130 let

Jaromír Štětina | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Senátor Štětina: Čunek není rasista

Česko
  •   7:56
PRAHA - Senátor Jaromír Štětina se postavil za starostu Vsetína a senátního kolegu Jiřího Čunka, který nechal Romy z centra Vsetína vystěhovat na okraj města a do vzdálených obcí.
Podle Štětiny tím Čunek Romy zrovnoprávnil. „Přímo na místě jsem se přesvědčil, že se nesmím nechat strhnout uragánem očerňování nějakého člověka,“ řekl Štětina po návštěvě Vsetína. Zastavil se i v Poschlé, kam nechal Čunek vystěhovat dvě stě třicet lidí z pavlačového domu v centru města.

„Mám radost, že sem konečně někdo nejdřív přijel a pak teprve hodnotil,“ komentoval včera Štětinovu návštěvu Čunek, který podle svých slov dostává denně desítky pozitivních i negativních mailů a neustále mu zvoní telefon.

„Odmítám obviňování Jiřího Čunka z xenofobie a rasismu. Ti lidé, co to dělají, tam nebyli,“ uvedl Štětina. „Pan starosta se na obyvatele pavlačového domu nedíval jako na lidi jiné národnosti, ale jako na kohokoli jiného a to je ten správný přístup,“ dodal senátor. Zároveň však připustil, že ve Vsetíně neproběhlo vše úplně v pořádku.

„Vadí mi, že zbylé rodiny, které jsou teď na Prostějovsku a Jesenicku, vystěhoval v noci. Zdá se mi to nevhodné a partyzánské,“ vysvětlil Štětina. „Bylo by čestnější to udělat veřejně a za denního světla,“ dodal.

Senátor Štětina doufá, že zájem, který celé vystěhování vyvolal, změní romskou politiku státu. „Možná je to začátek nového pohledu a stát se chytí za nos a začne konečně začleňovat Romy do společnosti,“ popsal.
Okolnostmi „vsetínského vystěhování“ se nyní zabývají i úřady. Vsetínu dokonce hrozí odebrání státních dotací určených na terénní pracovníky, kteří měli romským obyvatelům pomáhat.

Rada vlády pro záležitosti romské komunity totiž dostala stížnost od sdružení Roma Vidnava. „Musíme to prošetřit, podle těch stížností terénní pracovníci nevykonávali správně svojí práci,“ uvedl ředitel rady Czeslaw Walek, který zároveň slíbil poskytnout pomoc obcím, kde nyní Romové žijí.

Ministerstvo prošetřovalo udělení dotací na kontejnery Situaci kolem Vsetína řešilo i ministerstvo pro místní rozvoj. Vsetín totiž dostal v loňském roce ze Státního fondu rozvoje bydlení na postavení nájemních bytů 20 milionů korun, za které pak nechal v Poschlé vystavět oranžové „kontejnery“ pro Romy. S tím ale nesouhlasili Čunkovi kritici. Podle nich neměl stát podporovat „vytvoření ghetta“.

Náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous se proto sešel s vládním zmocněncem pro lidská práva Janem Litomiským. „Přišel zjistit , zda byli dotace použity v souladu s pravidly,“ vysvětlil Kalous. Podle něj město Vsetín postupovalo správně a podmínky udělení dotace neporušilo.

Ve vsetínských „kontejnerech“ jsou totiž vystavěny byty první kategorie. „V žádném případě nejde o holobyty či jinak méněcenné bydlení,“ dodal Kalous, který se s Litomiským včera dohodl na jednáních o další podpoře sociálního bydlení.
Autoři: Lidové noviny
  • Vybrali jsme pro Vás