19. listopadu 2014 12:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senátoři si zvolili nového předsedu. Opět se jím stal Milan Štěch

Ustavující schůze Senátu 19. listopadu v Praze. Zleva senátoři Přemysl Sobotka,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ustavující schůze Senátu 19. listopadu v Praze. Zleva senátoři Přemysl Sobotka,... | foto: ČTK

PRAHA Předsedou Senátu byl podle předpokladů opět zvolen Milan Štěch z ČSSD. V souladu s dohodami senátorských klubů byl jediným kandidátem. V čele horní komory stanul už potřetí. Nově zvolení senátoři, kromě Miroslava Antla (ČSSD), také složili slib a zvolili místopředsedy.

Štěch v tajných volbách získal 70 ze 78 odevzdaných hlasů, oznámil předseda volební komise Luděk Jeništa (za STAN). Jednašedesátiletý Štěch patří ke třem nejdéle sloužícím senátorům, členem horní komory je od jejího ustavení v roce 1996. V letech 2002 až 2010 vedl Českomoravskou konfederaci odborových svazů. Je senátorem za Pelhřimovsko, letos mandát obhájil také už potřetí.

 Místopředsedy Senátu budou dál Škromach (ČSSD), P. Sobotka (ODS) a Horská (KDU-ČSL a nezávislí). Čtveřici zástupců nově doplnil Bárek (ČSSD). 

Senát bude mít nadále devět výborů a šest komisí, jejich počet nijak nezměnil. Sociální demokraté mají vést šest výborů, občanští demokraté dva. 

Noví senátoři složili slib


Noví i staronoví senátoři slíbili věrnost České republice, dodržování její ústavy a zákonů a také to, že svůj mandát budou „vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí“. Slib složilo 26 senátorů zvolených v řádných říjnových volbách a Ivana Cabrnochová (SZ), jež uspěla v zářijových doplňovacích volbách v Praze 10.

Jako první přečetla a složila slib nejmladší senátorka, čtyřicetiletá Cabrnochová. První schůzi Senátu v povolebním složení zahájila tradičně státní hymna.

Stížnost podali Piráti

Stížnost na volby v rychnovském obvodu podala Česká pirátská strana kvůli výhradám k obsazování okrskových volebních komisí. Piráti prý neměli možnost v některých tamních obcích delegovat do nich své kandidáty a kontrolovat tak sčítání hlasů.

Schůze Senátu bude kvůli nutnosti vyčkat na soudní verdikt přerušena po volbě předsedy a místopředsedů. Pokračovat má v pátek.

Lidovky.cz, ČTK