130 let
Miloš Zeman

Miloš Zeman | foto: ČTK

Ústavní žalobu na Klause pokládám za hysterickou reakci, říká Zeman

Česko
  •   16:44
PRAHA - Zvolený prezident Miloš Zeman pokládá rozhodnutí Senátu podat ústavní žalobu na současnou hlavu státu Václava Klause za hysterickou reakci. Zeman doplnil, že na místě senátorů by spíše usiloval o to, aby Ústavní soud zrušil amnestii jako celek, či realisticky o to, aby zrušil její druhý článek, který zastavuje dlouho trvající trestní stíhání.

Miloš Zeman to uvedl v prohlášení, které poskytla jeho mluvčí Hana Burianová.

Zeman, který od počátku ostře kritizuje Klausovu novoroční amnestii, už dříve ocenil sociálnědemokratické senátory, kteří se k návrhu žaloby nepřipojili. Senát dnes hlasy 38 svých členů proti 30 rozhodl o podání žaloby na Klause z velezrady k Ústavnímu soudu.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pokládám to za hysterickou reakci, protože velezrada je přesně definovaný pojem a amnestie se do něho prostě nevejde," uvedl Zeman.

Na místě senátorů by usiloval spíše o zrušení celé amnestie nebo realisticky alespoň její nejkritizovanější části, která zastavuje trestní stíhání se sazbou do deseti let trvající více než osm let. Do tohoto bodu totiž spadlo mnoho sledovaných kauz týkajících se korupce či závažné hospodářské kriminality.

Obyčejná pomstychtivost, řekl Nečas

Je to útok na pověst Česka, míní premiér Petr Nečas (ODS). Senátní žalobu na prezidenta Václava Klause kvůli velezradě považují vládní politici za nerozumnou, nicneřešící a zesměšňující.

Premiér Nečas považuje senátní žalobu za útok na pověst celé České republiky, který je motivován osobní nesnášenlivostí.

"Je to výraz obyčejné lidské pomstychtivosti a poškozuje to naši zemi. Kdyby šlo o útoky na prezidenta, ale je to útok na celou pověst naší země v zahraničí. Je motivován čistě osobní nesnášenlivostí," prohlásil o postupu Senátu Nečas.

Podle Schwarzenberga žaloba není rozumný krok

Ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg nepokládá lednovou amnestii, která je jedním z hlavních bodů žaloby, za velezrádnou.

"Myslím, že žaloba není rozumný krok. Prezident je státní instituce, žalovat ho máme opravdu jen z velmi vážných důvodů," řekl v reakci na krok horní komory Parlamentu Schwarzenberg.

ČTĚTE TAKÉ:

To, co se Klausovi vytýká, mohlo podle něj být nerozumným rozhodnutím. "Může to být v nejhorším případě zneužití úředního postavení, nejde však o velezradu," myslí si Schwarzenberg.

Priorita

První žalobu na prezidenta v historii České republiky hlasy 38 senátorů proti 30 schválil Senát, který nyní pošle žalobu Ústavnímu soudu. Návrh, zmiňující kontroverzní novoroční amnestii, ale také Klausovo otálení s podpisem smluv a jmenováním soudců, podepsalo 28 senátorů.

Žaloba na prezidenta nyní dostane u soudu prioritu před ostatními kauzami. Rozhodnutí by mohlo padnout nejdříve koncem března. Klaus z Hradu odchází tento čtvrtek.

Za přihlouplé gesto opozičního Senátu, které Českou republiku jen zesměšňuje má výsledek dnešního jednání vicepremiérka Karolína Peake. Podle "Žaloba nic neřeší. Klaus nemůže být odvolán, protože jeho funkční období končí. Amnestii jako takovou už toto rozhodnutí nezruší," připomíná Peake.

Jediným způsobem, jak do budoucna podobným krokům předejít, podle ní je navrhnout zrušení prezidentského práva amnestii vyhlásit. Sama prý s takovým návrhem hodlá přijít. "V právním státě nemá být uznávána ani kolektivní vina ani kolektivní nevina.Ponechala bych jen právo udělení adresné milosti," uvedla.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás