Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Senátoři odložili zbavení Zemana pravomocí, vyčkají zprávy konzilia

Česko

  11:20aktualizováno  12:32
Senátoři z komise pro Ústavu podpořili odložení aktivace článku 66 Ústavy, čímž by dočasně prezidenta Miloše Zemana zbavili pravomoci. Vyčkají na zprávy od jeho lékařského konzilia. Zeman totiž podle zprávy lékařů není schopen naplno vykonávat své pravomoci, což podle názoru senátní komise znamená, že částečně je schopen je vykonávat.

„Manipulace nejen ze strany prezidentova okolí, ale i ze strany prezidenta Zemana je zjevná. Bezesporu podstatu svého zdravotního stavu zná,“ řekla před tím senátorka za ODS Miroslava Němcová.

Chirurg a člen Zemanova lékařského konzilia Pavel Pafko minulý týden Radiožurnálu řekl, že v prezidentově případě jde o cirhózu jater.

„Pan prezident byl v komatu a v deliriu tremens a to se nepřežívá,“ řekl při jednání senátní komise pro Ústavu její člen a bývalý senátor Jiří Šesták.

Jako jediný také hlasoval proti usnesení komise, podle nějž bude Senát čekat na případné zprávy konzilia o zhoršování zdravotního stavu.

Hraba: Odebrání pravomocí řešme, když konzilium poví, že Zeman je na tom hůř

S tím přišel šéf komise Zdeněk Hraba. Navrhl, aby se senátoři obrátili na Ústřední vojenskou nemocnici s dotazem na stav prezidenta Miloše Zemana jen v případě, že by konzilium informovalo o zhoršení jeho stavu.

Pokud může alespoň zčásti vykonávat pravomoci, nemají podle něj senátoři pokračovat v aktivaci článku 66 Ústavy, což by znamenalo dočasné odebrání pravomoci Zemanovi. Nezařazený senátor Pavel Fischer řekl, že takový postup nemůže podpořit. Hlasování se pak nezúčastnil.

Politici využití článku 66 Ústavy začali zvažovat, když byl Zeman 10. října převezen do Ústřední vojenské nemocnice.

Zapomeňme, zda je nám prezident sympatický, nabádal kolegy šéf Senátu Vystrčil

„Musíme zapomenout na to, jestli je nám prezident sympatický,“ řekl při jednání předseda Senátu Miloš Vystrčil. „Dnes nejsem schopen hlasovat o tom, jestli je, nebo není schopen vykonávat svůj úřad,“ uvedl předseda Senátu. Ze strany zdravotníků došlo k zásadnímu posunu hodnocení zdravotního stavu prezidenta.

„K určitému posunu došlo ze strany lékařů,“ podpořila to i první místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková. Senátorka Miluše Horská prohlásila, že prezidentovo okolo, tedy spolupracovníci na Hradě, si dalo minulý týden velmi záležet na tom, aby aby dalo najevo, že je prezident schopen alespoň částečně vykonávat své pravomoci.

Nemůže se věnovat pracovním povinnostem naplno, řeklo o stavu prezidenta konzilium

„Prezidentův stav i nadále vyžaduje hospitalizační péči a v tento moment mu neumožňuje věnovat se naplno pracovním povinnostem,“ řekl v pátek člen prezidentova lékařského konzilia Tomáš Zima.

„Stanovit prognózu dalšího vývoje zdravotního stavu je i nadále velmi obtížné, charakter i manifestace základního onemocnění jsou jistě velmi závažné. Upřesňování prognózy bude záviset na vývoji onemocnění, které je samo obtížně léčebně ovlivnitelné. Nezbytná je aktivní spolupráce pacienta,“ dodal.

Prezident chce novou vládu rychle. Byl to Zeman, jak ho znám, řekl Fiala

Předseda Senátu Miloš Vystrčil řekl, že vyjádření konzilia znamená, že Zeman je některé pracovní povinnosti schopen vykonávat, to znamená minimálně ty nejdůležitější. „Podle mého osobního názoru to potom není o tom, že bychom začali připravovat aktivaci článku 66. Je dobré vyčkat a věřit, že se jeho zdravotní stav bude dál zlepšovat,“ řekl Vystrčil.

„Já si myslím, že pánové Fischerové a další jsou nyní hluboce zklamáni stavem, ve kterém se nacházím. Ale víte ona lidská nenávist, Karel Kryl kdysi říkal, že Česko by se mělo jmenovat země závisti, lidská nenávist je téměř nekonečná, alespoň u některých osob,“ řekl prezident Zeman v telefonickém rozhovoru pro Frekvenci 1.

Zeman jmenuje Fialu premiérem. Ještě se však přesvědčoval u Babiše

„Můj skutečný stav je založen na tom, že mě nechutná jíst a špatně trávím. No a kroky, které se tady v nemocnici udělaly, vedly k tomu, že už jsem zcela normální,“ tvrdil Zeman ještě před tím, než jeho lékařské konzilium oznámilo, že jeho zdravotní stav mu neumožňuje věnovat se naplno pracovním povinnostem.

Minulý týden ve čtvrtek byl prezident přeložen z jednotky intenzivní péče na standardní oddělení. V rozhovoru pro Frekvenci 1 pak řekl, že se jmenováním šéfa ODS Petra Fialy premiérem nebude problém, protože Andrej Babiš o pověření k sestavení vlády nemá po výsledku voleb zájem.