Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Těžké váhy‘ ČSSD ve volbách neuspěly. Sobotka rezignaci neúspěšného Mládka nebude otvírat

Česko

  14:51aktualizováno  15:53
PRAHA - Ze senátních voleb se mohou podle průběžných výsledků radovat lidovci, svůj boj o místo v Senátu naopak prohrály „těžké váhy“ ČSSD, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a současný senátor Zdeněk Škromach. Mládek slíbil, že v případě neúspěchu nabídne rezignaci na ministerský post. Premiér Bohuslav Sobotka však po sečtení volebních okrsků řekl, že pro něj nabízená rezignace není téma a Mládka považuje za zkušeného ministra. Otázku rezignace tedy nebude otvírat.

Tisková konference ve volebním štábu ČSSD v Praze, kde představitelé strany 15. října sledovali výsledky voleb do Senátu. foto: ČTK

Po druhé hodině odpolední začalo sčítání hlasů ve druhém kole senátních voleb. Účast byla podle odhadů nízká, agentura ČTK informovala, k volebním urnám přišlo ve většině případů mezi deseti a dvaceti procenty. Aktuální čísla celkové volební účasti se blíží k patnácti procentům.

První výsledky finále letošních senátních voleb byly známy ve 14:10, o minutu dříve, než před dvěma lety. Nejrychlejší byli komisaři v jednom z okrsků v Rýmařově na Bruntálsku. V okrsku zvítězil ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec (za ANO). Získal 26 hlasů, tedy zhruba 74 procent. Jeho protikandidát, komunista Ladislav Sekanina dostal devět hlasů. V okrsku přišlo hlasovat zhruba 9,5 procenta voličů.

V senátních volbách vede po sečtení 99 procent volebních okrsků KDU v sedmi okrscích. ANO a ODS by získaly po třech senátních mandátech, Starostové a nezávislí, TOP 09 a ČSSD po dvou mandátech. Strana zelených má šanci získat jeden mandát. Zbývajících šest mandátů připadá na kandidáty jiných stran.

KDU-ČSL přitom obhajovalo pouze dva mandáty. Kandidáti s její podporou vedli po sečtení poloviny okrsků v devíti z 27 obvodů. ČSSD má jen dvě výhry.

Právě lidovcům patří jeden z nejsledovanějších volebních soubojů v obvodu Hodonín, kde kandidátka Anna Hubáčková (KDU-ČSL) nejspíš s velkým náskokem porazili senátora obhajujícího mandát Zdeňka Škromacha (ČSSD). Ten získal od voličů v druhém kole volby po sečtení 84 procent okrsků jen necelou třetinu hlasů.

Postupně přicházejí nepotvrzené výsledky z již sečtených obvodů. Ostře sledovaný duel v Táboře mezi ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD) a starostou Tábora Jaroslavem Větrovským (ANO) dopadl jednoznačně. Mládek získal 40,16 procenta hlasů, a tím pádem se do Senátu nedostane. Již dříve přitom oznámil, že pokud v senátních volbách neuspěje, nabídne k dispozici svůj ministerský post.

Druhý den 2. kola voleb do Senátu 15. října ve volebním obvodu Frýdek-Místek....
Kandidát na Hodonínsku Zdeněk Škromach z ČSSD s ženou Mirkou sleduje volební...

V Mostě vyhrála s velkým náskokem nad hokejistou Jiřím Šlégrem (ČSSD) kandidátka Severočechů Alena Dernerová, která získala 70,81 procent hlasů a obhájila tak svůj senátorský post. Praha 11 vyšle do senátu Ladislava Kose, Praha 10 pak Renatu Chmelovou. V Ústí nad Labem obhájil mandát senátor za Severočechy Jaroslav Doubrava.

V Blansku zvítězila kandidátka KDU-ČSL Jaromíra Vítková, Brno-město si zvolilo do Senátu astronoma Jiřího Duška (ANO). V Ostravě-městě pak přesvědčil voliče ředitel krajského hasičského záchranného sboru Zdeněk Nytra (TOP09).

Na Praze 6 vyhrál v druhém kole senátních voleb opět s velkým náskokem současný ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (TOP+STAN), ve Frýdku-Místku obhájil senátorský post exministr průmyslu a obchodu Jiří Cieńciała.

Voliči v letošních senátních volbách vybírali do horní komory Parlamentu celkem 27 senátorů. První volební kolo vyhrálo hnutí ANO, které mělo finalisty ve 14 obvodech. ČSSD měla své nominanty v devíti obvodech stejně jako KDU-ČSL. Občanští demokraté se do finále dostali v pěti obvodech. Starostové mohli získat čtyři senátory, TOP 09 tři, KSČM jednoho. Mandát mělo šanci obhájit 14 senátorů včetně místopředsedů horní komory Zdeňka Škromacha a Miluše Horské.

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat