Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Poprvé jsme byli v druhém kole, i to je úspěch, míní o prohře Okamura

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura (24. září 2022) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Za pozitivní výzvu pro příští volby označil předseda SPD Tomio Okamura, že se hnutí podařilo poprvé dostat kandidáta do druhého kola senátních voleb. Jediná finalistka SPD nakonec prohrála v obvodu Karlovy Vary s kandidátkou ANO. Okamura je však s celkovým výsledkem SPD v uplynulých komunálních a senátních volbách spokojený.
  20:20

Šéfové hnutí SPD stejně jako hnutí ANO o uplynulých volbách hovořili jako o referendu o kabinetu Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Předseda SPD Tomio Okamura tak po prvním kole senátních voleb vyzval, aby lidé v druhém kole hlasovali proti kandidátům stran vládní pětikoalice. V horní komoře podle něj totiž chybí opozice vůči vládě Petra Fialy.

Jeho výzvu však voliči nevyslyšeli a vládní strany naopak navýšily počet svých senátorů. Jediná finalistka SPD Eva Chromcová prohrála závěrečný duel tento víkend s kandidátkou ANO Věrou Procházkovou v obvodu Karlovy Vary.

„SPD je nejmladší politickou stranou v Parlamentu a získali jsme více než trojnásobný počet zastupitelů, než jsme měli doposud. Podařilo se nám splnit i druhý cíl a tím bylo, aby se poprvé v historii SPD alespoň nějaký náš kandidát dostal do druhého kola senátní volby,“ zhodnotil výsledek nicméně Okamura.

Sám šéf SPD v prvním kole senátních voleb omylem hodil pravděpodobně platný hlas pro kandidáta TOP 09 Jiřího Růžičku. V obvodě nekandidoval žádný zástupce jeho hnutí, a tak chtěl vhodit znehodnocený hlasovací lístek protivníkovi, aby se voleb zúčastnil, ale hlas se nepočítal. Jenomže přeškrtnutí a natrhnutí lístku, tak jak to Okamura popsal, podle právníka i ministerstva vnitra nestačí k jeho zneplatnění.

„Ve prospěch kandidáta se počítají i takové hlasovací lístky, na kterých volič provedl různé úpravy. Poškození nebo přeložení hlasovacího lístku nemá vliv na jeho platnost, pokud jsou z něho patrny potřebné údaje,“ uvádí zákon. Neplatný by lístek byl v případě, že by jej přetrhl, tedy roztrhl na dva a více kusů. TOP 09, za kterou senátor Růžička kandidoval, poděkovala předsedovi SPD za jeho hlas.

„Zda bylo jméno pana Růžičky přeškrtnuto dostatečně či nedostatečně, jestli to bylo pro někoho čitelné či nečitelné, to musí posoudit volební komise. Jelikož se jedná o tajné hlasování, tak se bohužel nikdy nedovíme, jestli byl můj hlas skutečně volební komisí uznán jako platný, či nikoliv,“ uvedl pro iDNES.cz Okamura.

V letošních komunálních volbách se SPD podařilo uspět ve všech krajských městech a poprvé se dostalo i do zastupitelstva v Praze, kde kandidovalo s Trikolorou a hnutím PES. Zvoleno bylo za SPD letos 492 zastupitelů z 4 467 kandidátů ve 337 městech a obcích, v padesátce z nich sestavilo kandidátní listiny s Trikolorou, Svobodnými či dalšími uskupeními. Před čtyřmi lety uspělo z 4 501 adeptů SPD jen 161.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat