Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V Senátu neprošel "Kalouskův" Výborný, na Ústavním soudu končí

Miloslav Výborný (na snímku z 10. května 2012). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloslav Výborný (na snímku z 10. května 2012). | foto: Václav ŠálekČTK

PRAHA Miloslav Výborný se znovu ústavním soudcem nestane. Senát ve čtvrtek v tajné volbě nedal souhlas s jeho jmenováním, chyběl k tomu jediný hlas. Prezidentovi Miloši Zemanovi naopak Senát schválil kandidaturu předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, soudkyně Nejvyššího správního soudu Kateřině Šimáčkové a soudce Nejvyššího soudu Ludvíka Davida.

Nejvíce hlasů získal David, a to 67 ze 73 odevzdaných. Rychetský obdržel 62 hlasů a Šimáčková 59. Výbornému dalo hlas pouze 36 senátorů, oznámil předseda senátní volební komise Tomáš Kladívko (ODS). "I ti, co byli nezvoleni, prostě nedopadli tak špatně, poznamenal k výsledku místopředseda Senátu a ČSSD Zdeněk Škromach. Zeman, který přišel do Senátu svou nominaci zdůvodnit, na výsledek hlasování nevyčkal a ze sídla horní komory odjel ještě před volbou.

Senát je nyní v rukou ČSSD, Výborný měl tedy již od začátku nejsložitější pozici. "Vím, že patřil do skupiny, kde byl i pan Kalousek," řekl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).  

Výborný po volbě poděkoval Senátu za "korektní projednání" věci. Nyní působí jako běžný zaměstnanec Ústavního soudu v pozici poradce, pracovní poměr mu skončí v polovině srpna. Výborný uvedl, že pokud by dostal nabídku pracovat v justici, neodmítl by ji.

Je to velká odpovědnost

Rychetského mrzí, že Výborný nebyl znovu zvolen. Poznamenal, že prezident své kandidáty vybírá odpovědně a že je otázkou při konzultacích s hlavou státu, zda vzhledem k postojům horní komory doporučovat některé ze současných ústavních soudců. Otázka kontinuity Ústavního soudu je významná, podotkl jeho předseda.

Šimáčková uvedla, že pociťuje velkou odpovědnost a doufá, že ji nezklame. Uvedla také, že se jako advokátka i soudkyně snažila hledat spravedlnost pro obyčejné lidí a současně chránit systém, který jim zabezpečuje svobodu a rovné příležitosti. Podle ní je třeba ale dát si pozor na to, aby se svoboda nestala partnerem pro sobectví a rovnost zástěrkou pro lidskou závist.

David poznamenal, že se dál hodlá pokoušet ve sporech o poctivé hledání pravdy a spravedlnosti a bude rozhodovat nezávisle a nestranně. Svou nominaci označil za poctu a uznání své dvacetileté soudcovské práce.

ČTĚTE VÍCE:

Někdejší ministr obrany, předseda Legislativní rady vlády a šéf sněmovního ústavně právního výboru za KDU-ČSL Výborný byl ústavním soudce do začátku letošního června, podílel se mimo jiné na zamítnutí levicové ústavní stížnosti na církevní restituce, což mu někteří levicoví senátoři připomenuli. Výborný k tomu ještě před volbou uvedl, že není personálně korumpovatelný, že tedy nerozhodoval podle toho, aby byl znovu zvolen, a že občas rozhodoval i k nelibosti vlády a bývalého prezidenta.

Zeman nominaci Výborného a Rychetského zdůvodnil mimo jiné tím, že "jejich setrvání ve funkci je jediným přijatelným způsobem, jak zajistit doktrinální a judiciální kontinuitu Ústavního soudu" Podle něj se totiž nyní tento soud neobmění personálně pouze částečně, "ale utváří se zcela nový soudcovský sbor".

Kdo jsou ústavní soudci

  • Někdejší vicepremiér, signatář Charty 77 a polistopadový generální prokurátor Rychetský byl také ministrem spravedlnosti, předsedou legislativní rady vlády nebo předsedou senátního ústavně-právního výboru za ČSSD.
  • Šimáčková je členkou sociálně-správního kolegia Nejvyššího správního soudu. Na Masarykově univerzitě v Brně vyučuje ústavní, církevní či mediální právo, je také spoluautorkou Komentáře k listině základních práv a svobod a právních učebnic.
  • David je pak členem občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu, přednáší na Masarykově univerzitě a na Univerzitě Palackého v Olomouci.
,
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...