namítala šéfka senátorského klubu ANO Jana Mračková Vildumetzová. „Působí to jako facka všem, kdo nás do horní komory parlamentu vyslali,“ řekla Mračková Vildumetzová.

Předseda Přísahy a senátor za Břeclavsko Robert Šlachta v Senátu řekl, že když navýšení platů politiků projde, bude peníze, které dostane navíc, celý rok 2025 posílat dvěma rodinám v jeho senátním obvodu, jimž tyto peníze pomohou víc než němu.

„Děláme něco špatně, když ten mechanismus neustále upravujeme,“ řekl senátor Miroslav Bárta z klubu Starostové a nezávislí. Za jediný správný označil mechanismus stanovování platů politiků podle toho, jak zemi spravují.

Šéf Senátu Miloš Vystrčil z ODS navrhl, že by se senátoři mohli pokusit připravit i ve spolupráci se soudci a státními zástupci návrh, který by mohla po volbách posoudit a případně schválit nově složená Sněmovna.

Jak se přesně zvednou platy vrcholných politiků

Řadovému poslanci a senátorovi se má podle návrhu vlády zvýšit měsíční plat o 7 100 korun na 109 500 korun. Premiér má nově dostávat základní plat 294 000 korun.

Kolik budou nově brát

Poslanec bez funkci, senátor
109 500 korun (bez náhrad)

Šéf výboru, komise či delegace
154 100 korun

Místopředseda vlády
252 400 korun

Ministr, místopředseda Sněmovny nebo Senátu
208 900 korun

Premiér, předseda Senátu, předsedkyně Sněmovny
294 000 korun

Prezident – 365 000 korun

Prezident republiky by po zvýšení podle návrhu vlády měl mít nárok na plat 365 tisíc korun měsíčně, tedy o 23 800 korun víc než loni.

Novinkou má být, že manželka prezidenta bude dostávat třetinu z peněz, které zatím dostává jako nezdanitelnou paušální náhradu hlava státu.

Novela má nabýt účinnosti v den následující po vyhlášení předlohy ve Sbírce zákonů.

Ministr Jurečka z KDU-ČSL už dříve řekl, že důležitý moment pro přijetí novely je začátek února, kdy účtárny musí zpracovat lednové výplaty.

Platy za leden prostě dostanou politici i soudci o pár dnů později, říká Jurečka

„Prezident může kvůli postupu Senátu zákon podepsat až 17. února. Znamená to, že soudci, státní zástupci i politici dostanou v únoru plat za leden až někdy poté, o něco později, než jsou všichni zvyklí,“ řekl iDNES.cz ministr Jurečka, co znamená to, že zákon nezačne platit už na začátku února.

Návrh, který podpořili zatím poslanci, počítá také s tím, že pokud by některý poslanec či senátor byl zároveň primátorem, náměstkem primátora, starostou či místostarostou, má mít nově při této kumulaci funkcí nárok na „odměnu nejvýše ve výši 0,4násobku výše odměny, která by mu jinak jako neuvolněnému členovi zastupitelstva obce při výkonu těchto funkcí náležela“.

Omezení platů politiků má být i při hromadění funkcí na krajské a obecní úrovni. Proti tomu v Senátu protestuje Michael Canov z hnutí Starostové pro Liberecký kraj.

TOP 09 prosadila ve Sněmovně krácení platů poslanců a senátorů o pětinu při zadlužení státu nad 50 procent hrubého domácího produktu.

Platy soudců by se měly letos v porovnání s loňskem zvýšit o méně než jedno procento v souvislosti s loňským verdiktem Ústavního soudu ve prospěch platů soudců.

Ještě před schůzí Senátu návrh vlády podpořil ústavně-právní výbor horní komory parlamentu. Canov namítal, že vládní návrh nebyl projednán se soudci a jde proti rozhodnutí Ústavního soudu. Očekává proto, že ho soud opět zruší.

Novela pro letošní rok přímo stanoví základny, ze kterých se vypočítávají platy politiků, soudců i státních zástupců. U vrcholných politiků se plat vypočítává ze základny 101 364 korun a u soudců z částky 121 685 korun.

Soudcům by podle návrhu platy stagnovaly, když loni se po zásahu Ústavního soudu počítaly ze základny 120 951 korun. Předloha přímo určuje pro letošek i platovou základnu pro státní zástupce, která zhruba odpovídá základnímu platu zákonodárce.

V příštích letech má být platová základna znovu ve výši trojnásobku průměrné mzdy v národním hospodářství za předminulý rok, tak jak se na tom politici již před mnoha lety shodli.