Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

SENÁTNÍ SOUBOJ: Sekač vín stojí v Břeclavi proti politickému ‚všeumělovi‘

Česko

  6:00
PRAHA - Dvanáct let byl senátorem za Břeclav Jan Hajda. Obhájce místních vinařů letos zemřel. O uprázdněné místo se utkají třeba někdejší poradce Jaroslava Tvrdíka se známým someliérem.

Karel Štogl. foto: www.vlada.cz

Karel Štogl je muž mnoha řemesel. Na Úřadu vlády seděl v křesle po Janě Nagyové (dnes Nečasové). Pracoval pro vlivné sociální demokraty Bohuslava Sobotku, Michala Haška, Jaroslava Tvrdíka i Davida Ratha. Kandidoval do Evropského parlamentu, a dokonce i na prezidenta. Neuspěl. Teď se pokouší proniknout někam, kde ještě neseděl: do Valdštejnského paláce. V senátních volbách kandiduje za Piráty ve volebním obvodu Břeclav.

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Jak proběhnou letošní senátní a komunální volby?

„Jeho programovými prioritami jsou doprava, podpora vinařství a cestovního ruchu a boj proti suchu,“ popisuje ho na pirátském webu mluvčí strany Karolína Sadílková.

V době zatím poslední úřednické vlády byl Štogl ředitelem kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka. Stejně jako on byl členem ČSSD. V roce 2001 si ho na ministerstvo obrany přivedl tehdejší šéf silového resortu Tvrdík, který je nyní hlavní postavou čínské byznysové lobby v Česku.

Seknout víno kopačkou

Právě česko-čínské vztahy byly v popředí Štoglova zájmu iv době, kdy pracoval na Úřadu vlády. „Ze strany pracovního výkonu přišlo spíše zklamání, jediným jeho zájmem bylo, aby se utužovaly vztahy s Čínou,“ vyprávěl LN úředník, který s ním ve Strakově akademii pracoval.

SENÁTNÍ SOUBOJ: Emmerová, „jazyk“ Foldyna a dvojí piráti

Proti Štoglovi se postaví známý someliér Libor Nazarčuk. Kandiduje za hnutí ANO. Není jen znalcem vína, ale také mistrem v umění zvaném sabrage. To spočívá v efektním odseknutí vršku láhve, původně šavlí, ale i lecčíms dalším. „Každý rok seká láhev něčím jiným, jeden rok to bylo hokejkou, pak kopačkou,“ popsal jeho umění před pár lety jeden z organizátorů pardubických oslav vína Pavel Morávek.

Kladný vztah k vínu se na jižní Moravě určitě hodí. Na dosavadním senátorovi Janu Hajdovi místní oceňovali právě to, že se bral za práva vinařů. Oblíbený sociální demokrat však na počátku roku zemřel. K jeho odkazu obránce pěstitelů vína se ale hlásí hned několik břeclavských kandidátů napříč stranami.

Bojovník za regulaci Airbnb

„Jsem připraven pokračovat v dobré práci, kterou v okrese Břeclav pan Hajda začal. Nechci být kandidát jen Občanské demokratické strany, aktuálně máme rozjednanou podporu více stran a hnutí,“ uvedl starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Ten se v poslední době vyprofiloval jako bojovník za regulaci pronajímání bytů přes Airbnb. „Nejenže neplatí daně, ale zatěžují město. Maximálně zaplatí roční poplatek za odpad, ale když přijede turista na týden či víkend, vyprodukuje odpadu mnohem víc. Zavazí také se zaparkovaným autem,“ vadí Koštialovi.

Kandidáti do Senátu za obvod Břeclav.

Na Hajdu by chtěl navázat také lidovec Richard Zemánek. Na zesnulém senátorovi oceňoval jeho podporu místních zemědělců. Komunista Zdeněk Tesařík s Hajdou před šesti lety prohrál v druhém kole senátních voleb. Také on tehdy svého přemožitele pochválil. Letos se Tesařík pokouší o Senát znovu.

Za zemřelého senátora našla ČSSD náhradu. Do voleb vysílá předsedu břeclavské organizace strany Jaroslava Válku.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat