16. září 2016 15:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senátor Tesařík vylepil předvolební plakáty na veřejné osvětlení bez souhlasu obcí

senátor Martin Tesařík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy senátor Martin Tesařík | foto: Lidové noviny

OLOMOUC Sloupy veřejného osvětlení v několika obcích využil bez souhlasu samospráv ke své předvolební propagaci senátor Martin Tesařík (ČSSD), který post v horní komoře parlamentu obhajuje ve volebním obvodu 61 Olomouc. Tesařík pochybení uznal a tvrdí, že se jednalo o nedopatření. S obecními úřady se prý chce na využití sloupů k předvolební reklamě dodatečně dohodnout.

Na nelegální umístění Tesaříkových poutačů na lampách v několika obcích na Olomoucku upozornil lidovecký kandidát do Senátu Lumír Kantor, který kvůli tomu svému soupeři tento týden zaslal otevřený dopis. „Ve většině obcí jste prokazatelně bez vědomí jejich vedení, bez povolení a v některých případech i přímo navzdory jejich zákazu na sloupy veřejného osvětlení vylepil možná stovky papundeklových desek se svými volebními plakáty,“ uvedl Kantor.

Tesařík v dopise adresovaném Kantorovi odpověděl, že se starosty obcí o instalaci předvolebním poutačů jednal už na začátku roku. „S řadou z nich byly následně uzavřeny příslušné smlouvy. Plakáty poté instalovala skupina studentů, které jsem touto prací pověřil. V několika případech bohužel v rozporu se zadáním rozmístili plakáty i v obcích, jejichž souhlas jsem doposud neměl. Za to se starostům i obyvatelům omlouvám, v příštích dnech dáme tuto záležitost do pořádku,“ napsal Tesařík. Zároveň svého soupeře Kantora obvinil z toho, že příznivci lidoveckého kandidátu pravidelně přelepují jeho plakáty.

Objevily se přes noc

Bez povolení Tesaříkův tým instaloval předvolební poutače například na sloupech veřejného osvětlení ve Velké Bystřici na Olomoucku. „Byli tady a protože to s námi nebylo dohodnuto, tak naše technické služby dostaly pokyn desky s plakáty odstranit,“ řekl místostarosta Velké Bystřice Ivo Slavotínek (KDU-ČSL). Radnice podle Slavotínka předem avizovala, že městský majetek nebude nikomu pronajímat k předvolební propagaci.

„Tyto plakáty (senátora Tesaříka) se objevily prakticky přes noc,“ podotkl. Zatím nepadlo rozhodnutí, zda městský úřad kvůli nepovolenému umístění desek s předvolebními plakáty senátora Tesaříka na sloupy veřejného osvětlení zahájí správní řízení. „Je to čerstvá záležitost. Budeme o tom jednat příští týden na poradě vedení městského úřadu. Ještě nikdy se nám to nestalo,“ dodal Slavotínek.

V podzimních senátních volbách bude v obvodu 61 Olomouc o hlasy voličů usilovat devět kandidátů, o dva více než při posledních volbách do horní komory parlamentu v roce 2010. Do senátních voleb půjdou na Olomoucku kandidáti velkých parlamentních stran i zástupci menších politických subjektů.

Prvním senátorem ve volebním obvodu 61 Olomouc, který je tvořen východní částí okresu Olomouc, se v roce 1996 stal Josef Jařab (ODA). Druhým byl sociální demokrat František Mezihorák, po kterém získal senátorské křeslo Jan Hálek z ODS, jenž v posledním klání prohrál boj s Tesaříkem z ČSSD.

ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...