Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Senátor Pithart měl namále

Česko

  19:25
PRAHA - Rozdíl pouhých 24 hlasů stačil Petru Pithartovi (KDU-ČSL), aby obhájil senátorské křeslo v chrudimském obvodu. Dosavadní člen horní komory parlamentu tak ve druhém kole voleb ziskem 50,04 procenta hlasů jen těsně porazil starostku Havlíčkova Brodu Janu Fischerovou z ODS.

Petr Pithart foto: Lidové noviny

Po hodinovém napětí, kdy nebylo jasné, zda nedostane více hlasů jeho protikandidátka z ODS, přivítal výsledek ve volebním štábu KDU-ČSL v paláci Charitas na Karlově náměstí výkřikem hurá. Později i přípitkem a ťuknutím si s úřadujícím předsedou strany Janem Kasalem.

Ten sčítání odpoledne sledoval doma u počítače a podle svých slov se nad Chrudimskem chvěl jako osika. Nakonec podle něj možná rozhodly hlasy v obci Žižkovo Pole, kde nedávno Pithart s Kasalem otevírali novou silnici. "Nejdřív jsme po ní nechali projít maminky s kočárky, to možná byly ty hlasy," líčil Kasal předvolební boj. V obci Pithart zvítězil o 41 hlasů. 

"Vypadalo to, že mne paní Jana v závěru předběhne, je mladší a má lepší dech, ale nakonec poslední okrsky byly moje," řekl Pithart. O chvíli později zatelefonoval poděkování svým nejbližším. "Věděl jsem, že ten výsledek bude těsný. Tak nějak to ke mně patří v celém mém životě. Spoléhal jsem na to, že lidé vědí, co jsem za těch deset let v obvodě udělal a že vědí, že nejsem ten, jak se psalo na plakátech před 10 lety "Pražák, kterého už nikdy neuvidíte". Byl jsem do poslední chvíle přesvědčen, že vyhraji," řekl Pithart.

Druhého kola senátních voleb se v obvodě zúčastnilo 21,30 procenta voličů. Před týdnem k urnám přišlo 47,57 procenta voličů. Pro vítěze na Chrudimsku hlasovalo 12.025 lidí. V prvním kole Pithart dostal 14.779 hlasů, zatímco Fischerová 16.620 hlasů.
Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat