9. dubna 2013 17:07, aktualizováno  17:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman s Fischerem porušili v kampani zákon, zazní ze Senátu

Zeman a Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman a Fischer | foto: Reuters

PRAHA Za porušení zákona zřejmě senátní mandátový a imunitní výbor označí ve své kontrolní zprávě to, že mu týmy Miloše Zemana a Jana Fischera nepředložily uzavřené vyúčtování nákladů na jejich prezidentskou kampaň. Jako jediní z devíti kandidátů po termínu splácejí své závazky a přijímají příspěvky na své volební účty.

Výbor kromě vypracování zprávy žádné další kompetence nemá. Definitivně by o porušení kampaně rozhodoval Městský soud v Praze, pokud by se na něj obrátil některý z kandidátů. "Z hlediska striktní dikce toho zákona už nemohou žádné transakce probíhat. Čili to porušení zákona bude," řekl po jednání výboru jeho předseda Jiří Oberfalzer.

VŠE o volbě prezidenta NAJDETE ZDE

Podotkl, že také podle senátorky a bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové měli kandidáti počítat s tím, že zákon pro vyúčtování kampaně stanoví jasné termíny. Kandidáti je museli předložit před koncem března, tedy 60 dnů po vyhlášení výsledků voleb.

Financování Zemanovy kampaně

Za porušení zákona pokládá Oberfalzer také to, že ne všichni přispěvatelé na kampaň zvoleného prezidenta Zemana byli jasně identifikováni. Výbor se podle svého předsedy bude minimálně dotazovat Zemanova volebního týmu na podezření, že kampaň byla odděleně financována Stranou práv občanů - zemanovců (SPOZ) a partnerským občanským sdružením Přátelé Miloše Zemana.

Nepřehlédněte: MAPY DÁRCŮ na serveru Lidovky.cz

Zemanova kampaň byla podle dosavadních informací nejnákladnější, výdaje představovaly 37,2 milionu korun. Náklady jeho nejvážnějšího soupeře, vicepremiéra Karla Schwarzenberga, byly o necelý milion korun nižší.

Nejméně vložila do kampaně šéfka Suverenity Jana Bobošíková, a to 155 tisíc korun. Největší potíže s uhrazením závazků má bývalý premiér Fischer, jehož vyúčtování kampaně patří spolu se Zemanovým k nejrozsáhlejším.

Audit na účetnictví prezidentských kandidátů

Senátoři si podle Oberfalzra zatím schválili způsob výběru auditorské firmy, která účetnictví prověří. Vzejde z výběrového řízení na "zakázku malého rozsahu", které má provést nezávislý administrátor, jenž bude po dohodě s vedoucím Kanceláře Senátu Jiřím Ukleinem najat formou poptávky.

Náklady na audit by měly být "podstatně nižší" v porovnání s původním odhadem, uvedl předseda výboru. Dodal, že přednost pravděpodobně dostane nejnižší nabídka. Dříve se v souvislosti s auditem mluvilo o částce do dvou milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?