Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

V Senátu neprošel "Kalouskův" Výborný, na Ústavním soudu končí

Česko

  11:39aktualizováno  12:45
PRAHA - Miloslav Výborný se znovu ústavním soudcem nestane. Senát ve čtvrtek v tajné volbě nedal souhlas s jeho jmenováním, chyběl k tomu jediný hlas. Prezidentovi Miloši Zemanovi naopak Senát schválil kandidaturu předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, soudkyně Nejvyššího správního soudu Kateřině Šimáčkové a soudce Nejvyššího soudu Ludvíka Davida.

Miloslav Výborný (na snímku z 10. května 2012). foto: Václav ŠálekČTK

Nejvíce hlasů získal David, a to 67 ze 73 odevzdaných. Rychetský obdržel 62 hlasů a Šimáčková 59. Výbornému dalo hlas pouze 36 senátorů, oznámil předseda senátní volební komise Tomáš Kladívko (ODS). "I ti, co byli nezvoleni, prostě nedopadli tak špatně, poznamenal k výsledku místopředseda Senátu a ČSSD Zdeněk Škromach. Zeman, který přišel do Senátu svou nominaci zdůvodnit, na výsledek hlasování nevyčkal a ze sídla horní komory odjel ještě před volbou.

Senát je nyní v rukou ČSSD, Výborný měl tedy již od začátku nejsložitější pozici. "Vím, že patřil do skupiny, kde byl i pan Kalousek," řekl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).  

Výborný po volbě poděkoval Senátu za "korektní projednání" věci. Nyní působí jako běžný zaměstnanec Ústavního soudu v pozici poradce, pracovní poměr mu skončí v polovině srpna. Výborný uvedl, že pokud by dostal nabídku pracovat v justici, neodmítl by ji.

Je to velká odpovědnost

Rychetského mrzí, že Výborný nebyl znovu zvolen. Poznamenal, že prezident své kandidáty vybírá odpovědně a že je otázkou při konzultacích s hlavou státu, zda vzhledem k postojům horní komory doporučovat některé ze současných ústavních soudců. Otázka kontinuity Ústavního soudu je významná, podotkl jeho předseda.

Šimáčková uvedla, že pociťuje velkou odpovědnost a doufá, že ji nezklame. Uvedla také, že se jako advokátka i soudkyně snažila hledat spravedlnost pro obyčejné lidí a současně chránit systém, který jim zabezpečuje svobodu a rovné příležitosti. Podle ní je třeba ale dát si pozor na to, aby se svoboda nestala partnerem pro sobectví a rovnost zástěrkou pro lidskou závist.

David poznamenal, že se dál hodlá pokoušet ve sporech o poctivé hledání pravdy a spravedlnosti a bude rozhodovat nezávisle a nestranně. Svou nominaci označil za poctu a uznání své dvacetileté soudcovské práce.

ČTĚTE VÍCE:

Někdejší ministr obrany, předseda Legislativní rady vlády a šéf sněmovního ústavně právního výboru za KDU-ČSL Výborný byl ústavním soudce do začátku letošního června, podílel se mimo jiné na zamítnutí levicové ústavní stížnosti na církevní restituce, což mu někteří levicoví senátoři připomenuli. Výborný k tomu ještě před volbou uvedl, že není personálně korumpovatelný, že tedy nerozhodoval podle toho, aby byl znovu zvolen, a že občas rozhodoval i k nelibosti vlády a bývalého prezidenta.

Zeman nominaci Výborného a Rychetského zdůvodnil mimo jiné tím, že "jejich setrvání ve funkci je jediným přijatelným způsobem, jak zajistit doktrinální a judiciální kontinuitu Ústavního soudu" Podle něj se totiž nyní tento soud neobmění personálně pouze částečně, "ale utváří se zcela nový soudcovský sbor".

Kdo jsou ústavní soudci

  • Někdejší vicepremiér, signatář Charty 77 a polistopadový generální prokurátor Rychetský byl také ministrem spravedlnosti, předsedou legislativní rady vlády nebo předsedou senátního ústavně-právního výboru za ČSSD.
  • Šimáčková je členkou sociálně-správního kolegia Nejvyššího správního soudu. Na Masarykově univerzitě v Brně vyučuje ústavní, církevní či mediální právo, je také spoluautorkou Komentáře k listině základních práv a svobod a právních učebnic.
  • David je pak členem občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu, přednáší na Masarykově univerzitě a na Univerzitě Palackého v Olomouci.
Autoři: ,