130 let
Alena Dernerová.

Alena Dernerová. | foto: ČTK

Senátní volby v Mostě jsou neplatné. Budou se opakovat celé, kandidovat bude i Dernerová

Česko
  •   14:39aktualizováno  15:06
MOST - Senátní volby v obvodu Most jsou neplatné a zopakují se jako celek. Nejvyšší správní soud ve čtvrtek vyhověl třem stížnostem. Část Severočechů.cz nepovažovala lékařku Alenu Dernerovou, vítězku voleb, za řádnou kandidátku hnutí. Mostecký magistrát chyboval, když nezohlednil odvolání kandidatury Dernerové, o které těsně před volbami jménem hnutí požádala jeho místopředsedkyně a volební zmocněnkyně Hana Jeníčková.

Severočeši.cz napadli krajské volby na Ústecku. Chtějí je opakovat

Dernerová se opakovaných voleb zúčastní, zda bude kandidovat za Severočechy, jinou stranu či sama za sebe, zatím neví. Prezident Miloš Zeman by měl podle volebního zákona vyhlásit v obvodu opakované volby tak, aby se konaly nejpozději do 90 dnů poté, co soud shledal návrh na neplatnost říjnových voleb opodstatněným.

Volební stížnosti k NSS podali Jeníčková, její spojenec Luboš Pitín a další tři lidé, mezi nimi bývalý senátor ČSSD Vlastimil Balín. NSS nejprve rozhodl, že bude za rozhádané hnutí jednat právě s Jeníčkovou. Její stížnost na volby totiž chtěl vzít zpět poslanec Bronislav Schwarz vystupující jako nový předseda Severočechů. Soud ale zpětvzetí neakceptoval.

Schwarz podle NSS neprokázal, že je oprávněn za hnutí jednat, o platnosti valné hromady, která jej zvolila, panují pochybnosti. Schwarz přivítal, že se volby zopakují včetně registrace kandidátů, Dernerová se tak může o hlasy voličů ucházet znovu, ať už za politickou stranu či koalici, nebo samostatně. „Do Senátu se dostane,“ řekl Schwarz novinářům.

Dernerová může obhajovat senátorský mandát. Severočeši.cz s odvoláním neuspěli

Severočeši jsou rozpolcení už několik let. Jeníčková těsně před senátními volbami sama sebe jmenovala volební zmocněnkyní a chtěla Dernerovou z voleb odvolat. Mostecký magistrát ale k žádosti nepřihlédl. Podle dnešního vyjádření zástupkyně tajemníka Jany Čejkové měl magistrát pochybnost o tom, zda jde skutečně o vůli hnutí.

Podle volebního senátu NSS ale úřad má vzít odvolání kandidáta zmocněncem pouze na vědomí. Nezákonný postup úřadu nelze omluvit či překlenout tím, že Dernerová nakonec volby vyhrála. „Je právem politické strany autonomně rozhodnout, kdo za ni bude ve volbách kandidovat. Projevem tohoto ústavně chráněného práva je též oprávnění do konání voleb odvolat z voleb kandidáta, jehož do voleb politická strana nominovala. Nelze obecně připustit, aby volební orgány, které mají podle volebního zákona vzít odvolání na vědomí a k hlasům odevzdaným pro odvolaného kandidáta nepřihlížet, posuzovaly, zda odvolání kandidáta je či není v zájmu politické strany,“ uvedl předseda volebního senátu Tomáš Langášek. Nyní pro magistrát začíná vše znovu od začátku, uvedla jeho mluvčí Alena Sedláčková.

Osobní msta

Jeníčkové se před volbami podařilo stáhnout kandidátku Severočechů do krajských voleb, kde jí vyhověl krajský úřad. Odvolaní kandidáti nenašli zastání ani u krajského soudu, který argumentoval podobně jako ve čtvrtek NSS.

Opakovaných voleb se zúčastní i hokejista Jiří Šlégr, který kandidoval za ČSSD a Dernerová ho porazila v druhém kole. „Nevidím důvod, proč bych se neúčastnil,“ řekl Šlégr. Dlouholetý primář dětského oddělení Jiří Biolek (STAN), který skončil v prvním kole říjnových voleb těsně na třetím místě, zatím neví, zda se opakovaných voleb zúčastní. „Musím si to promyslet,“ řekl Biolek.

Podle výpovědi Schwarze chtěla Jeníčková odvolat Dernerovou z voleb kvůli osobní mstě. „Paní Dernerová měla jediná odvahu označit paní Jeníčkovou za symbol korupce na Mostecku,“ řekl Schwarz. Připomněl to, že někdejší náměstkyně primátora Mostu Jeníčková v pondělí dostala nepravomocně podmínku za maření přípravy a průběhu komunálních voleb v roce 2014.

Jeníčková Schwarzovo tvrzení o mstě označila za nesmysl a „nenávistné řeči“. „Postupovali jsme legálně, legitimně, nemyslete si, že to pro nás bylo jednoduché,“ uvedla Jeníčková. Rozhodnutí soudu označila za moudré.

Čtvrteční rozhodnutí je výjimečné, NSS jinak přistupuje k přezkoumávání senátních voleb zdrženlivě. Pouze v roce 2004 NSS zrušil výsledek hlasování v Praze 11 kvůli porušení pravidel volební kampaně. Ústavní soud ale rozsudek anuloval, senátorem tak zůstal Jan Nádvorník z ODS.

Dernerová v Mostě postoupila do druhého kola spolu s kandidátem ČSSD Jiřím Šlégrem, v druhém kole získala 70,8 procenta hlasů. Prvního kola se účastnili také Jiří Biolek (za STAN), Josef Nétek (KSČM), Libuše Hrdinová (ODS), Oto Zaremba (DSSS) a Jiří Maria Sieber (Řád národa).

Zrušení voleb

Podobný případ jako nyní se za 20 let, kdy se do horní komory parlamentu v České republice volí, zatím stal pouze jednou, po volbách na podzim 2004, verdikt Nejvyššího správního soudu (NSS) tehdy ale nakonec zvrátil Ústavní soud. Pravomocně pak soudy v minulosti o zrušení voleb rozhodly v případě voleb obecních zastupitelů.

  • Před 12 lety správní soud výsledek voleb v Praze 11, ve kterých zvítězil kandidát ODS Jan Nádvorník, zrušil kvůli tomu, že se kampaň nekonala čestně a poctivě a poškodila kandidáta KDU-ČSL. Šlo tehdy o články, které vyšly v radničních zpravodajích. Ústavní soudci ale dospěli k závěru, že NSS chybně zařadil obecní list do stejné kategorie jako například výlepové plochy. V tisku šlo navíc o spor dvou starostů v názoru na místní investice, a ne o střet senátních kandidátů.
  • Dernerová byla do Senátu poprvé zvolena před šesti lety, do širšího povědomí se dostala jako kritička vedení kraje kvůli nákupům zdravotnické techniky a hospodaření krajského zdravotnictví. V roce 2010 získala Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost od Nadace Charty 77. Od konce roku 2007 dokonce krátce vedla poradní sbor tehdejšího hejtmana Jiřího Šulce (ODS) složený ze zdravotníků, nakonec z něj ale odešla.
  • Zakázkami pro společnost Krajská zdravotní, které byly podle Dernerové nevýhodné a předražené o desítky milionů korun, se zabývala policie a kauza doputovala až k soudu. Státní zástupce obžaloval pět bývalých i současných manažerů společnosti, která spravuje pět nemocnic v Ústeckém kraji, z porušování povinností při správě cizího majetku a pletich při veřejné soutěži a dražbě. Údajně způsobili škodu 120 milionů korun. Soud dosud nerozhodl.
  • V nyní zrušených volbách Dernerová zvítězila v prvním i druhém kole. Jejím finálovým soupeřem byl hokejista Jiří Šlégr, nominovaný ČSSD, kterého porazila poměrem 71 ku 29 procentům hlasů. Kromě nich se o hlasy voličů ucházeli primář dětského oddělení mostecké nemocnice Jiří Biolek (STAN), ředitelka mostecké ZŠ Libuše Hrdinová (ODS), bývalý starosta Lomu Josef Nétek (KSČM), podnikatel Jiří Maria Sieber (Řád národa) a bývalý vzpěrač Ota Zaremba (Dělnická strana sociální spravedlnosti).
  • V případě komunálních voleb rozhodly soudy o jejich opakování zejména kvůli kupčení s hlasy, vyskytly se také případy, kdy kandidující subjekty porušily zákaz volební agitace. Obecní volby se v některých případech konaly znovu také kvůli chybám při sčítání.
  • Před dvěma lety se například opakovalo hlasování v městské části Brno-sever. Důvodem bylo to, že desítky Romů přišly volit starostu městské části Rostislava Hakla (ČSSD) proto, že se za svůj hlas dostali na zábavu s jídlem a pitím zdarma. Nové volby se konaly i v Bílině na Teplicku a v Chomutově, kde se podle soudu za hlasy vyplácely stokorunové sumy.
  • Kupování hlasů, svážení voličů a účelové přihlašování nových obyvatel byly důvodem pro opakování komunálních voleb, které se konaly na podzim 2010. Kvůli uplácení voličů se znovu hlasovalo v Českém Těšíně, v jednom z okrsků v Roudnici nad Labem a v Jirkově na Chomutovsku. V Krupce na Teplicku se volby opakovaly dokonce dvakrát, protože kupčení se prokázalo i v případě opakovaného hlasování v květnu 2011.
  • Největší pozornost vyvolalo soudní rozhodnutí týkající se voleb v září 2009. Tehdy Ústavní soud (ÚS) zrušil ústavní zákon o zkrácení volebního období Sněmovny, na jehož základě se v říjnu 2009 měly konat předčasné volby. Podle zdůvodnění soudců norma nesplňovala základní znaky ústavního zákona například proto, že nebyla obecná, nijak neměnila ani nedoplňovala ústavu a navíc působila zpětně.
  • Rozhodnutí ÚS tehdy citelně zasáhlo do rozjeté předvolební kampaně a do plánů politiků. Proto se nejprve ještě pokusili stihnout podzimní termín voleb, když přijali obecnou ústavní novelu, podle níž by prezident republiky mohl Sněmovnu rozpustit na základě usnesení poslanců. Navzdory předchozím dohodám však ČSSD nakonec odmítla novelu využít kvůli obavě z dalšího napadení u ÚS; volby se tak konaly až v řádném termínu v květnu 2010.
Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás