Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Senátoři vrátili sněmovně trestní zákoník

Česko

  19:10
PRAHA - Senát na návrh opoziční ODS odmítl nový trestní zákoník. Norma má mimo jiné snížit hranici trestní odpovědnosti i legality sexuálního života o rok na 14 let nebo mírnější trest za eutanazii.

Vězení foto: Reprofoto

Zákon nyní dostane k novému projednání Poslanecká sněmovna, která má možnost veto Senátu přehlasovat. Poslanci tak podle prvních reakcí možná učiní.

Podle poslance ODS Marka Bendy bude záležet na tom, zda sněmovna krátce před volbami najde vůli k prosazení tak klíčového kodexu. Podobně jako poslanec ČSSD Robin Böhnisch si ale myslí, že nový zákoník má ve sněmovně poměrně širokou podporu. Záležet bude zřejmě na klubu ODS, který je v názoru na zákoník rozdělen.

Občanským demokratům dnes se zamítnutím trestního zákoníku pomohli po téměř čtyřhodinové rozpravě tři senátoři z klubu SNK, oba komunisté a nezávislý senátor Jaroslav Kubín. Pro zamítnutí hlasovalo 42 ze 74 přítomných členů horní komory.

ODS svůj postoj zdůvodnila navrhovaným přechodem od materiálního k formálnímu pojetí trestného činu, což prý může vést růstu počtu trestných činů. Formální pojetí trestného činu je ale podle ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU) výrazem snahy zakotvit přesné hranice trestnosti, kdežto materiální pojetí ponechává tato hranice na uvážení justice i policie.

Místopředseda senátorů ODS Jiří Šneberger poukázal na mnohé sporné pasáže zákoníku, například možnost kriminalizace záznamů, které byly pořízeny například skrytou kamerou, nebo zeštíhlení trestného činu zneužívání informací v obchodním styku.

Sněmovna z předlohy vypustila pasáž o vězení pro podnikatele, který by uzavřel smlouvu na úkor společníků nebo jiných firem, kvůli obavám z přílišné kriminalizace podnikatelského prostředí. "Pokud vstoupí v platnost návrh trestního zákona v podobě, kdy z něj Poslanecká sněmovna vypustila uzavírání smluv na úkor jednoho nebo více podnikatelů či podniků, přestává být tunelování trestným činem," varoval místopředseda Senátu Petr Pithart (KDU- ČSL).

Důsledkem by podle něj mohlo být to, že dosud nedořešené kauzy by mohly být smeteny ze stolu. "Takto by si mohl oddychnout Karel Srba v případě Českého domu v Moskvě, šéf vytunelovaného investičního fondu Trend Miroslav Hálek, ale potěšilo by to jistě i Radovana Krejčíře," uvedl Pithart.

Odpůrci snížení hranice trestní odpovědnosti argumentovali tím, že to dětskou kriminalitu nevyřeší. "Panuje tady zcela mylná představa, že ty děti se prostě najednou zaleknou a přestanou páchat trestnou činnost," uvedl například Pavel Janata (KDU-ČSL).

Ministr Němec na obranu uvedl, že i u nejmladších pachatelů roste brutalita a promyšlenost trestných činů. "Úpravu věkové hranice považuji za neodůvodněnou, nesprávnou a populistickou," prohlásila Alena Gajdůšková (ČSSD). Alena Venhodová (ODS) poznamenala, že navrhované snížení vzbuzuje nesouhlas kvůli postižitelnosti pohlavního zneužívání dětí.

Řada námitek senátorů, hlavně z řad KDU-ČSL, směřovala ke zmírnění trestu za eutanazii, tedy usmrcení nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Lékař a senátor Karel Barták v této souvislosti připomněl text lékařské Hippokratovy přísahy: "Nepodám nikomu smrtící prostředek, ani kdyby mě o to kdokoli požádal, a nikomu také nebudu radit, jak zemřít."

Nový trestní zákoník má také zpřísnit tresty za nezávažnější trestné činy, mezi alternativní tresty zavádí domácí vězení. Norma má přinést též trestnost klonování lidí nebo neposkytnutí pomoci oběti havárie, za delikt označuje i sexuální obtěžování.
Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat