Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senátoři našli miliony na audit prezidentských účtů

Prezidentští kandidáti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentští kandidáti. | foto: Lidové noviny

Kontrola účetnictví prezidentských kandidátů získala v Senátu finanční oporu. Předseda mandátového a imunitního výboru horní komory Jiří Oberfalzer (ODS) potvrdil serveru Lidovky.cz, že peníze na externího auditora už nemusí hledat.

Nejdřív to vypadalo na úplné fiasko. Senátoři, kterým mají adepti o Hrad ze zákona složit účty, varovali: „Sami kontrolu nezvládneme, chybí nám odbornost i čas. A na auditorskou firmu nám zase scházejí peníze.“ Původní vize byla proto taková, že si horní komora zkusí částku ve výši zhruba dvou milionů korun vyprosit na ministerstvu financí. Nakonec je vše jinak.

„Vyřešili jsme to s kancléřem Senátu. Upozornil mě, že je v jeho kompetenci částku takového rozsahu uvolnit z dříve neutracených peněz. Tedy z rezerv,“ řekl Oberfalzer pro Lidovky.cz. Odhadované dva miliony korun, kolik by měl externí audit zhruba stát, se do tohoto limitu údajně vejde.

K TÉMATU:

Přesnou sumu, za jakou budou auditoři prezidentské účetnictví kontrolovat, určí až výběrové řízení. Senát jeho parametry vyhlásí zřejmě v průběhu příštího týdne.

Kandidáti na prezidenta mají na předání svého účetnictví do horní komory čas do dneška. Šest adeptů ho přineslo už dřív, ráno v půl deváté s ním dorazil i Vladimír Franz. Dopoledne tak zbývaly jen doklady od prezidenta Miloše Zemana a původního favorita volby Jana Fischera.

Devět prezidentských kandidátů utratilo v kampani dohromady zhruba 125 milionů korun. Přebytek, který mají odevzdat na charitu, se u jednotlivých adeptů pohyboval maximálně v řádech tisíců korun. Fischer skončil s milionovými dluhy, které chce věřitelům jako soukromá osoba splácet ještě v průběhu dubna.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...