Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senátní výbor chce schválit novelu o omezení segway beze změn

Segway - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Segway - ilustrační foto | foto: Reuters

PRAHA Senátní výbor pro veřejnou správu ve středu doporučil beze změn schválit vládní novelu, která má omezit provoz vozítek segway. Právo strážníků měřit rychlost jízdy vozidel neřešil. Nepodpořil tak snahu ústavně-právního výboru, který v úterý v rámci novely doporučil toto oprávnění obecní policie zrušit.

Senát se novelou bude zabývat za týden, ještě předtím ji má projednat senátní výbor pro hospodářství a dopravu. Jeho dopravní podvýbor už novelu také doporučil přijmout bez úprav.

Zrušení práva strážníků měřit rychlost jízdy v ústavně-právním výboru prosadil předseda senátorů ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera. Argumentoval tím, že pravomoc měřit rychlost vozidel není ve shodě s posláním obecní policie. Podle něj si některé obce tímto způsobem pouze vylepšují příjmy, neboť nechávají měřit rychlost převážně mimo zastavěné území. Poukazoval také na náklady obcí spojené s vymáháním pokut a na to, že nezaplacené pokuty dosahují desítek milionů korun ročně.

Zpřesnění ustanovení segway

Výbor na návrh senátora ČSSD Miloše Malého doporučil zpřesnit také některá ustanovení týkající se vozítek segway. Obec by například musela označit dopravní značkou začátek i konec obytné zóny, chodníku či cyklistické stezky, kde se používání vozítek rozhodne zakázat.

Vládní předloha obecně povoluje provoz vozítek segway. Obce je budou moci na základě související vyhlášky zakázat buď dopravní značkou, nebo svým nařízením. Omezení provozu obcemi představuje podle ministerstva dopravy kompromisní řešení vyvažující zájmy státní správy a chodců, a zároveň méně omezující zájmy provozovatelů vozítek. Plošný zákaz by prý úplně znemožnil provozování těchto vozítek. Novela upravuje taky rychlost, jakou na nich budou moci lidé jezdit.

Novela má rovněž uložit motoristům povinnost čistit vozidla od ledu a také od sněhu, pokud jim brání ve výhledu. Policisté by podle novely měli mít právo zadržet řidiči takzvaný malý technický průkaz, když na autě zjistí při kontrole nebo při objasňování dopravní nehody nebezpečnou závadu. Návrh také ukládá chodcům povinnost nosit za snížené viditelnosti na silnicích mimo obce reflexní prvky.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...