Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Senátorka chce po EK prověřit dotace do ČR

Česko

  21:57
PRAHA - Senátorka Alena Dernerová (za opoziční hnutí Severočeši.cz) požádala Evropskou komisi (EK), aby prověřila využití unijních dotací na projekty v Česku, a to od roku 2007.

Petr Benda a hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová na konferenci severočeské ČSSD. foto: ČTK

Dopis eurokomisaři pro regionální politiku Johanesi Hahnovi podle serveru Aktuálně.cz podepsal také místopředseda vládních Věcí veřejných Tomáš Jarolím, jehož stranický kolega Kamil Jankovský vede ministerstvo pro místní rozvoj (MMR).

VÍCE O DOTACÍCH

Podnětem žádosti byl nákup přístrojů nemocničním holdingem Krajská zdravotní, který sdružuje pět nemocnic v Ústeckém kraji. Dernerová jeho počínání dlouhodobě kritizuje. Holding nakoupil za pomoci evropských fondů přístroje za 420 milionů korun. Podle auditu ministerstva financí byly ceny přístrojů nejméně o 31 milionů korun přemrštěné, Dernerová již dříve odhadla předraženost až na 120 milionů korun.

Ministerstvo pozastavilo financování
Jan Dvořák z tiskového oddělení MMR v reakci sdělil, že jak MMR, tak i ministerstvo financí se problematikou zabývají již několik měsíců a pravidelně o případu jednají s EK. Upozornil, že ministerstvo financí použilo nejsilnější možný opravný nástroj v rámci předběžného prověřování a pozastavilo certifikaci finančních prostředků. Nejprve na část programu týkající se předražených zdravotnických přístrojů, poté na celý program kvůli zahájení policejního vyšetřování. Následně resort místního rozvoje pozastavil i proplácení finančních prostředků ze státního rozpočtu do ROP Severozápad.

Hahnovi nyní senátorka podle serveru napsala, že za dva roky nezaznamenala ze strany českých úřadů snahu případ vyřešit a získat zbytečně utracené peníze zpátky. Politiky i úředníky naopak obviňuje ze snahy krýt případnou korupci. Dernerová také sdělila, že si na nedostatečnou kontrolu unijních peněz neúspěšně stěžovala u ministerských náměstků, kteří mají dotace na starosti. "Z absence jakéhokoliv uspokojivého vysvětlení ze strany uvedených činitelů lze mít za to, že postupují ve vzájemné shodě společně s regionálním řídícím výborem a problém neřeší," uvádí podle Aktuálně.cz v dopise. Podle Dvořáka proces hodnocení projektů probíhá standardně dle nastavených postupů, projekty posuzují nezávislí hodnotitelé.

Kmotr Benda
Krajské zdravotní přidělil evropské peníze řídící výbor Regionálního operačního programu Severozápad. V jeho čele stojí významní krajští polici, například bývalý ústecký hejtman Jiří Šulc (ODS) a současný radní Petr Benda (ČSSD), který byl do června zároveň šéfem Krajské zdravotní.

Senátorka se odvolává rovněž na červnové vyjádření generálního ředitele pro regionální politiku Dirka Ahnera, podle kterého 400 milionů korun pro Krajskou zdravotní zřejmě nebude proplaceno. Ahner zároveň pozastavil proplacení dalších projektů z operačního programu Severozápad v hodnotě 5,5 miliardy korun, zdůvodnil to selháním kontroly.

Křišťálová lupa 2011

Server uvádí, že pokud Hahn dá Dernerové zapravdu, hrozí Česku další výpadek evropských dotací. Už nyní prý neproplácí Evropská komise projekty v šesti ze 14 operačních programů. Od ledna 2007 do června 2011 Brusel proplatil projekty v hodnotě 104 miliard korun. Na získání zbývajících 650 miliard zbývá české vládě čas do prosince 2015.

Dvořák ale uvedl, že EK pozastavila proplácení plateb jen ve třech operačních programech. V gesci českých řídících orgánů je celkem 18 operačních programů.

Autoři: ,

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...