Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Náhrady senátorů: někteří erár podojili hned dvakrát

Česko

  7:00
PRAHA - Senátoři si z eráru opět pořádně ukousli. Přehled čerpání náhrad za loňský rok ukazuje, že někteří zákonodárci dokonce neváhají inkasovat benefity dvakrát: kromě Senátu si telefon či auto nechávají platit i z titulu dalších funkcí.

Senátoři (zleva): Jaroslav Kubera (ODS), Josef Řihák, Jaroslav Palas a Martin Tesařík z ČSSD foto: Lidovky.cz

Senátorovi Jaroslavu Kuberovi (ODS) loni na účet na cestovném přiteklo bezmála 280 tisíc korun. Do poslední koruny tak vyčerpal svůj roční limit. Jako šéf mandátového a imunitního výboru navíc užívá i senátní auto.

Potud nic překvapivého. Jenže Kubera je zároveň primátorem severočeských Teplic, kde má k dispozici další vůz i s řidičem.

INFOGRAFIKA: Telefon či auto jim platí stát

Telefon či auto jim platí stát

„Když jede do Senátu, používá senátní vůz. Pokud jede na služební cestu jako primátor, využívá auto magistrátu i s řidičem,“ vysvětluje Kuberova asistentka Radka Senftová. Jak se rozhoduje, kdy jede v roli senátora a kdy v roli primátora, už neupřesnila.

A podobně je to i s telefonem: loni si za něj v rámci senátních náhrad nechal Kubera poslat 16­ 213­ korun, přestože ho využívá i jako primátor. „Polovinu telefonních hovorů mu platí radnice, polovinu Senát,“ vysvětluje Senftová. Ke cti Kuberovi ovšem slouží, že patří k senátorům, kteří celkově pouštějí eráru žilou spíše méně.

Vyjádření Jaroslava Kubery

Protože mám z praktických důvodů jen jeden přístroj, dělí se o náklady rovným dílem Senát a magistrát. Takže žádná zdvojená náhrada neexistuje. Podobné je
to s automobilem. Radniční služební automobil nemám jen pro potřeby primátora, ale slouží všem pracovníkům radnice.Mimochodem od roku 1994, kdy jsem byl poprvé zvolen starostou si nenechávám proplácet diety. Stejně tak jsem za jedenáct let v Senátu ušetřil této instituci statisíce korun právě nečerpáním náhrad, které jsem
čerpat mohl.

Kuberův případ vzdáleně připomíná nechvalně známé „malé domů“.  Z peněz na cestovné, telefon nebo asistenta platí zákonodárci příbuzné, často nejsou schopni doložit, za co prostředky utratili.

Proti tomu se loni rozhodl bojovat šéf horní komory Milan Štěch (ČSSD). Letos tak Senát poprvé zveřejnil, kolik jeho členové utratí za telefon, dopravu nebo provoz kanceláří. V minulých letech stejnou službu poskytoval pouze na vyžádání a­ účtoval za ni třicet tisíc korun.

Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas (ČSSD)

Zveřejněný přehled ukazuje, že pořádně si ukrojil i  další senátor a­ zároveň moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas (ČSSD). Loni mu za telefon na účtu od horní komory přistálo téměř 70 tisíc korun, patří tak k velkým senátním telefonistům. Na cestovném Palas inkasoval částku téměř 311 tisíc korun, tedy maximum.

Jestli inkasuje na stejné věci od eráru peníze jako hejtman, se od něj nelze dozvědět. Palas celý den nezvedal telefon ani nereagoval na SMS. 

Kouzlení s náhradami

Sobotkův byt
Současný šéf ČSSD Bohuslav Sobotka si z poslaneckých náhrad uspořil na byt 5,5 milionu korun, po nátlaku médií v roce 2009 to přiznal s tím, že nezná nikoho z kolegů, kdo by odděloval náhrady od platu.

Ambrozkův dům
Lidovecký exministr Libor Ambrozek v roce 2010 rezignoval na všechny svoje funkce po tom, co vyšlo najevo, že na dům za 10 milionů naspořil z poslaneckých náhrad.

Kochanova kancelář
Trutnovský exposlanec Josef Kochan si zařídil kancelář v domě své manželky.  Za nájem si od Poslanecké sněmovny nechal posílat nejvyšší možnou částku. "Mám to dávat manželce nebo některému ze sousedů, to je přece jedno," komentoval to.

Stejnou částku jako Palas vyčerpal na cestovném i senátor a hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík (ČSSD). Má vedle toho nárok používat rovněž služební vozidlo kraje, což také dělá. Že by si na náhradách od státu odkrojil hned dvakrát, odmítá. „Vámi uvedené náklady jsem využil na veřejnou dopravu a dopravu soukromým vozem,“ odpověděl na dotaz serveru Lidovky.cz. 

Veřejnou nebo soukromou dopravu využívá podle svých slov pro senátní agendu i starosta středočeské Příbrami Josef Řihák (ČSSD). Za toho stát na náhradách loni utratil skoro 280 tisíc na cestovném a bezmála 50 tisíc za telefon.

"Máme tady škodovku. S tou ale jezdím jen po městě a okolí, v žádném případě s ní nejezdím do Prahy,“ dušuje se. Z eráru radnice mu navíc přijdou na účet další 4 tisíce korun měsíčně za telefon. Ani jemu nepřijde zvláštní, že za měsíc tak provolá přes 8 tisíc korun. Přitom měsíční tarif s neomezeným voláním lze pořídit přibližně čtyřikrát levněji.

Jediný senátor, který v roce 2011 nečerpal peníze za cestovné, je ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Automaticky totiž může užívat automobil i s řidičem. Za telefon si ale nechal ze senátorských náhrad na účet poslat 30 346 korun. Přitom mu telefon platí ministerstvo. „Jeho hovory jsou stejně jako v případě dalších úředníků placeny z­ paušálu ministerstva,“ potvrdil mluvčí resortu Jan Pejšek.

Kolik stál váš senátor? Podívejte se:

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autor:

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...