Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Senátor si půjčil miliony, ale už léta je nevrací

Česko

  19:50
PRAHA - Před pár lety si půjčil 2,5 milionu korun, dodnes z nich nesplatil ani korunu. A věřitel kupodivu trpělivě čeká, nežaluje, nevymáhá. V hlavních rolích pohádkového příběhu hrají: Dlužník - senátor a starosta Božího Daru Jan Horník, Věřitel - podnikatel Aleš Málek.

Senátor Jan Horník při zasedání Senátu. foto: www.janhornik.eu

Půjčku ve výši dva a půl milionu od svého známého Málka přiznal politik Horník (zvolen do Senátu za TOP 09 + Starostové a nezávislí) poprvé už před třemi roky.

Už tehdy vzbudil jeho dluh pořádný rozruch. Právě od Málka totiž božídarská radnice pod vedením Horníka koupila v roce 2005 za zhruba třicet milionů korun podíl v Hotelu Praha. Jeho provoz byl přitom pro krušnohorské středisko výrazně ztrátový. Ročně na něm městská kasa prodělala přibližně dva a půl milionu korun. Loni se proto Boží Dar hotelu zbavil.

Kvůli nevýhodné investici čelí senátor Horník po celou dobu podezření ze střetu zájmů. Tím více, že po čtyřech letech neumazal ze závazku vůči Málkovi ani korunu.

Podívejte se, který zákonodárce nejvíc vydělal

"Ekonomické podmínky mi nedovolují více, než mu splácet jen úrok ve výši sedmi procent. Mám úvěr i u banky, ta na rozdíl od pana Málka nepočká. I pro mě je ta situace ale nepříjemná," řekl nyní LN Horník.

Věří, že se situace v brzké době vyřeší. "Sháním seriózního kupce pro svou ubytovnu. Když se to podaří, smažu veškeré dluhy," tvrdí Horník. Experti přesto upozorňují, že Horníkův případ je jen jednou z řady ukázek, jak nedokonalý je zákon o střetu zájmů. Zákonodárci totiž musí odkrýt karty jen za období, kdy působili v parlamentu.

Zranitelní zadlužení zákonodárci
"Děr v zákoně je několik, navíc je stále možné ohýbat výklad, kdo všechno má přiznání podávat," připouští David Ondráčka, šéf neziskové organizace Transparency International. Pokud však Horník bude ještě několik let uvádět stejně vysokou dlužnou částku, nemusí se po uplynutí doby jeho mandátu - v daném případě léto 2016 - veřejnost dozvědět, zda skutečně půjčku splatil. Či zda šlo o kličku, jak zamaskovat podezřelý výdělek.

Horník není mezi zákonodárci jediným dlužníkem. Naopak, jsou jich desítky. "Sofistikovaní organizátoři klientelistických sítí velmi pečlivě mapují, jak moc jsou jednotliví politici zadlužení a jestli by toho nešlo využít. Vysoká zadluženost rozhodně zvyšuje riziko zranitelnosti zákonodárce," komentuje to Ondráčka z Transparency International.

Tvář poslance Humla na webové stránce autobazaru Andy-Auto. 

Reklama? To jsem ještě nebyl poslanec
Opačný příklad než Horník nabízí přiznání poslance Stanislava Humla (nyní nezařazený, do sněmovny zvolen za VV) a jeho reklama na stránkách autobazaru Andy-Auto. Spíše než o umazání dluhu tam jde o výdělek bokem.

Přitom už samotný fakt, že jako člen dolní komory propaguje obchod s ojetinami, jej staví na hranu zákona. Ústavní činitelé totiž nesmí využívat své jméno ke komerčním reklamním účelům.

Huml namítá, že smlouvu s autobazarem sepsal ještě před zvolením do sněmovny. A proč v majetkovém přiznání neuvádí žádný příjem z reklamy? "Inkasoval jsem jednorázovou částku. A to v době, kdy jsem nebyl ještě poslanec," vysvětluje Huml.