17. října 2014 11:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senátní druhé kolo láká na řadu soubojů: porazí Čubu Gajdůšková?

Senátní volby 2014 - mapa - před druhým kolem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátní volby 2014 - mapa - před druhým kolem | foto: Lidovky.cz

PRAHA Voliči v Česku začnou rozhodovat o tom, kdo se ujme vlády v Senátu pro příští dva roky. Jejich hlasy určí, zda budou mít většinu společně strany vládní koalice, nebo také levice či dokonce znovu sama ČSSD.

Sociální demokraté by k udržení většiny potřebovali vyhrát v 18 z 27 obvodů, kde se po týdnu bude znovu hlasovat.

Jak hlasovat

 • Kdy se bude volit? 
  Druhé kolo senátních voleb se koná v pátek 17. října od 14:00 do 22:00 hodin a v sobotu 18. října od 08:00 do 14:00 hodin.
 • V kolika obvodech se volí? 
  Volby se konají v 27 obvodech, v nichž současným senátorům skončí mandát.
 • Jaký volební systém se používá? 
  Do Senátu se volí většinovým volebním systémem. Volič tedy nedává hlas kandidátce politické strany, ale vybírá si z několika konkrétních kandidátů. Ve druhém kole vybírá už jen mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty. V případě rovnosti hlasů rozhodne los.
 • Kdo může volit? 
  Volit může český občan, který je podle zákona způsobilý a dosáhne nejpozději druhý den voleb věku 18 let. V případném druhém kole pak může volit i ten, komu je 18 let až v druhý den druhého kola. Hlasovat musí v místě svého trvalého bydliště, případně s voličským průkazem i jinde ve volebním obvodu, k němuž náleží. Volit do Senátu mohou i osoby zapsané ve zvláštním seznamu voličů (voliči, kteří například v obvodu obce vykonávají vojenskou službu, jsou v nemocnici nebo ve vězení). Každý volič musí volební komisi prokázat svou totožnost platným občanským průkazem nebo platným cestovním pasem ČR.
 • Jakým způsobem se volí? 
  Každý kandidát je uveden na samostatném hlasovacím lístku. Volič pak ve volební místnosti vloží do obálky lístek se jménem vybraného kandidáta. Lístky pro druhé kolo voliči obdrží až ve volební místnosti.
 • Může se volit v zahraničí? 
  Voleb do Senátu se mohou zúčastnit i Češi žijící v zahraničí. Krajané ale nemohou hlasovat na zastupitelských úřadech v zahraničí, ale musejí přijet do ČR s voličským průkazem, který dostanou od velvyslanectví. Hlasovat pak mohou v kterémkoli volebním obvodu, kde jsou vyhlášeny volby do Senátu.

K levicové většině by kandidátům ČSSD či Strany práv občanů stačilo vyhrát ve 13 obvodech. Nejblíže má k většině vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Jejím zástupcům k tomu stačí vyhrát ve třech obvodech proti adeptům jiných stran, neboť proti sobě stojí v 11 obvodech a celkem potřebují získat 14 senátorů.

Výsledky prvního kola voleb favorizují sociální demokraty. Jejich zástupci vyhráli v 11 obvodech, v dalších osmi postoupili do závěrečného kola z druhého místa. ANO má ve hře devět kandidátů, přičemž pět z nich první kolo vyhrálo. Devět finalistů má také KDU-ČSL, jen dva z nich ale dokázali vyhrát úvodní bitvu.

Favorit Valenta

Ze sedmi duelantů ODS jen jediný pokořil všechny své soupeře v úvodním kole. TOP 09 a hnutí Starostů mají šest finalistů, pro polovinu z nich bylo první kolo vítězné. V roli favoritů jsou také oba kandidáti Strany zelených nebo Ivo Valenta (za Stranu soukromníků), který by to měl z domova do Senátu v případě zvolení ze všech kandidátů nejdál. Jeho trvalým bydlištěm je totiž Monte Carlo - VÍCE ZDE.

K nejsledovanějším bude patřit duel na Zlínsku, kde se o prvenství v prvním kole voleb přetahovali radní a bývalý šéf slušovického družstva František Čuba (SPO) a místopředsedkyně Senátu a ČSSD Alena Gajdůšková.

Volit senátory mohou lidé v pátek od 14:00 do 22:00 a po noční přestávce opět v sobotu od 08:00 do 14:00. Hlasovací lístky se jmény kandidátů dostanou spolu s úřední obálkou až ve volebních místnostech. Stejně jako před týdnem by lidé neměli zapomenout na občanský průkaz nebo cestovní pas kvůli ověření totožnosti.

Finále senátních voleb se bude týkat 2,85 milionu voličů. Minulý pátek a sobotu si z nich přišlo senátory vybírat 1,1 milionu lidí. Účast tedy dosáhla 38,62 procenta, ve finále ale bývá nižší.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!