Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Opoziční senátoři podali k Ústavnímu soudu stížnost na odklad nájmů, část napadla i opatření k pendlerům

Česko

  13:45aktualizováno  14:03
Praha - Část senátorů posílá Ústavnímu soudu stížnost na zákony o nájemném, které vláda přijala v době legislativní nouze jako jedno z opatření na pomoc ekonomice v době koronavirové epidemie. Senátoři opozičních klubů TOP 09, STAN, ODS, KDU-ČSL a SEN21 chtějí, aby vláda pomoc neřešila protiústavně na úkor majitelů.

Ústavní soud. Ilustrační foto. foto: © IlustraČeská pozice

Senátor Tomáš Czernin (TOP 09) ve čtvrtek informoval, že získal pod iniciativu podpisy dalších 30 kolegů a podal ústavní stížnost s podporou více než třetiny Senátu. Na podání spolupracuje s Občanským sdružením majitelů domů.

Advokátka Hana Marvanová, která podání vypracovala, v návrhu výroku navrhuje soudu odklad zrušení až k 31. prosinci letošního roku. „Navrhujeme, aby soud konstatoval protiústavnost k 31. prosinci 2020 tak, aby vláda měla prostor protiústavní stav napravit způsobem, kdy by nebyla dotčena ústavou garantovaná práva skupiny obyvatel. Jsem přesvědčena, že ani nouzový stav neopravňuje vládu a Parlament k tomu, aby schvaloval protiústavní zákony,“ uvedla Marvanová v tiskové zprávě.

Czernin zopakoval, že napadené zákony jsou protiústavní. Stát podle něj jich prostřednictvím naprosto rezignuje na svou ústavní povinnost poskytnout zasaženým osobám (nájemcům) účinnou pomoc. Současně pronajímatelům omezuje vlastnické právo bez náhrady. „To jsou povinnosti, které vyplývají z Listiny práv a svobod a jsou pro stát naprosto závazné,“ uvedl. Stížnost považuje za poslední instrument, kterým lze zabránit spuštění nespravedlivého řetězového efektu, na jehož konci může stát smršť oprávněných žalob ze strany pronajímatelů.

Nájemníci bez příjmů nebudou moct podle normy dostat výpověď kvůli tomu, že v důsledku epidemie koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné nájemné ale budou muset splatit do konce letošního roku. Zákon schválila Sněmovna přes názor Senátu, který podal návrh, aby stát ručil pronajímatelům za 80 procent dlužného nájmu firem.

Senátoři napadli u Ústavního soudu vládní opatření k pendlerům

Jedenáctka senátorů za Starosty napadla u Ústavního soudu vládní opatření, které se týká přeshraničních pracovníků. Soud by měl rozhodnout, zda je opatření řádně zdůvodněné a zda není diskriminační. Řekl to sokolovský senátor Miroslav Balatka (za STAN), který se problémům pendlerů dlouhodobě věnuje.

Návrh byl Ústavnímu soudu podle senátora odeslán ve středu prostřednictvím datové schránky, v pondělí by měl být doručen v papírové podobě. Pro návrh na zrušení vládního opatření je třeba nejméně deset senátorských podpisů.

„Ústavní soud by měl posoudit, zda je současný režim na hranicích v pořádku a jestli je hrazené testování jednou měsíčně dostatečně zdůvodněné i s ohledem na situaci v okolních zemích. Dále by měl říci, jestli nejsou opatření diskriminační nebo nejsou v rozporu s evropskými pravidly,“ uvedl Balatka.

Prokázat se negativním testem jednou za měsíc podle senátora postrádá logiku. „Za 30 dnů se stihnete nakazit a vyléčit. Jediným efektem tohoto opatření jsou pouze další komplikace životů tisíců pendlerů a náklady navíc,“ dodal senátor.

Balatka chtěl u Ústavního soudu už minulý týden napadnout předchozí vládní opatření, podle něhož pendleři museli dodat test na koronavirus každé dva týdny. Vláda ale na konci dubna opatření změnila a rozvolnila. Pod původní stížností bylo podle Balatky podepsáno 13 senátorů. Nyní je podpisů 11. Další by se ale mohli dodatečně připojit příští týden při předpokládané schůzi horní komory.

Aktuálně platí pro pendlery dvojí režim. Pro lékaře, zdravotní sestry či záchranáře platí mírnější režim. Podle Balatky není například zřejmé, proč mírnější omezení mají pracovníci zdravotnických zařízení, u nichž je vyšší riziko nákazy.

Senátor už počátkem dubna zaslal ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) otevřený dopis 15 zákonodárců s návrhy na změnu podmínek pro přeshraniční pracovníky, který vznikl ve spolupráci s občanským sdružením Pendleři bez hranic. Uvedl, že na dopis ani po měsíci nedostal žádnou reakci.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...