Podle Valenty jde o žezlo a jablko z korunovačních klenotů. „Korunovační klenoty jsou významnou historickou památkou, která je zároveň symbolem státnosti,“ uvedl.
Korunovační klenoty se na Hradě objeví v nové vitríně. Návštěvníci je uvidí ze všech stran |
Jablko a žezlo, které jsou na Pražském hradě, nejsou podle právníka a bývalého poslance Zdeňka Koudelky původní, jsou renesanční. Původní, gotické klenoty, jsou podle něho v držení rakouského státu. Tyto klenoty mohly být vydány podle Koudelky na základě saintgermainské mírové smlouvy uzavřené po skončení první světové války v roce 1919. Československo ani Česká republika o vydání nikdy nepožádaly, uvedl.
Valenta řekl, že dopis odeslal prezidentu Zemanovi před několika dny. Jde také o vydání českého kurfiřtského pláště. Odpověď z Hradu Valenta zatím nedostal. Prezident by podle něho mohl téma nadnést při nejbližší návštěvě Rakouska.
Miliardář Valenta převede majetek do svěřenského fondu, bude se věnovat převážně politice |
Původní žezlo a královské jablko bylo z Prahy do Vídně odvezeno spolu se svatováclavskou korunou v roce 1637 kvůli obavám z útoku Švédů. Zatímco koruna se roku 1791 vrátila do Čech, zlaté jablko a stříbrné pozlacené žezlo už ve vídeňské císařské klenotnici zůstaly. Svým jednoduchým tvarem a absencí drahých kamenů totiž nesplňovaly rostoucí nároky na reprezentaci, proto byly nahrazeny honosnějšími renesančními protějšky, které nechal v 16. století zhotovit pravděpodobně král Ferdinand I., uvádí web věnovaný českým korunovačním klenotům.